Řez okrasných dřevin-jak a kdy

Od: Datum: 20.10.16 10:44 odpovědí: 4 změna: 26.10.16 08:47

dobrý den,

jsem zahradník začátečník a od loňska pracuji na tvorbě okrasné zahrady. Rád bych si vše dělal sám - baví mě to i když nejsem "od fochu". Je jasné, že uvedené informace se dají hledat jinde, ale tam nejsou přímé odpovědí na konkrétní dotazy. Tak tedy:

1) kdy se mají stříhat stromkové růže (dostupné informace se liší) nyní, nebo na jaře? Moje byla vloni řezaná, v místech řezů vyrostly nové výhony (větvičky se rozdvojily) a je to taková divočina. Co ustřihnout co nechat?

2) mají se okrasné keře stříhat každý rok, nebo platí nějaká jiná kritéria (např. ob rok, dle potřeby atd...?)

3) jak se provádí následný řez? Vloni jsem zasadil malé sazenice keřů, letos na jaře jsem některé "obral na ježka" (20cm nad zemí-experiment). V místě řezu vyrostly nové výhony a keře se pěkně od země rozkošatěly dle mých představ. Jak ale pokračovat příští jaro, kde provést následující řez? Nebo už nějakou dobu neprovádět a nechat keř zmohutnět?

4) řeže se ibišek? (popř. jak a kdy?)

5) kdy a jak mám řezat stromkový hloch (hloch na kmínku)? Chtěl bych ho tvarovat do kulové koruny a výšky cca 2,5-3m. Letos na něm vyrostly takové svislé výhony-šlahouny (větve :-D) cca 1m dlouhé - kde je zakrátit a nyní, nebo na jaře?

6) mají se vůbec velmi mladé rostliny řezat? Mám např. japonskou vrbu (Hakuro Nischiki) a vím, že starší se může obrat na kost (s ní už mám zkušenost), ale jak je to s velmi mladou rostlinou? Má se nechat více narůst a zesílit než se začne s řezem?

Děkuji, pokud se někdo zkušenější bude chtít o své vědomosti / zkušenosti podělit.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.10.16 11:27

Zdravím. Obecně se řez provádí na jaře, protože po podzimním řezu dřevina obrazí a v zimě obrost omrzne, nebo mladá dřev. i zmrzne. Jinak a jindy se řežou jehličnany, jinak listnáče. Na jaře kvetoucí listnanté keře se řežou po odkvětu, později kvetoucí zjara.

1) na podzim event. trochu zakrátit nevyzrálé nebo moc dlouhé výhony (o 1/3), hlavní řez zjara

2) dle potřeby, u kvetoucích na "letošním výhonu" každoročně

3) jaké keře?

4) ibišek prosvětlovat každoročně, přehuštělým uvnitř zahnívají poupata (kvete začátkem podzimu, kdy bývá deštivo), tvarovací řez dle potřeby - všechny rány ošetřit!

5) který? mrkněte zde: http://zkraceno.cz/krea7y

6) řez velmi mladých r. nelze zobecnit; vrbu Hakuro Nišiki řežte zjara na "hlavu", jen mladé větvičky mají pěkně vybarvené listí. Starší se musí, ne může ořezat ...

Asi tak. :) Ida

doplněno 23.10.16 13:56:

ad 3) Trojpuk a vajgélie zakracovat na jaře po odkvětu

Tavolník se na jaře zmladí, jen pokud se vám časem zdá poněkud "unavený", on omladí habitus.

Bobkovišeň není opadavá, roste hodně pomalu, ta se pouze tvaruje podle vkusu, na jaře od posledních mrazů do časného léta.

Fotínie se řeže (na jaře po posledních mrazech) pravidelně, aby obrůstala stále mladými a tudíž krásně červenými listy. Je to listnáč, který z vašich jediný dobře snáší přísný kolmý řez motorovkou. Lze z ní vytvořit pravidelnou hustou zídku. Pozor, chce hodně vody ke kořenům, zalévat i v zimě, pokud není mráz a sníh.

Komule Davidova kvete koncem léta na letošních větvích, proto řezat na jaře po posledních mrazech hodně hluboko, tak 15cm od země.

ad 5) Hlohový stromek pouze tvarujte dle svého vkusu, na jaře po odkvětu, ale pozor na velikost korunky, musí být úměrná kmínku, aby ji dobře udržel. Dělat i prosvětlovací řez. Nenechat korunku přehustit, v zimě by neudržela sníh (musí propadat), v létě plody a uvnitř by zahnívaly květy.

A k řezu: pokud řežete "jako motorovkou" - zahušujete, vyřezáváte-li jednotlivé větvičky, zakracujete. Když po řezu vyrazí 2 výhony, nechte ten rostoucí z keře ven. Vedoucí do keře (korunky) odstraňte hned u báze.

A ještě, obecně: nově vysazené keříky se neřežou tak 2 - 3 roky, aby mohly dobře prokořenit. Nezáleží tak na nadzemní části, jako na kořenech. Pokud hned seřežete, seberete keříku listí "jídlo" a on nemá z čeho vytvořit kořeny. Bez kořenů skomírá a hyne. Jakmile vytvoří pěkný kořenový systém, snese i různé chyby v péči pěstitele či škůdce.

Tak a se daří *tuc* Ida

doplněno 26.10.16 12:18:

Ano, komuli Davidovu řezat takto, huboko a každé jaro. Jen tak vytvoří silné mladé letorosty, na kterých pokvete pěknými velkými květenstvími.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.10.16 09:28

předně děkuji za odpověď.

ad3) Trojpuk (deutzia), Veigela florida, komule davidova, tavolník, bobkovišeň, photinia

a ještě mě zajímalo kde provést následující řez vzhledem k předchozímu. Jak jsem psal: v místě řezu se větvičky rodvojily na dva nové výhony - kde řezat následně? Ustřihnout tyto dva nové? V jaké vzdálenosti od původního řezu?

doplněno 21.10.16 09:48:

ad5) na obr. z odkazu je to ten vpravo (růžově kvetoucí)

Datum: 25.10.16 12:25

OK, děkuji přesně to jsem chtěl vědět :).

Datum: 26.10.16 08:47

ještě k té komuli Davidově: ořezat všechno, nebo jen některé větve? Letos jsem ji řezal poprvé po vysazení. Pěkně obrostla přesně tak bych ji chtěl mít pořád (velikost i tvar). Musím tedy řezat každoročně takto, nebo je to jinak?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.