Koberce na zahradě

Od: Datum: 10.12.16 05:16 odpovědí: 27 změna: 14.01.17 23:08
avatar

Dobrý den,

moje matka dala napsat mé sestře svůj domek se zahrádkou. Sestra s mužem tam občas dojíždějí, mají to asi 20 km daleko, pěstují tam v malém množství nějakou zeleninu /okurky, rajčata, mrkev.../ Okolní nevyužitá plocha zarůstá plevelem.

Švagr mě překvapil zvláštním nápadem. S pěstováním hodlá skončit, záhonky zrušit, osít trávou nechce - sekat taky prý nebude. Rád by sehnal hodně starých vyhozených koberců, kterými by celou zahrádku pokryl /není příliš velká/ tak, aby tam prý vůbec nic nerostlo.

Nasadil mi brouka do hlavy. Slyšeli jste o tomto někdy? Dělá se to? Myslím, že ty koberce časem shnijí vlivem počasí. Navíc se pod nimi bude hlína pařit /změny počasí/ a bude to tam asi dost smrdět. Jeho nápadu jsem se smála a řekla mu, ať to raději dá vydláždit zámkovou dlažbou, bude to rozhodně hezčí, než natahané staré koberce. Myslela jsem to ale spíš jako vtip, kdo by dláždil zahradu?

A tak švagr objíždí kontejnery a shání staré koberce. *ee* Na jaře hodlám měnit veliký koberec v obýváku a klidně bych jim ho přidala, ale ten nápad mi připadá nenormální a nikdy jsem o ničem podobném neslyšela. Ani jsem to nikde neviděla. Ovšem, můj švagr přichází často s různými zvláštními nápady a není moci, která by to z něj vyhnala. Co si usmyslí, to udělá.

Slyšeli jste o podobném řešení? Dělá se to? Abych nebyla nápomocna nějaké velké ptákovině a nebyla nakonec i já za pitomce. Díky - Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 10.12.16 05:37
avatar

Dobrý den, je to ptákovina. Tedy, běžný koberec se časem začne rozkládat a proroste plevelem. Koberec na gumě by mohl vydržet více, ale i ten "odejde". Viděl jsem použití lina na cestičky v zahradě - to vydrží dlouho, ale vlhké klouže a UV záření ho stejně likviduje. No, a hlavně by to celé vypadalo jako "bolavá noha a hrůza hrůz". Normální je použít černou folii a zakrýt plochu (jenže folie se musí koupit). Nepodporujte ptákoviny . Zdravím!

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.12.16 05:51

Já to už zažila, vzhledově hrůza. Sousedé takto položili koberce, ale důvod byl trochu jiný, oni se snažili z neudržované louky udělat okrasnou zahradu - po cca 3 -4 letech pod koberci vymizel veškerý plevel, zmizely velké drny, zemina byla krásně kyprá a šla lehce upravit.

Určitě to ale není na trvalé řešení a nedá se po tom nijak chodit (klouže to). Zase je to řešení, které se dá lehce vrátit, což by při vydláždění nešlo ;).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.12.16 06:38

Hrůza. Toho smradu tam, ideální pro odpočinek po namáhavé práci, snad ta rozkládající se chemie švagra bude dostatečně uspávat, aby nevymýšlel ještě něco horšího. Jsem milovník zahrady a proto jsem alergický, když se jí někdo mstí.


doplněno 11.12.16 06:51:

Poradte mu RONDUP. Za nějakých 500 korun českých může mít i bez koberců holo a když si tam nechá navést podle velikosti zahrady, několik for písku, může si hrát na mohameda.


doplněno 13.12.16 02:36:

Omlouvám se za ten RONDUP. Bylo to řečeno samozřejmě s nadsázkou a nějak mi uniklo nové tvrzení, že i RONDUP je nebezpečný. Kdysi byl doporučován, jako naprosto neškodný přípravek, který je dotykový a v zemi naprosto neškodí.Tak už opravdu jen -srovnat pozemek, vyčistit od případných dřevin, aby se nemusel ničemu vyhýbat a přiměřenou sekačku, případně ještě strunovku do nepřístupných koutů. Co je lepší, koukat na hnijící koberce a z nedostatku pohybu dostat infarkt a nebo se jednou za čtrnáct dnů projít po zahradě, která je čistá, voní, dá se na ní i lehnout a koukat do nebe? Co by říkal, kdyby měl vzít kosu a mordovat se s tím o kolik hodin déle, sekačky jsou malý zázrak a i tak to někomu nevoní.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.12.16 07:05
avatar

