Kompostér jak vybírat

Od: Datum: 23.10.16 12:22 odpovědí: 7 změna: 29.10.16 23:21

Dobrý den, před rokem a půl jsem u zahrady postavil jednoduchý kompostér (4 kolíky a dokola prkna). Za tu dobu, co kompostér stojí a neustále do něho přibývají rostlinné zbytky se již musel vytvořit kompost. Zajímalo by mě, jakým způsobem bych měl vyzrálý kompost vybírat, když se na hromadu neustále kupí další a další zbytky ze zahrady. Když jsem ho přehazoval tak krásný kompost byl úplně na spodku, ovšem vybírat ho je docela složité, protože bych musel všechno nejprve odkopat a pak lopatičkou sbírat uzrálý kompost. Proto se chci zeptat, zda by ten kompostér šel nějak zkonstruovat, aby se toto dalo nějak oddělit. čerstvý materiál a vyzrálý kompost. Díky za rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.10.16 12:33

tak ono je docela dobré, mít dva komposty. Jeden s vyzrálým kompostem, na druhý teprve přihazuješ materiál. Ale když je jeden, jako to máš Ty, tak se vyplatí NEmít spodní prkna napevno přidělaná. Potom odstraníš spodní prkno (nebo dvě ;)) a lopatou nabíráš kompost.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.10.16 16:57

Já mám jedno celé čelo odnímatelné.

Datum: 23.10.16 16:06

Zdravím. Trochu vás poopravím. Kompostér je plastová bedna s větracími otvory a víkem, kde kompost uzraje za poloviční dobu oproti ohrádce s kompostem, kterou máte vy a která je otevřená, tudíž jsou tu velké výkyvy teplot a vlhkosti. Pokud se používá ke kompostování otevřená ohrádka, je vhodné vytvořit ještě jednu ohrádku, do které se přehází na jaře obsah z ohrádky původní. Tím se dostane to čerstvější dospod a to nazrálé navrch. Další rok se 2. ohrádka přehází vedle na hromadu, kde během roku dozraje úplně, je k použití. Čerstvý bioodpad (rostlinné zbytky) se dává jen do ohrádky první. Ida

doplněno 23.10.16 18:28:

Samurraj, pokud vám vytéká z kompostu černá tekutina, určitě obsahuje živiny. Ale jelikož nemáte kompost krytý a prší do něj, bude to dešťová voda obarvená "hlínou". Možná byste mohl pravidelně do kompostu přimíchávat (prokládat vždy vrstvou) suchých doplňků, které by tekutinu nasály. Suché listí, drcené klacky, recyklovaný papír (já dávám obaly od vajec) a hlavně část trávy usušit a přidávat k zelené i tu sušinu. Ale odchytný "sklípek" pod kompost si neumím představit. Kompostovaná hmota musí ležet normálně na hlíně, odkud do kompostu lezou žížaly a jiní potřební živočichové. Snad jen vykopat pod kompostem jámu, do které by voda vtekla a vsakovala se, aby netekla po okolí kompostu a nedělala neplechu. Ida

Ohodnoceno: 3x

Datum: 23.10.16 16:59

Aha, děkuji za vysvětlení, takže přidělat ještě jednu ohradu. Jinak z kompostu mi vytéká černá tekutina (asi ten žížalový čaj) tak jsem myslel, že jestli by třeba nešlo kompostér (ohradu)udělat tak, že by měla ještě speciální patírko, kam by ta šťáva odtékala a nějak se chytala do něčeho.

Od: balzerka
Datum: 23.10.16 17:33

Měli jsme komposty dva, tou otevřenou stranou k sobě a přehazovali jsme tak, že to čerstvé se naházelo dospod a nejzralejší navrch. Kupovali jsme urychlovač, aby se to rychleji rozložilo. Teče to, když je vysoká vrstva třeba trávy. Tak to prohoďte hlínou. Pozn.: Kompostér, ten vysoký černý plastový /pyramida/ nám dlouho nevydržel. Po dvou zimách praskl dole u toho okýnka. Zas takový zázrak to není. Já ho měla na ultračistý kompost.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.10.16 16:59

Kompostér je místo,kde shromažďujeme organickou hmotu ze zahrady a domácnosti,aby ji bakterie zhruba za rok zpracovaly na humus.Abychom proces urychlili,používáme buď prostředky,biologické,mechanické nebo chemické.Zeminu během ukládání provzdušňujeme přehazováním na jiné msto.Nikdy neházíme nový materiál na již zetlelý kompost,

Já používám staré sudy ,do nichž uložím suroviny na kompost,na jaře je vyberu a uložím do kompostoviště.zakryji zeminou ze zahrady a nechám uzrát.Na podzim jej přehodím na jinou kupu a na jeho místo přijde další materiál.

Mám také plastový kompostér,ale používám ho nerad,kompost se z něj špatně vybírá.Ale dá se rozebrat takžese rozpojí plášť,obsah se pak lehce vybere.

Vyrobit kvalitní kompost je skutečně věda.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.10.16 23:21

Již jsem to tady jednou popisoval. Mám dvě ohrady100x150 cm vedle sebe.Jednu mám osetou okurkami. Do druhé kupím celý rok odpad ze zahrady,vše co zetlí, - tráva, větvičky, silnější posekám, zbytky z kuchyně,pletí, když je i nějaký hnůj a nerozložené zbytky s vedlejšího kompostu. Na podzim tento kompost přikryji vrstvou-10 cm-prosáté zeminy s vedlejší koje,kterou překátruji. smíchanou se záhonovou zemí. Zbytek použiji na hnojení . Na takto připravený záhon osázím na jaře okurky, nakladačky.. S tohoto prostoru mám tolik okurek , že mohu i rozdávat, v průměru zavařujeme okolo 50 sklenic každý rok. Na podzim po sklizni okurek proces opakuji. Okurky vedu nahoru,mám na to tři vyřazené domácí sušáky na prádlo,které postavím vedle sebe , rozložím a okurky na ně vyvazuji. Dobře se ošetřují, sbírají, případně i přehoustlé prosvětlují. Přední strany kompostů mám oddělitelné, aby se dalo dobře s kompostem manipulovat. Doporučuji , ta trocha práce za to stojí.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.