Žloutnoucí listy na bramboříku

Od: Datum: 20.11.16 21:28 odpovědí: 7 změna: 23.11.16 21:29

Mám již druhým rokem tento brambořík a od loňského listopadu mi stále kvete.Občas jej přihnojím ale nyní mu žloutnou listy a vypadají moc nezdravě. Co mu schází?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.11.16 21:36

... stále mi kvete...

Žádný klidový režim? Já mám brambořík dobrých osm let. Nechávám ho odpočívat - po odkvětu snižuji zálivku, listy postupně "odchází", zatahují se do hlízy - zrovna teď mi začíná ožívat. Tím chci říci, že ho možná máte vyčerpaný *nevi* M.

No, nevím, ale podle fota tam možná vidím plíseň... Nepřemokřujete? To by vám uhnil.

doplněno 20.11.16 22:27:

Ono žloutnutí může mít víc příčin, dokonce i přílišné teplo...ale asi by to chtělo zkusit ho "uspat" a já se přikláním k tomu, že si o to právě říká. Doufám, že se vám ozve ještě někdo jiný (já jsem jen dlouholetý začátečník), možná mám jen s tím svým štěstí... Přestanu zalévat a když se většina listů a stonků s květy svěsí, tak je olámu - když jsem to neudělala, stonky začly uhnívat. Hlízu zkontroluju, jestli je pevná a nepoškozená a nechám na severním okně ladem v původním květináči. Sám si určí, kdy se probere a potom ho začnu zalévat a hnojit.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 20.11.16 22:02

Snad néé...zalévám vždy až je suchý a dolů do misky. Ale nevím proč stále kvete...mám ho nechat zaschnout ..přestat zalévat?

Datum: 20.11.16 22:29

Podle stavu zeminy v květináči ho máte přelitý a ne poprvé. Přestaňte úplně zalévat a nechte ho zatáhnout a odpočinout. Buď potom znovu ožije nebo ne. V tomto stavu ale zelený nepřežije.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 20.11.16 23:38

Dobrý večer citusko.pckop i mona radí dobře. Já bych velmi opatrně odstranila ten plísňový povlak i s trochou zeminy a nahradila ji novou.Všechny špatné listy bych otrhala,květy vypadají dobře.Zatím bych nezalévala. Zalila bych teprve,až by brambořík nepatrně začal sklápět zbylé listy..A pak už jen doufat, že se vzpamatuje. Brambořík nemá rád teplo, měla byste ho mít v chladnější místnosti, tak od 10- l5°C víc ne.Pamatuji se, že moje babička měla přes zimu bramboříky v ložnici,kde se prakticky netopilo. A byly vždy nádherné.Jestli je hlíza v pořádku, tak příčinou žloutnutí bude právě teplo.Mějte se hezky a pak napište, jak to s ním dopadlo.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 21.11.16 12:14

Děkuji vám za milé rady...prostě přestanu zalévat...otrhám špatné listy... zkontroluji hlízu...případně přsaadím.Teplo nemá je na okně na chodbě kde se skoro netopí ...nechám ho odpočinout i toho jeho bratra který vypadá zatím dobře.

Ale ten první se postaral o potomstvo má dva krásné plné semeníky tak si je brzy na jaře vyseji a budu mít zase moře

bramboříků na rozdávání.

Už jsem to jednou dělala měla jsem jich adi dvacet , pěkně rostly a všechny jsem rozdala až na jeden to je ten bratr.

Datum: 21.11.16 12:21

Zdravím. Přidám se k ostatním, mají pravdu. V přírodě "pokojový" brambořík žije tak, že neustále kvete a má listy, ty vyživují hlízu, která stále narůstá. Nakonec je tak velká, že má "puky" jen po obvodu a vnitřek je mokrý, propadne se, v prohlubni se drží voda, a jelikož bramboříky rostou v chladu a vlhku, vnitřek vyhnije. Tím se rozpadne na několik malých, zase schopných života. U nás tyto podmínky nemá, proto musí období léta, kdy je u nás moc slunce a tepla, přečkat ve stavu odpočinku. To znamená, přestat koncem jara zalévat, nechat mu uschnout listy i zem. Já dávám bramboříky přes léto na severní okno na chodbu a nestarám se o ně. Na přelomu října - listopadu začínám zalévat (event. přesadím) a na Vánoce mi bramboříky bohatě kvetou. Vy jste nechala rostlinu živořit v teple a dlouhém dnu (přes léto je moc hodin světlo) a nyní je vysílená. Dokonce mi připadá, že ty staré žluté listy jsou napadené sviluškou nebo třásněkou - z tepla. Tak bych radila: všechny listy ostříhat, nechat jen pár malinkých uprostřed - jako znamení, a přestat zalévat (na severu a v chladnu). Až uschnou i ty ponechané listy, od té chvíle nechat tak měsíc odpočívat. Pak přesadit do nové země (na muškáty), nechat v chladnu, na jen rozptýleném světle a začít zalévat. Pozor, při přesazení musí koukat vršek hlízy ven, aby nedošlo k jejímu hnití. Ať se zadaří. Ida

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.11.16 21:29

Tak jsem listy ostříhala a chudinka už zasychá, jen je mi líto všech těch pupenů...ale ty jsem také ostříhala.

Uvidíme zda a kdy se mi probudí.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.