Nic takového jsem ještě neviděl (a snad ani vidět nechci) a podle mě je to skutečně ptákovina. Koberec určitě na nějaký čas zabrání růstu plevele. Ovšem jakmile se začne rozpadat, plevel si cestičky najde a koberec proroste. Navíc v usazeném prachu a blátě na povrchu koberce vyklíčí nově zanesená semena, která prokoření až do zeminy pod kobercem. Pod zapařeným kobercem a následně i na něm se začne tvořit plíseň. O vzhledu takového řešení psát nebudu, ale už jste někdy cítila "vůni" mokrého, plesnivého koberce *blee*? A zlikvidovat starý, plesnivý a rozpadající se koberec, navíc prorostlý kořeny určitě nebude žádná sranda. Taky pak nastane otázka: "Kam s ním?" Obávám se, že ten "humus", co z koberce za poměrně krátkou dobu vznikne, pak nepřijme ani sběrný dvůr. Snad zaorat, ale koberec je samá umělina, takže ani to asi nebude to pravé.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 10.12.16 07:28
avatar

Máte všichni velkou pravdu a myslíte si to samé, co já. Jenže se švagrem nikdo nehne. Já mu staré koberce dávat nebudu, když si to chce zprznit, ať si je někde posbírá sám.

Já jsem od mamky nic nedostala, takže tam, až ona nebude, jezdit taky nebudu, nemám důvod ani právo a bude mi vcelku jedno, co oni budou na zahradě mít. Zatím tam ještě ale mamka žije, proto si švagr netroufá. Zatím jen shání ty koberce.*ee*Do foroty!

Sestře se to řešení taky nelíbí, ale je velice tvárná a za ta dlouhá léta, co s mužem žije, se mu naučila ve všem otrocky podřizovat a poslouchat. Co on řekne, ona kývne. Ale je to holt jejich věc. Nic jim k tomu ani říkat nebudu, on neustoupí a na co se zbytečně dohadovat? Jen by se na mě zbytečně hněvali.

Jenom jsem chtěla vědět, zda to k něčemu je a zda mám přispět svým kobercem. :-D

Hezký předvánoční čas všem přeje Jaga.

Datum: 13.12.16 00:47
avatar

Z koberců se ve valné míře uvolňují látky používané při výrobě. Některé jsou lepené, tudíž lepidlo na slunci degraduje stejně jako vlákna a křehnou. Při pohybu na nich se budou drolit a rozpadat. Některé koberce (ty starší) mívají ještě osnovu z jutoviny a ty budou za rok zcela rozpadené a vlastně k ničemu.

Měl by pán nebýt tak sobecký a myslet i na ty další, co příjdou po něm (nebude tu do skonání světa) a nenechávat jim po sobě nemilé dědictví v podobě zaneřáděné zahrady. A i ten Roundup se nebude zakazovat jen tak z nějakého rozmaru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 10.12.16 07:30

Mám tchána, který něco podobného v malém provozuje. Některé koberce jsou nezničitelné (plastové), Plevel zmizí, neproroste skrz a po řadu let ani na koberci nic neroste. Prachem koberce získají jednotnou hnědou barvu, žádný zápach. Dávám přednost sekání, ale toto nevyžaduje žádnou práci, jen to vypadá jak u cikánů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.16 07:41
avatar

Zahrada je podstatně něco jiného, než podivná plocha, pokrytá ještě podivnějším materiálem. ;) Jednou jsem se, s úzkou, dlouhou lopatkou, na dolování pampelišek, bolavě narovnala uprostřed zahrady a zařvala: "To je nekonečné! Co s tím mám dělat?" a odněkud z prostoru přišla odpověď: "Zabetonuj to!" *sok*Tenhle nápad mi příjde naprosto stejný, jaký má tvůj švagr s koberci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 10.12.16 09:17

