Čas na množení muškátů

Od: Datum: 19.10.16 14:28 odpovědí: 5 změna: 21.10.16 05:01

Milí moudří a zkušení, myslíte, že ještě můžu odebrat řízky pro množení převislých muškátů? Jsou teď v daleko lepší kondici než v době k tomu doporučované. Není už pozdě? A v případě že je to možné, jak nejlépe postupovat? Řízky na zakořenění dát do substrátu, do vody nebo do jiffů? A co pak? Díky předem za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.10.16 14:46

Je pozdě, ale zkusit to můžete. Nalámat řízky (neřezat), ošetřit práškovým stimulátorem a napíchat do truhlíku s výsevním substrátem. Umístít na světlo, do tepla. Až bude vidět, že začaly růst, přemístit do chladna. Na jaře přesázet do pěstebního substrátu na konečnou vzdálenost.

Ohodnoceno: 0x

Od: jofa®
Datum: 19.10.16 14:49

Pozdě docela je, neboť ubývá světla, tepla a končí vegetační doba. Nejlepší je polovina srpna. Zkuste to takto. Vemte truhlík 50-60 cm, dejte jemněší písek (ne štukový). Nařežte řízky ne dvě kolinka. Spodní list odstraňte a zapíchněte mírně šikmo jednu vedle druhé do písku. Budete jich mít v jednom truhlíku desítky. Nechat v teplejší místnosti a na světle. Přikrýt lehce fólií. Nemáčet, jen lehce písek vlhký. Na jaře uvidíte které se uchytily. Tak koncem března, začátkem dubna přesadit jednotlivě do sadbovače , nebo rovnou do substrátu a truhlíků. Dávám ( dával) po patnácti kusech na 60 cm truhlík.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.10.16 16:33

http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/co-s-muskaty-pres-zimu;)

Já jsem, se slzami v očích, velikou parádu převislých muškátu vyklopila do popelnice. Už mi přišly na okně nepatřičně. V minulosti, jsem se pokoušela přezimovat je, ale nedopadlo to nikdy dobře. Nikde jsem nenašla chladné místo. Ve sklepě zplesnivěly a doma se vytahovaly světloučkými výhony. Bylo mi jich líto.*sok* Snad do druhé poloviny června vypadaly jako brambory, samé zelené, květ nikde. Pak se rozkvetly neuvěřitelým způsobem. Fotka je z 5.července a do konce září visely víc jak metr pod oknem. Byly úžasné. Když jsem je na jaře zaštipla, strčila jsem ten kousek do truhlíku do země. Ujalo se všechno. Proto je jich v truhlíku tolik.Neměla jsem to srdce něco vyhodit.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.10.16 21:37

Děkuju všem za názory a rady. Rozhodla jsem se zkusit oba vámi doporučené způsoby, řízků je dost. Co se může stát? Pokud se podaří, bude dobře, pokud ne, dopadne to tak jako každý rok - vyhodím je tak jako tak a koupím nové. Ale měla bych radost, pokud se alespoň něco povede. Ještě jednou dík. A pro babku - i já jsem to zkoušela, ale bohužel se nepodařilo - zpočátku to vypadalo slibně, ale kořínky nezapustily a naopak stonky zčernaly a uhynuly. Máte šikovné ruce...

Datum: 21.10.16 05:01

Já vím, je to těžké loučit se s tou okení krásou.Zrovna včera jsem to prožil. Kdo nemá místo na přezimování starých rostlin musí toto překousnout. Já si nechávám dva s deseti samozavlažovacích truhlíků na širokém prapetu venkovského stavení, teplota tam nejde pod nulu, ale tepla si také moc neužijí.S řízkováním začnu tak v polovině února- mám dva kryty od zářivek-, do jednoho dám substrát na množení, trejbky o třech kolínkách namočím do sypkého stimulátoru a sázím jeden vedle druhého, orosím, zakryju, malinko musí větrat, jinak by zahnívaly.. Mívám jich kolem šedesáti-tolik, kolik najdu, pokud mám málo , za měsíc dorostou další.Ujmutí mám dost velké, dobré tři čtvrtiny, vysazuji zpět do truhlíků začátkem dubna. Pokud si myslíte, že by vám mladé sazeničky přežily ode dneška zimu, množte hned, ale jistotu máte až se sluníčkem.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.