Vřes-nechat na parapetu nebo hned do záhonu?

Od: Datum: 07.11.16 21:21 odpovědí: 4 změna: 08.11.16 22:49

Dostala jsem vřes v květináči. Chci se zeptat, jestli ho mám nechat na parapetu za oknem (je krásný, vypadá to pěkně), nebo ho hned dát do záhonu? Chtěla bych si ho totiž potom zasadit. Ale nevím kdy?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.11.16 01:01
avatar

Raději do záhonu, třeba i s květináčem, pokud ho chcete dát pak znovu na parapet. Některou zimu přežije, ale je to risk. Taky se v zimě málo zalévá a můžete zapomenout. Pak je po něm i bez velkých mrazů.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.11.16 02:52
avatar

Lenko a máte opravdu vřes, není to nějaký druh vřesovce? Pokud je to opravdu vřes a chcete-li mít s ním ozdobené okno, nevidím důvod, proč byste ho tam nemohla mít.Je to odolná rostlina, která dobře snáší mráz i sníh.Některé vřesovce tak odolné nejsou.Jen je potřeba jej nějak zabezpečit proti promrznutí kořenů.Např. květináč vložit do truhlíku a vnitřek obložit polystyrenem. Kvete do prosince.Zalévat mírně i v zimě, vždy jen v době oblevy.Na jaře bych ho teprve přesadila(bude už stejně odkvetlý) na záhon do lehké propustné kyselé půdy.Jinak na živiny není náročný. Aby každý rok pěkně kvetl, je potřeba ho vždy po odkvětu ostříhat.Pěkně se rozkošatí.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jofa®
Datum: 08.11.16 09:25

Vždy je lepší mít venkovní rostliny v zimě ve volné půdě, kde má přes zimu příhodnější a stálejší podmínky k přezimování. V květináči může vymrznout, pokud uděří silné dlouhodobé mrazy a to nikdo nevíme a navíc budete mít celou zimu o něj starost. Vřesy a vřesovce mají rády v létě sluníčko a to je v zimě dost nebezpečné, pokud mrzne jen to praští, není pod sněhem a svítí sluníčko. Zasaďte do zeminy s rašelinou, všude kolem i vřes zalijte, přikryjte chvojím a nemusíte si do jara vřesu všimnout. Na jaře letošní květy zastřihněte a jak píše výše (hrdaalena), rozkošatí se Na jaře pozor! Pokud to je vřes, tak ten dokáže právě na jaře pěkně vymrznout, pokud udeří ještě silné holomrazy a do toho slunce. S odkrytím nespěchejte. Vřesovce kvetou brzy z jara, často ještě pod sněhem. Vřes v létě a konec léta. Vřesů jsem se něco napěstoval.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.11.16 22:49
avatar

Zdravím. Souhlasím s rádci nade mnou. Ještě bych doplnila, že pokud chcete vřes mít do budoucna v záhou, udělejte to nejlépe hned. Zem není ještě promrzlá. Ale důležité je keřík pořádně prolít vodou, připravit jamku s lehkou zemí bez vápníku + rašelinu a po vsazení opět dobře zalít i okolí + dobře zamulčovat kůrou. Během letošní - první - zimy zalévejte, pokud nebudou mrazy. Myslete na to, že vřes je stálezelená dřevina, která i přes zimu odpařuje vodu. Takže při dlouhodobém nedostatku vláhy (a při mrazech nemůžou kořeny zmrzlou vodu čerpat) vymrzá = ve skutečnosti usychá. Pokud ještě nemáte vybrané stálé stanoviště, vyklopte keřík z květníku (aby byly kořeny ve styku s okolím pro čerpání vláhy), nerozebírejte kořenový bal, a zahrabejte do kyselé země někam ve stínu + zazimujte. Zalévejte, jako by byl vřes zasazen, a to i po "listech". Jelikož kořenový bal bude pohromadě, na jaře, po posledních mrazech lehce vyberete a zasaďte na stálé stanoviště. Ida

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.