Profesionální řešení se jmenuje umělý trávník, což je koberec napodobující vzhledem a barvou trávu.

http://www.ceskytravnik.cz/umely-travnik

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.16 09:45

ano. Dá se to. Svůj účel to splní na několik dlouhých let. Otázka estetiky je jiná - nevypadá to nejlépe, ale možná to zase vypadá lépe, jak neudržovaná zahrada.

pochopitelně koberce nijak nesmrdí, umožní život různým broukům, žížalám atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.16 09:52
avatar

"...koberce nijak nesmrdí,..."

To myslíte vážně *sok*? Jistě suchý koberec v obýváku nesmrdí. Už jste ale někdy likvidovala koberec, delší dobu "uložený" třeba ve vlhkém sklepě?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.16 11:27

magdon, to je ale něco úplně jiného - koberec ve vlhkým sklepě a někde rozprostřený na zahradě. *zed*Opravdu to nesmrdí. A vím to zcela jistě. My jsme u nás ve vesnici měli také takového "umělce". Pěstoval jedličky na vánoce. A taky aby s tím měl co nejméně práce, tak mezi stromky natahal kde co. Jak koberce, tak třeba papír. Vypadalo to děsně, ale účel to splnilo. Plevel nerostl, dokonce ten koberec udržel nějakou vláhu. A jak jsem již napsala, pod kobercem bylo živo :-D. Určitě to bylo lepší řešení, než stříkat nějakou chemii proti plevelům a potom nechat povrch zeminy vyprahnout sluncem. Jasně, je tu ještě otázka toho, z čeho byl ten koberec vyroben, jestli jsou v tom nějaké chemikálie atd. To je něco jiného. Domnívám se, že takový koberec bez lepidel, z přírodních materiálů může být i přínosem pro zeminu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.16 10:00

Po osobních zkušenostech bych do toho nikdy nešel. Jedna věc je stránka estetická, druhá věc likvidace odpadu až to doslouží svému účelu. Nevěřím, že to nesmrdí. Tedy čistý koberec asi ne, ale vím, jak páchne 20 let starý koberec vyndaný z čistou vodou vytopeného bytu po vysušení a skladování. Je tedy fakt, že koberec je lepší řešení, než plast, pryž, PE-fólie a jiné produkty, které se po skončení životnosti rozpadnou na tisíc kousků a z trávníku už je nikdo nedostane.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.16 12:32
avatar

nechci urážet vašeho švagra ale vypadá to že ny měl vyhledat dobrého doktora a poradit se sním víte kolik myší a různých havětí bude pod kobercem? Přikryl jsem přes zimu záhon a pod gumovým pásem byly samé tunely od myší jak to asi bude vypadat pod koberci?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.12.16 13:09
avatar

Zdravím. Přesně, jak píše majo78. Během zimy si myši udělají pod koberci nory a tunýlky, a pokud má švagr na zahradě celoročně vodu, třeba jen v kyblíkách na zálivku, nastěhují se mu tam potkani. A budou se v klidu množit jak diví. A taky si vybuduje prvotřídní množárnu slimáků a plzáků. Vsadím se, že se stane největším chovatelem slimáků španělských v celé oblasti. *smich* Ida

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.12.16 13:23
avatar

Pana švagra si nepřesvědčí pár názorů úplně cizích lidí z nějaké poradny. Ale přece jen bych mu ještě položila pár otázek. Bude babičku těšit pohled z okna na staré koberce? Osobně si myslím, že je o něco lepší a přirozenější se dívat do zeleně, i kdyby to byly jen kopřivy a jiné býlí.

Bude babička občas po těch kobercích chodit? Pokud si ve vysokém plevelu vyšlape cestičku, bude v mnohem větším bezpečí, než když zakopne na spojích mezi koberci.

Jak hodlá z koberců na podzim odstraňovat spadané listí? Nebo snad v širokém okolí není jediný listnatý strom?

Pokud je zahrada ve svahu a pokud budou mít koberce pogumovanou spodní část, může se stát, že při průtrži mračen poteče velké množství vody někam. Možná babičce do sklepa, možná k rozzlobenému sousedovi.

