Ořechové listí

Od: Datum: 18.10.16 14:43 odpovědí: 10 změna: 09.11.16 19:40

Dobrý den, co s ořechovým listím? Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.10.16 14:49

Listí z ořechu se nemá dávat do kompostu - velmi dlouho se rozkládá. Když jsem je pálil, stál jsem o toho půl dne, bylo mokré a špatně hořelo. Od té doby jsem je vždycky našlapal do pytlů a vyvezl na skládku.

Ohodnoceno: 0x

Od: wamp®
Datum: 18.10.16 14:49
Průběžně zametat a naházet do hnědé popelnice.
Pokud nemáte kompost.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.10.16 14:51

Ořechové listí je tuhé a hodně aromatické, nehodí se proto ani na kompost.

My máme v obci na 3 místech kontejnery na tyto rostlinné zbytky. Tam je vozíme v pytlích, vysypeme a hotovo. Občas musíme pár dní počkat, zájemců je hodně a kontejnery se rychle zaplní. Ale když je vyvezou, můžeme zase pokračovat. Jaga.

Datum: 18.10.16 15:08

Listí se dá do bioodpadu, protože nejde kompostovat, bioodpad se odveze do kompostárny a pak si kompost z našeho ořechového listí můžeme za draho koupit. Takto asi ne. Jasně, že se dá kompostovat, sice se déle rozkládá, ale jde. Dobré je před tím ho podrtit a to tak, že ho proženete sekačkou na trávu. Pak do kompostu nebo rovnou zaoral.

doplněno 18.10.16 18:25:

S nastýláním rostlin ořechovým listím na zimu bych byl opatrný. Vyluhované látky z listí přímo ke kořenům by mohly způsobit rostlinám problémy.

Ohodnoceno: 7x

Datum: 18.10.16 16:33

Zdravím. Pckop - přesně. To, že některá surovina v kompostu déle tlí, ještě neznamená, že je nekompostovatelná. Já jsem si zvykla používat takovéto listí (ořešák a vilín) nejdříve jako nastýlku cestiček ve vřesovišti. Vypadá to přirozeně, pod listím neroste plevel, tráva ani mech a po dešti není blátíčko. Vítr těžké listí nerozfouká a jak se chodí, během roku se listí rozšlape na malé kousky a pak ho nahradím novým a toto dám do kompostu. Pokud mám listí z podzimu hodně, během následující sezóny ho míchám s čerstvě posekanou trávou ze sekačky. Tráva je načechraná, nehnije, ale pěkně tlí. Ida

doplněno 18.10.16 16:52:

Listí z ořešáku se velice dobře hodí i jako nastýlka choulostivějších rostlin na zimu. Přes zimu nezetlí ani neshnije. A slimáci ho nevyhledávají.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.10.16 18:17

Máme tři statné ořešáky, listí tedy dost a normálně ho kompostuji. Není tam jen samotné listí, prokládám to vyžilou zeminou, plevelem, kuch. zbytky, popelem z kamen a vůbec vším ze zahrady. Za tři, čtyři roky je hotovo. Krásný kompost ocení moje kytičky i zelenina *palec*

Ohodnoceno: 3x

Datum: 09.11.16 09:03

Kdo vlastní drtič větví,lze v pohodě listí z ořešáku do štěpky zamíchat.tedy vkládat do drtičky s větvičkami a použít jako mulč.

JB

Datum: 09.11.16 09:35

Od kamarádky manžel to listí kompostuje, ovšem trvá to až 3 roky, než se rozloží, ale mají pak velmi pěkný kompost a jak to dávají do půdy, tak ji mají krásně tmavou a všeobecně mají vždy lepší úrodu než my.

Datum: 09.11.16 19:32

Dobrý den, já jsem slyšela, že ořechové listí je dokonce jedovaté a na kompost by se dávat nemělo, protože jak už říkali ostatní, tak se dlouho rozkládá... My jsme ořechové listí nahrabali na plachtu a pak jsme ho spálili ;)...

doplněno 09.11.16 19:37:

Ale pokud by jste ho s něčím namíchal, třeba s trávou a se vším možným, tak na to je to listí zase užitečné pro půdu *palec*...

doplněno 09.11.16 19:45:

Když ho namícháte s trávou atd. tak to klidně můžete dát na kompost, ale samotné by se vám rozkládalo dost dlouho :(... Proto my ho radši ani na kompost nedáváme :-D ...

Datum: 09.11.16 19:40

pokud se sebere sekačkou -pak se může klidně vmíchat do kompostu

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.