Jablon zakrsek

Od: Datum: 08.11.16 20:52 odpovědí: 11 změna: 19.11.16 16:57
Dory den. Na zahrade u plotu chci zasadit jablone a hrusky . Od plotu (pletivo)bude 50 cm do vysky muze narust max 170 cm . Stomku bude celkem 5 -6 muze me nekdo poradit jaky druh a odrudu koupit jabka sam nejim proto se nevyznam .chci je pro deti . O slopovitych jsem slysel ze jsou na prd... proto adi zakrsky muzu sadit jeste ted?kdy nejpozdeji?dekuji
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: balzerka
Datum: 08.11.16 23:38

Půl metru od plotu je hodně blízko.Kór, když za plotem je soused a né louka. Počítejte třeba 1-2 dvě letní, 2x co se konzumují do vánoc, 2x na delší uskladnění. Chce to do nějaké specilizované školky, kde se zabývají palmetami, aby jablůňky byly opravdu ti správní šlechěnci. Poradí i s odrůdami. Cena bývá i 3x vyšší. A pak se připravte, že to chce péči, správný řez, postřiky, v neposlední řadě včely..

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.11.16 23:41

Zdravím. Půl metru od plotu sázet stromy je málo. Pokud za plotem jsou sousedi, až stromky trochu narostou, bude to dělat nesváry. Větve narostou na sousedův pozemek, listí, spadaná a hnijící jablka, zastínění sousedova pozemeku. Pokud je za plotem silnice, každé vyšší auto vám serve jablka, poraní větve - tam se může dostat infekce a stromky zahynou. Navíc plody plné olova (od výfuků) jsou "nejedlé". Takže dát alespoň 3 - 4m daleko od sousedova plotu. Nejlépe zvolte jabloně zákrsky (nevyrostou ve velké stromy) a dají se řezem držet na určité velikosti. Zasaďte nějakou odrůdu letních jablek (plody vydrží tak do Vánoc), několik zimních odrůd (vydrží až do jara) a zkuste třeba novinku hruškojabloň (má zelené chutné plody) chutnající jako hruška i jabloň dohromady a stromek je malý. O konkrétních odrůdách se poraďte s nějakým zahradníkem - ovocnářem od vás, doporučí vám odrůdy, kterým se daří ve vašem kraji. Nebo si pohledejte v odrůdách v zahradnictvích na internetu. Pro sázení je vhodné období právě nyní. Lze sázet, pokud nebudou mrazy, klidně do konce listopau (od začátku října). Nebo na jaře od poloviny března do poloviny dubna. Ida

Datum: 09.11.16 05:20

Letní jablíčko z prázdnin ale do vánoc nevydrží, to spíš to podzimní?

Datum: 09.11.16 05:17

Půl metru od plotu můžete dát akorát stromkový angrešt, rybíz, borůvky, brusinky, maliny, ale u těch pozor na rozšiřování podzemními kořeny, chce to zábranu v zemi. I na jostu to je málo cm.

Jabloně musíte stříhat, a jak se tam dostanete - protáhnete potom k plotu? A pokud budete stále stříhat, tak Vám nic nevyroste a bude z toho akorát živý plot.

Pokud se podíváte na Wikipedii, tak tam máte i dané metry, které zákrsky potřebují, nechci to vypisovat.

Když pro stromky najdete více místa, můžete dát 1 letní. Letní průsvitné mě moc nechutnají, lepší je jít do letních červených, kterých je vyšlechtěno více odrůd a pokračovala bych James grieve.

Datum: 09.11.16 08:59

Volte sloupcovité sazenice.Jsou geneticky uzpůsobeny k tyčovitému růstu.Při správném střihu nevyžadují velký prostor.

http://www.chovanec.cz/pokyny…tovani-sloupcovitych-jabloni/

JABRAKA

Datum: 10.11.16 19:32

Jabrako, ty sloupovité jabloně tady má zrovna jeden soused. Já také uvažovala o koupi sloupovitých ovocných stromků kvůli místu. Ale když jsem viděla tu úrodu, tak jsem od toho upustila. Úroda je tak pro dva členy rodiny co snědí na posezení. Prostě je to k ničemu, je to jenom co si utrhnete a sníte. Abyste sklidil 2-3 přenosky jablíček nejenom na přímý konzum , ale i na štrůdl a tak, během zimy, tak tolik se jich teda tolik neurodí. Je to k ničemu, tyhle stromy. Soused je tady má už pátým rokem a sklizeń je pár jablek na jídlo. Je to jenom módní záležitost, ale určitě ne pro optimální sklizeň. To já jsem sklidila víc jablíček z tříleté normální jabloně, zákrsku, než ten můj soused z těch sloupovitých.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 10.11.16 20:12

Suzy,,pěstitelé řeší úrodu především hustší výsadbou.Pak se z jedné řady 10 stromků sklidí stejně jako z jednoho,který zabere půl zahrady.

JABRAKA

Datum: 12.11.16 01:05

Půl mětru není příliš, ale může to stačit. pokud budete stromek udržovat ve tvaru štíhlého vřetene. U jabloní to není zas až tak těžké, najdete si o tom vše možné na internetu. Nejde ani tak o odrůdu jako spíše o podnož. Na takové musíte volit slabě rostoucí až zakrslé, např. M9 nebo M27. Také najdete spoustu informací na internetu. Stačí zadat do vyhledávače slabě rostoucí podnože pro jabloně. Pokud chcete sázet více stromků, je vhodné nakombinovat různé odrůdy od letních až po zimní. Důležité je však, že pod stromky musíte udržovat beztravnatou plochu, nejlépe povrch půdy mulčovat např v tenké vrstvě posečenou trávou, možná lépe listím. Protože zakrslé podnože málo koření a nedokážou příliš konkurovat travnatému porostu. Důležitá je také někdy opora, zase z důvodu špatného kořenění.

Od: jablko
Datum: 12.11.16 10:40

Kombinovat různé odrůdy je blbost. Jistě bude potřeba chemická ochrana a u každé odrůdy je třeba jiný čas

Datum: 12.11.16 19:57

Blbost? Kvůli čemu? Chemické ochraně? Proti čemu? Dneska je k výběru mnoho tolerantních či rezistentních odrůd vůči nejvážnějším chorobám (padlí, strupovitost), snad jedině květopas, ale i proti tomu se dá bojovat i jinak. Naopak, směsí odrůd si zajistím úrodu, pokud na některou odrůdu výjde nějaký infekční tlak nebo špatné počasí. Naopak monokultura není OK a to ani při zakládání zahrádky.

Samozřejmě pozor na opylovací poměry, to je snad důležité, co jsem zapomněla zmínit.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.11.16 16:57

a doporučuji staré odrudy,např.matčíno, rubín,jadernička,hrušky-nojabrskaja,dicolor,boscova lahvice atd.letním bych se vyhnul,většinou vam to sklidí vosy.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.