Houbičky z pařezu

Od: Datum: 22.10.16 21:07 odpovědí: 11 změna: 28.10.16 18:04

Prosim, jsou tohle opeňky měnlivé nebo jak se houbičky jmenují? Chutove jsou ta syrova dobre

Foto neni kvalitní, bohužel.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.10.16 10:45

Podle vašeho fota se houba nedá se 100% jistotou určit., jsou špatně vidět některé znaky, ale přesto si myslím,že to opěnka(starší název šupinovka) měnlivá není.Nejdůležitéjší znakem této houby je třeň,který je hnědě šupinatý s blanitým prstenem,což z pouhého fota není patrné(Chybí prstenec a třeň je spíš podélně vláknitý).Dužnina hnědavá, lupeny ořechově hnědé,chuť příjemná ořechová. A POZOR! Je lehce zaměnitelná s jedovatou čepičatkou jehličnanovou.Proto ,jestli opěnku bezpečně neznáte, nesbírejte ji.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 23.10.16 11:09

Dekuji za vstricnou odpoved! Uz jsem, po peclivem zkoumani, take zjisitla, ze to openka neni a krome toho ze to vypada na cepicatku. Houbicky uz jsou v popelnici. Nejsem sebevrah a co se hub tyka, jsem hodne opatrna! I proto tady ten dotaz i kdyz velice spatne fotografie. Jeste jednou dekuji!

Od: balzerka
Datum: 25.10.16 18:56

Šupinatka to není, ta je víc podobná václavce a je žlutější. Není to nějaká penízovka?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 26.10.16 03:01

balcerko,já bych řekla,že to je Třepenitka maková,;) to podle těch šedavých lupenů. A je jedlá.

doplněno 26.10.16 03:07:

Škoda,že jsem si to neuvědomila dřív,*zed* nemusela je wydra vyhazovat.Jsou dobré jak na dušení tak v houbové polévce.

Datum: 27.10.16 10:27

Alenko, to já jsem zas šupinatku/ šupinovku kostrbatou naložila před týdnem do octa. A než jsem se ujistila, neb též nestojím o otravu, tak jsem si právě v těch malých houbičkách dělala jasno.

Datum: 28.10.16 17:05

balcerko, teď si musím udělat zase jasno já. V mých odpovědích se přece nikde o šupinovce kostrbate,, nezmiňuji:-D

Opěnka měnlivá = šupinovka opěnka (starší název).

Nezlob se, asi jsem tvoji odpověd nepochopila.

doplněno 28.10.16 17:25:

A penízovka dubová má poměrně husté bělavé lupeny a třeň je hladký s dužninou vodnatě hnědavou tenkou, proto si myslím, že na fotu je třepetnatka maková.

doplněno 28.10.16 17:40:

Je to samozřejmě jen moje spekulace.Na 100% lze houbu určit jen pokud bych ji viděla na vlastní oči a držela v ruce.

Datum: 28.10.16 18:04

Omlouvám se,*zed* správně je Třepenitka maková

Datum: 27.10.16 11:22

A v čem to sedí Dorka?

doplněno 27.10.16 16:22:

Děkuji za odpovědi. Na některé houby se raději dívám, než je sbírám. :-D

Datum: 27.10.16 11:37

Já bych si tipla, že asi penízovka dubová. Neotrávíte se, ale má prý nepříjemnou chuť. Ty druhy se liší tvarem a barvou výtrusů, a to se jen tak nedá určit.

Datum: 27.10.16 12:55

Kloboucky chutove dobre, ale nozicka byla hladka, odspodu tmava, na me to delalo dojem cepicatky. A nez bych mela mit problem, radsi jsem je vyhodila. Az budu mit moznost houbu hned dat k prozkoumani mykologovi, pak je zacnu sbirat. Znam houby celkem dobre a dost druhu, ale dokazu si odrict, kdyz si nejsem jista. Krome toho fotky udesne.

Ale diky za snahu!

Datum: 28.10.16 17:44

Babi, v čem sedí Dorinka, to nelze přesně určit,musel by být vidět detail alespoň jedné houbičky i s třeněm a lupeny.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.