Je připraven na návštěvu televizních štábů, až přijedou natáčet něco naprosto nevídaného?

Na toto i jiné, co mě te´d v první chvíli nenapadlo, bych se ptala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.16 14:28
avatar

Myšlenka,že se koberce budou rozkládat,je směšná.Existují zátěžové koberce,které vyydrží na venkovní použití mnoho let,i když vzhledově utrpí.Dokonce existují tyto krytiny v podobě zelené trávy,v některých severských zemích jsou s nimi vybavena fotbalová hřiště.Prostě je třeba použít vhodný typ koberce.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.16 17:10
avatar

No jasně, právě těchhle nezničitelných venkovních koberců se na skládkách a kolem kontejnerů válejí hromady. Zato na spuchřelý, prošlapaný hadr, nazývaný koberec, před mnoha lety koupený v hypermarketu a vyhozený z obýváku, člověk nenarazí a nenarazí...*haha*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.12.16 16:16

?mi tento rok se objevil neznámý plevel tvrdošíjný -tak jsem vzala takový plát tvrdý z umělé hmoty a ta místa postupně zakrývala a je po plevelu...a pak dosadila trávou

Ale pod tím plátem nebyly myši ,jen nějaké žížaly,,,,

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.12.16 05:08
avatar

Tak jsem se utvrdila v tom, že je to opravdu hloupost, jakou svět neviděl.

Majo má pravdu, švagr by měl změnit léky. Když on si něco vezme do hlavy, je s ním těžké pořízení. Sestra to už za těch 30 let s ním vzdala a jen mu přitakává.

Jinak pro Bimbam: zahrádka je na rovině, tam problém není, ale je dost vlhká. Moje mamka už tam nechodí, nemůže, ani z okna se nekouká, spíš jen polehává. Bude jí zjara 85 let. Chodí mizerně. Přesto je to babka stále ještě dost bojovná a dovede si obhajovat svůj názor. Proto si zatím švagr netroufá něco měnit, čeká až...jednou. Až mu do toho nebude moci mluvit. Tedy až nebude. Zatím shání materiál.;)

Nebudu jim do toho mluvit a hasit, co mě nepálí. Byly by z toho zbytečné nesrovnalosti. Jen jsem chtěla vědět, zda jim ten můj starý koberec mám dát. Nedám. Švagr je totiž schopný, kdyby se ho na tu krásu někdo zeptal, hodit to na mě a říct, že to mají ode mě. A byla bych za pitomce já. Z té vsi pocházím a starší lidé mě tam dosud znají. Ostudu si nezasloužím.

A ta televize - to by byla paráda. Mohlo by se to vysílat třeba na Silvestra, aby se lidé pobavili. *smich* Jaga.

Od: maky®
Datum: 11.12.16 10:23
avatar

Připadá mi to jako šílený nápad a vůbec to nemůžu dozdýchat. Nic mu nerozmlouvejte, nemá to cenu, ono to nějak dopadne, víte, jak se říká, že nic není tak horké, jak se to uvařilo. Možná mu domuví někdo, od koho to "vezme", nebo se mu v hlavě stane něco nečekaného. Nemyslete na to, jak to bude strašné, třeba k tomu ani nedojde.:-D

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.12.16 10:33
avatar

- to nejkrásnější na zahradě bývá tráva - snad není takovej problém ji občas posekat - není nutno hrabat hned po posekání, když se nechá pár dní proschnout, shrabe se snadněji.

Taky lze výtvarně "zkrášlit" zahradu betonovými plochami s ostrůvky trávy, jejichž údržba by mohla být snadná i pro lenocha.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.12.16 19:01
avatar

Jago, já jsem to udělala. nařezala jsem pruhy a dal je na cestičky mezi záhony, protože jsem si myslela, že se tím vyhnu práci z vytrháváním plevele mezi záhony a bude to takové čisté. ;) No, první a druhý rok to bylo v pohodě, ale třetí rok ten plevel prostě ty pruhy prorostl a tak jsem to musela odstranit a měla jsem s tím dost práce. A to jsem tenkrát sehnala nějaký děsně silný a trvanlivý, vespod byla nějaká guma. Obyčejný koberec proroste ještě tu samou sezonu.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 08.01.17 20:40

