Sázení ořechu

Od: Datum: 09.11.16 07:38 odpovědí: 10 změna: 19.11.16 16:53

Dobrý den, dostal jsem darem od rodičů malý ořech mars (1m vysoký s malým balem), byl dlouho objednaný a dorazil až teď. Potřebuji poradit, jestli v součaných podmínkách ho dávat ještě do země, či zvolit zasazení do většího květináče umístěného někde v ústraní. Bojím se, že do země už je pozdě a pojde. Poradí mi někdo? Děkuji moc Láďa

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.11.16 07:45

Pokud zem není zmrzlá můžete sázet ,zvlášť když je s balem -hlavně jámu dobře prolít a zalít i stromek - nenechat ho uschnout.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.11.16 08:31

Já bych to dal do hlíny. obalil kmen pytlovinou a doufal, že počasí se po týdnu zimy vyblbne a nastane čas, kdy ořech bude pomaličku prokořeňovat. Na jaře tak bude mít náskok a letní sucha ho už neumoří. Dát ho do kontejneru, tak budeš řešit jak moc a kdy ho zalévat a hrozí reálné nebezpečí že část kořenů usušíš nebo ti uhnijí.

Datum: 09.11.16 10:28

Naopak,ten květináč by byl pro něho horší. Zasadit do volné půdy,pořádně zalít,dát chránič proti zvěři,okusu a těšit se na jaro.

Datum: 09.11.16 12:04
Citace z internetu:
Mars
Strom roste středně bujně, korunu vytváří širší, středně hustou.
.
Na této poradně je mnoho dotazů na téma: sousedův strom shazuje listy do mé zahrady, stíní, kořeny poškozují atd.
.
Popřemýšlejte na umístěním, kam ho zasadíte.
Obč. zákoník sice povoluje či doporučuje sázet stromy s výškou nad 3 metry dále od plotu, také min. 3 metry, ale u ořechu bývá koruna časem podstatně širší, určitě větší jak 6 metrů.
Pokud nemáte souseda, pak ořech dejte třeba k plotu. Pokud máte souseda, který má rád ořechy a Vás, dejte strom k plotu. Pod ořechem je dobrý stín a pivo spolu se sousedem přes plot nabídnuté chutná lépe!
Ovšem soused umře, majitel se změní, vztahy zhorší a budete žádat o radu, co dále.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.11.16 13:20

Pozor také na místo,kam ořech zasadíte.Jestliže okolo bude orná půda či pěstební plocha např. pro zeleninu nic pod ním neporoste,

Datum: 09.11.16 14:00

Není to pravda.Ořešák má sice snahu se vymezovat okolní vegetaci,ale ta vegetace má zase snahu žít. Alelopatické látky,které vylučuje do půdy,aby stížil růst konkurenční vegetaci,je v případě ořešáku jen jeho zoufalý pokus.Moc mu to nefunguje,tedy skoro vůbec.

Datum: 09.11.16 21:58

Praxe je jiná.První sezonu nevyrostl česnek,druhou sezonu se ztratila cibule sečka a letos pod tímto ořešákem nevyrostla řepa krmná a proto ořešák šel do kopru.

Datum: 09.11.16 14:01

Zdravím. I já doplním. Zasaďte hned. Zem není promrzlá. Je nutné připevnit stromek k opoře, nejlépe 3 kůlům, aby se v podzimních a zimních větrech nehýbal. Protože tím se trhají jemné vlásečnicové kořínky, kterými se stromek chytá okolí, ze kterého čerpá vláhu. Tak aby vám přes zimu a brzy na jaře neuschl. Ida

Ohodnoceno: 2x

Od: ladah
Datum: 09.11.16 18:10

Děkuji všem za cenné rady. Už je v zasazen. Vše doporučené splněno. Jen to o víkendu zkontroluji, dělal jsem to po tmě;) Ať se daří. Láďa

Datum: 19.11.16 16:53

a jak říkají naši dědové,pod ořešák dejte plactý kámen,aby hlavní kořren nešel dolu a neubíral sílu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.