Palma Juka - usychají listy

Od: Datum: 15.11.16 20:12 odpovědí: 13 změna: 23.11.16 20:09

Dobrý den,

mám již asi rok palmu juku, začaly jí usychat listy, celkem dost za posledních 14dní, ostříhala jsem je a stále další usychají.

Zalévám ji 1x týdně již jen čistou vodou - trošičku, přes jaro, léto jsem přidávala extrakt do vody.

V místnosti je poměrně chladno cca 12-15 stupňů.

Přikládám fotku, co si o tom prosím myslíte?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.11.16 11:38

Podívejte se do archivu. Do vyhledávacího modrého okénka a určitě najdete. Myslím si, že ji zalíváte hodně. Opatrně ji z květináče vyklopte a podívejte se, jaké má kořínky. ;) Já, kdyby nic nepomáhalo, bych ji pod listy uřízla a dala zakořenit. Založila bych novou rostlinu. Možná, že i kmínek ožije.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.11.16 23:52

Dobrý večer,dannaa, hlavně postrádám tu vaši fotku;), nevím tedy jaký druh juky pěstujete, předpokládám,že juku obrovskou.Všeobecně mladá juka má podobu listových růžic.Později listy začnou opadávat z důvodu,že začne zesilovat kmínek.Nemusíte se tedy znepokojovat, pokud vám u juky vyrážejí( rostou) nové listy. Je to její přirozený jev. Jestli ale nerostou, pak bude nejspíš chyba ve špatné zálivce, jak vám již napsala babkazov - víte,ono částečné proschnutí substrátu ji nevadí tolik jako přemokření, pak rychle chřadne (žloutnou ji listy) a mohla by vám zajít.Pokud ji máte na kmínku, bezpečně byste to poznala podle jeho změknutí.Pak byste ji musela urychleně přesadit, případné hnijící kořeny odstranit, dezinfikovat ránu slabým roztokem hypermanganu a zasypat je práškovým dřevěným uhlím.Poté zasadit do trochu většího květináče v poměru 2: 1 substrát a písek.Zalévat spíš méně, jedině odstátou, pokud možno vlahou vodou. A v době vegetačního klidu ji zalévat opravdu málo! Jinak se ji daří při pokojové teplotě, pokud ji máte v chladnější místnosti,neměla by v zimě klesat teplota pod 10°C.

Od: dannaa
Datum: 18.11.16 10:29

Dobrý den,

tady je ta slíbená fotografie.

Budu jí muset tedy zkusit přesadit, snad to zvládnu...

Datum: 18.11.16 15:05

Řekl bych,že rostlina je dracena marginata.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.11.16 16:25

Jabraka, pravdou je, že juka se svým hábitem podobá draceně, ale druh dracena marginata to rozhodně není,ta má tenčí kmínek a téměř trávovité listy (dlouhé úzké s ostrým zakončenímí).Ale v globálu to je jedno.Jedná se o rostliny s velmi podobnými nároky na pěstování, které jsou i botanicky příbuzné, řadí se do čeledě agávovitých.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 18.11.16 20:22

Dobrý den,

opravdu je to Palma JUKA, kupovaná asi před rokem v Ikee.

Dnes jsem byla v květinářství a tam mi poradili "substrát pro pokojové rostliny s hnojivem"
Palmu jsem tedy vyndala z květináče, prsty promnila kořínky a starou hlínu vyhodila. Z vrchu byla hlína suchá, ze spod mokrá. Nenašla jsem tam žádní kmínek?

Nasypala jsem substrát dospod květináče, vložila Juku a opět dosypala, trochu udusala ten substrát.

Použila jsem pouze ten substrát, byl celkem vlhký.

Palmu jsem raději nezalila.

Udělala jsem něco špatně nebo tak tak může být, případně co udělat?

Děkuji

Datum: 18.11.16 21:24

danna,měla jste na dno květináče ještě dát drenážní vrstvičku budˇ z kamínků nebo třeba z rozbitého květináče, omlouvám se, to jsem vám bohužel nenapsala*zed*Pokud je substrát vlhký, zatím nezalévejte, ale vlhkost kontrolujte.Stačí když u kraje květináče zapíchnete špejli, jako se to dělá při pečení buchty.

Datum: 19.11.16 08:56

Dobrý den,

děkuji za rady. Jelikož jsem žádné kamínky po ruce neměla, položila jsem na dno ubrousek, aby hlína nevypadávala, nevadí to? Hlína jak si sedne, tak po samovolném rozpadnutí ubrousků již nebude padat.

Děkuji

Datum: 19.11.16 10:09

Ten ubrousek bude vadit. Voda bude stát v květináči a konce kořínku budou hnít. Zespodu ho prothněte. Nemusíte se bát, hlína propadávat nebude.

Datum: 19.11.16 17:53

Dobrý den,

je to jemný ubrousek, voda myslíte že neproteče?

Mám zespod květináče protrhnout ty díry? Průměr těch děr je celkem veliký možná 1cm.

Děkuji moc

Datum: 19.11.16 20:57

dannaa, asi jste zcela nepochopila smysl těch kamínků, te není kvůli vypadávání zeminy, plní funkci takovou : http://www.semena-rostliny.cz…/blog/203-drenaz-v-kvetinaci. A ten ubrousek radši protrhněte, jak radí babkazov

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.11.16 21:03

Děkuji, dobře protrhnu raději ten ubrousek.

Datum: 23.11.16 20:09

Dobrý den,

ubrousek jsem protrhnula, nová hlína (substrát) je stále vlhká, zase pár listů usychá, od přesazení cca týden jsem jí raději nezalela.

Je možné s tím ještě něco dělat? Nezalila jsem ji.

Děkuji

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.