Nutí je někdo to sekat? Pokud jim to nenařizuje žádná vyhláška, tak nemusí sekat nic třeba vůbec. A žádná tráva ani plevel neroste do nekonečna. Většina plevele naopak brzy sama zmizí pod náporem silnější trávy. Možná to pro někoho nevypadá hezky, ale rozhodně lépe než nějaká kobercová onanie. Někde mohou začít náletové dřeviny, ale to se dá zvládnout na běžné zahradě snadno. Nejhorší na tom je odolat kecům kolemjdoucích lidí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.01.17 21:16
avatar

Nebudu Vám Váš názor vyvracet, ale mám zcela opačnou zkušenost. A sice takovou, že naopak sebesilnější neudržovaná tráva po čase téměř zcela zmizí pod náporem agresivního a plevele. A ten plevel, pokud se mu v tom účinně nebrání, tak prakticky do nekonečna roste.

Nevím, jestli na to existuje přímo zákon (NOZ?), ale řada obcí tenhle problém vyhláškami skutečně řeší.


doplněno 09.01.17 11:10:

Pepa - Tak si představte, že na to není jen nějaká vyhláška, ale přímo zákon.

Cituji z něj úryvek:

Fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že neudržuje svoje pozemky (resp. nezjišťuje anebo neomezuje výskyt a šíření škodlivých organismů tak, aby nevznikla škoda jiným osobám nebo nedošlo k poškození životního prostředí anebo k poškození zdraví lidí nebo zvířat podle § 3 odst. 1 písm. a) při výskytu škodlivého organismu včetně plevelů) může obecní úřad obce s rozšířenou působností podle § 79b odst. 1 písm. a) a § 79b odst. 2 zákona o rostlinolékařské péči uložit pokutu do výše 30000 Kč.

Takže než příště zase poradíte nějaký nesmysl, něco si o tom zjistěte.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.01.17 10:26
avatar

Souhlas s Magdonem. Plevel je mnohem životaschopnější, než tráva.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.17 23:08

Ono jde o to, čemu říkáte plevel, ostatně tím může být i tráva. Který plevel vám ji přerostl? Mně akorát tak místy kopřivy, ale když je prohlásím za záměrně pěstovanou léčivou bylinu (stejně tak třeba pampelišky), tak maj ostatní smůlu. Záleží na stanovištních podmínkách, ale většinou to je tak, že v prvních letech tam toho vyrazí hodně, ale brzy to velmi zchudne na pár druhů trav. Většina plevelů přežívá pouze na rozrušené půdě, ať už na nepříliš intenzivně udržovaných záhonech, nebo jinak. V souvislém porostu zmizí.

Ten zákon je samozřejmě jako každý plný pochybných až nesmyslných věcí a snadno se smete ze stolu. Mimochodem podle definice v zákoně je škodlivým organismem i člověk, takže nechť tento druh navždy opustí okolní zahrady. Jejich pěstované invazní druhy se šíří jako plevel do okolí a to nevadí? A naopak při "údržbě" svých zahrad poškozují životní prostředí včetně likvidace zvláště chráněných silně ohrožených druhů plazů a obojživelníků (které u mě prokazatelně jsou, zatím ještě). Do jejich prostředí je zakázáno škodlivě zasahovat, takže opět pápá. Další spornou věcí je způsobená "škoda". Jasně, že by byl problém třeba s nějakými prorůstajícími kořeny k sousedům. Ale pokud by se mělo hledět na každé vylétlé semeno plevele, tak by se musely nejen všechny zahrady, ale vpodstatě celá země komplet vypálit randapem.

Je mi jasné, že lidi jsou v současnosti tak zdebilizovaní, že si kvůli jedné pampelišce jsou schopni stěžovat k soudu a naopak ty kobercové orgie jim vadit nebudou. Když tam ale aspoň "nějakou údržbu" vykazovat budou, tak to s velkou pravděpodobností projde. Třeba jen jednou-dvakrát do roka posekat kosou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.