Plíseň na šalvěji a vavřínu

Od: Datum: 19.11.16 14:46 odpovědí: 4 změna: 20.11.16 14:28

Ahoj, co na plíseň na šalvěji a vavřínu? Zatím se projevuje jen poměrně mírně, mám podezření, že je to vlivem vlhké půdy, i když jsem to moc nezaléval, tak půda je stále vlhká. Možná to začalo od kořínků a postoupila plíseň až k listům. Je vhodné vyndat rostliny z květináče, aby půda s kořeny trochu oschla. Případně prosím o doporučení vámi osvědčených fungicidních přípravků. I když bych byl rád, aby se do budoucna daly rostliny užívat jako koření.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.16 15:15

Šalvej opravdu v chladném a vlhkém počasí trpí plísněmi.Já bych ji přenesla na světlejší a teplejší místo a poškozené listy otrhala. To samé s vavřínem. Zřejmě moc zaléváte.

doplněno 19.11.16 15:36:

Nechte zeminu proschnout.

Ohodnoceno: 1x

Od: kubinek
Datum: 19.11.16 15:23

díky, zaléval jsem však odspodu, do talířků na kterém jsou květináče, i zde hrozí přemokření? Já jsem se domníval, že si rostlina sama nasaje vodu z kalíšku v množství, jakém bude chtít.

Nebude lepší tedy rostliny z květináčů vyndat, aby oschly, aspoň na dva dny?

Datum: 19.11.16 20:40

To je sice pravda,ale napůl. Voda nesmí zůstat v podmisce trvale. Rostlina nasaje a přebytečná voda se odstraní.Jestli jste měl u šalvěje v podmisce stále vodu, tak se nedivte, že se u ní plíseň vyskytla

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.11.16 14:28

Rostlina nic nenasaje, saje sám substrát pomocí vzlínání vody. To nemá s rostlinou nic společného. Zalévajte pouze podle pocitu vlhkosti nebo suchosti substrátu. Blíže nespecifikujete, kde rostliny máte umístěné. šalvěji nejlépe prospěje, když ji sestříhnete a vysadíte ven. I ta postřebuje jisté období chladu, aby prospívala. Vavřín umístede do světlé chladné místnosti. Pokud je míníte pěstovat jako pokojovky, šalvěj vám stejnak postupně zchřadne, nicméně nejlépe jí prospívá suché velmi světlé místo (přece jen pochází ze středomoří, tak vyžaduje takové podmínky jaké panují tam). Napadené listy před tím odstraňte. Plíceň kterou na listech máte je padlí, které má rádo vlhké prostředí. To může vytváře i právě přemokřený substrát, ze kterého se voda vypařuje a vytváří tak kolem rostliny vlhké mikroprostředí, i když se vám zdá, že v pokoji je suchý vzduch. Takže, přestat tolik zalévat, rostlinu umístit na suchý a světlý parapet, nejslépe s topením pod ním a infikované listy odstranit. To stačí k tomu, aby jste nemusel použít žádnou chemii. Z květináče je nevyndávejte!

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.