Meruňka, co s ní?

Od: Datum: 21.11.16 10:09 odpovědí: 11 změna: 21.11.16 19:55

Dobrý den švára ořezal merunku, co sní, mam jí ještě nák upravit.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: benŽ
Datum: 21.11.16 10:13

Dobrý den, neuvádíte, kdy byl radikální řez proveden (v jakém období). No, myslím, že dělat už nemusíte nic - již je dokonáno . Zdravím!

doplněno 21.11.16 10:44:

Já jsem prořezával meruňku vždy jen málo (zkracoval výhony) a hned po sklizni. Ovšem, dlouho nevydržela a později zašla (na chorobu). Mám dojem, že Vᚠřez je hodně radikální, ale uvádí se, že je na podzim možný. Tak doufejte, že na jaře strom obrazí.

doplněno 21.11.16 10:49:

wamp - já bych si takový radikální řez nedovolil a také mám dojem, že to stromek nepřežije, ale naděje zůstává. To ukáže až jaro.

Ohodnoceno: 1x

Od: kadlaba40
Datum: 21.11.16 10:30

Řez byl ted v listopdu,

Od: vilik
Datum: 21.11.16 10:37
Prosím vás, dejte jí šanci a nedělejte nic. Krumpáč můžete použít, až definitivně zajde.
Jestli jste neprovedl, postříkejte rychle proti kadeřavosti.
Ohodnoceno: 0x

Od: wampŽ
Datum: 21.11.16 10:39

Připojuji se ke kolegovi "Benovi." Již je oprvdu dokonáno.Meruňka je seřezaná velmi neodborně a za další,je to teplomilná plodina.Ta se v listopadu neořezává !

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.11.16 11:03

Jak píší rádcové nade mnou, řez peckovin se provádí po sklizni. Nanejvýš do října. Řežou se větve nejvýš 3 cm v průměru a ka vždy ošetřujeme řezné plochy stromovým balzámem.

Meruňka je velmi citlivá. Razantní řez nesnáší. Pokud přežije, předpokládám, že na konci zkrácených větví vyrazí mnoho jednotlivých proutků a budete z toho mít na konci každého pahýlu koště.

Nechto již být, víc neřežte, může dostat mrtvici. Zamázněte řezy a vidím tam uloupnutou kůru, tu též zamázněte.

Vysaďte si někde další novou meruňku / až na jaře/ a máte náhradu za tuto.

Datum: 21.11.16 11:37

Jako příprava na kácení dobrý. Švagrovi dejte znovu pilu do ruky, a nařeže polínka a postavte udírnu, dřevo se do ni hodí. Ještě vykopat pařez a pořídit meruňku novou. K ní však švagra už nepouštějte.

Od: jmlcŽ
Datum: 21.11.16 11:40

*sok* to je meruňka, to není jabloň - njn, švára má asi jabloně a myslí, že strom jako strom...

Meruňku jsem nikdy neřezal - max. ořezával napadené větve... Omlazující řez něky pomůže - ale toto je opravdu příprava pro vykopání...

Datum: 21.11.16 11:50

Takto neodborně seřezaná meruňka je chudák, ale pokud na ni nebudete šahat, tak poté, co znovu obrazí, tak by tak do 3 let mohla mít znovu meruňky. Hlavně radši na nic nešahat! Jen by mě zajímalo, když vidím to prostředí kolem, kdo dostal ten hloupý nápad, tu meruňku tak zprznit.

Od: benŽ
Datum: 21.11.16 11:54

Dobrý den, je to jen spekulace, ale skoro bych si tipoval, že strom bránil příjmu na satelitní anténu, která je na stěně za ním. Zdravím!

Datum: 21.11.16 14:00

Ještě je naděje,zbývá aspoň ošetření řezných ran,aby stromek nenapadly houby a plísně.Pak zbude jen čekat na jaro.Meruňka při takovém zásahu často propadne "mrtvici",pak se odstraní jen zasažené větve.Mnoho štěstí.

JABRAKA

Datum: 21.11.16 19:55

Pokud nepříjdou krutý mrazy a dřevo od řezných ploch nevymrzne meruňka přežije. Naopak, strašlivě vyrazí těsně u řezu na koncích zkrácených větví a to velkým množstvím výhonů. Bude z ní velké koště, které bude husté, nijak je nezapěstujete. U meruněk klasická reakce na zkracování větví. Proto se u nich při zkracování používá tzv. Zahnův pahýl, protože jakmile výhon odstraníte, zase vyrazí další a stále oživujete řeznou ránu, kterou strom nezahojí a vysílí se tak, že ji nakonec zdolají houbovky ve dřevě a klejotok, k tomu se přidají beztak suchá léta a úpal a meruňku asi za tři až čtyři roky klepne. Plody nějaké budou na těch pahýlech, které tam zůstaly, takže ještě si užijete i příští úrodu. Ideálně, na jaře si zasaďte meruňu druhou, a radím vám, zapěstujte si ji klasicky na terminál a boční větve, nikoliv na dutou korunu.

doplněno 21.11.16 20:03:

Ještě přikládám upravenou foto, jak to bude příští rok vypadat.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.