Thůje u sousedova plotu

Od: Datum: 15.10.16 07:33 odpovědí: 15 změna: 25.10.16 06:55

Vážení pracovníci této poradny

V dubnu jsem si na svém pozemku půl metru od pozemku sousedky vysadil thuje Smaragd.Ještě týž den přišla že si thuje u svého pozemku nepřeje aniž by pro to měla nějaký důvod a oháněla se zákonem.Snažil jsem se sousedce vysvětlit že thuje budou pouze max .2 m vysoké a šedesát cm široké.Sousedce ale nejde o to abych jí nepoškodil plot ale pouze o dodržení zákona.Nechala si tudíž vypracovat odborný posudek který mi doporučeně zaslala v němž žádá abych thuje do 31.10 2016 odstranil.Odvolává se v posudku na paragrafy 1012-1017 .Snažil jsem se sní rozumně domluvit ale pořád si vede svou že zákon zní jasně.Nakonec mi jako svůj důvod uvedla že kvůli mým thůjím nebude na své zahradě jako v kleci.Chtěl bych ale podotknout že thuje jsou vysázeny 20 metrů za domem a tudíž by ji ani nestínili do oken a na zahradě kromě trávy v místě kde thuje jsou nic není a proto nemůžou ani stínem omezit produkci úrody .Chtěl bych se také zmínit že sousedka v zadní části zahrady netráví ani svůj volný čas a na zahradě si nechává dvakrát do roka pokosit přerostlou trávu a každý večer chodí po zahradě a v trávě sbírá exrementy od svých psů kterým slouží zahrada jako výběh. Dohoda se sousedkou jak jsem se již zmínil nepřipadá v úvahu protože naše vztahy nejsou dobré již přes 40 let.Chtěl bych se Vás proto zeptat pokud dá sousedka celý případ k soudu jak celý případ pravděpodobně dopadne?Jistě takových případů bylo více a proto třeba víte jak v takových případech soud postupuje.Hlavně mě zajímá jak velký finanční dopad pro mne bude mít naše pře u soudu.Předem děkuji za radu i odpověd.S pozdravem Petr Novák


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 15.10.16 07:48
avatar

Dobrý den, jako "pracovník" této poradny si myslím, že nemáte velkou šanci u soudu uspět.

Sousedka již investovala do vyhotovení posudku a dá se předpokládat, že bude investovat i do právníka a soudu. Vy zákon znáte a ten nehovoří ve Váš prospěch (i když zatím žádná škoda nevznikla, resp. stromky jsou malé). Náklady budou v takové výši, kolik bude soudních sezení, odvolání, posudků, advokátů apod. Vím, že Vás to hrozně štve, ale asi bude moudřejší ustoupit a sousedku si "vychutnat" později, kdyby něco potřebovala ona. Jo, to jsou sousedské vztahy. Zdravím!


doplněno 15.10.16 07:56:

Ono je otázkou, jestli by soud posuzoval stávající stav nebo předjímal stav budoucí, resp. měl obavu (jako sousedka), že thůje přerostou a nebudou zkráceny. Ovšem, pokud by na soud došlo, tak si vezměte schopného advokáta a ten to třeba soudu vysvětlí.


doplněno 15.10.16 16:21:

kornel - thůje není přenašeč chorob. Tím je jalovec (hostí rez hrušňovou).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jofa®
Datum: 15.10.16 08:49

Bez ohledu na další okolnosti, půl metrů od jejího plotu je žalostně málo. Nyní, jak říkáte, ji nejde o údržbu jejího plotu, podotýkám jejího, což je velice důležitý, ale časem půjde a k plotu se z Vaší strany nedostane. Potom to bude daleko větší problém co s tím. Myslete 10 let dopředu.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: annaa
Datum: 15.10.16 10:42

Já bych Vám doporučila, přesadit je 3 m od plotu, protože přesně tak Vám to nařídí soud. A ještě zaplatíte všechny soudní poplatky. Je lepší udělat to dříve, než na soud dojde.

Thuje smaragd dorůstá výšky 7 metrů a na Váš příslib, že je budete střihat, nemůže nikdo dát. Co když se třeba odstěhujete, dáte do smlouvy o prodeji a na katastr nemovitostí věcné břemeno, že nový majitel musí thuje stříhat? Přesně tak to totiž dopadlo u nás. Původní majitel udržoval nízký živý plot a po prodeji s novým majitelem není řeč. Nechává tu hrůzu růst do nebe.

Sousedka má oprávněné obavy, kolem thují neroste nic, zahyne jí i ta tráva co tam má. Navíc kořeny se táhnou nízko pod zemí a dorůstají až 5 metrů. Vysají všechnu vodu v širokém okolí.

A ze všeho nejhorší je to suché jehličí, které lítá všude, kam zafouká vítr. Jejím psům se bude zapíchávat do tlapek a může způsobit vážné problémy. Budete jí platit veterináře? Sousedka je moudrá, že uvažuje dopředu.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jofa®
Datum: 15.10.16 11:09

Thůje smaragdová žádné jehhličí nemá a bordelu je z ní minimálně pouze pod tůjí. Pokud se nechá růst, tak výška je značná a na fotu 150 cm šíře. Na fotu zcela vlevo cca 15 let určitě.


doplněno 15.10.16 11:58:

Tak samozřejmě jsem myslel jehličí ve smyslu, že by si měl toto ploché, byť suché "jehličí" vrazit pes do nohy. To si může vrazit ledacos. Psa mám menšiho a nikdy si nestěžoval.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: annaa
Datum: 15.10.16 11:30

Promiňte Jofa, ale Thuje patří mezi jehličnany a jehličí samozřejmě má. I když jiné, než třeba borovice nebo smrk. Když sama nenarazí na pramen vody a nikdo ji nezalévá, prosychá a to hlavně uprostřed u kmínku. Vítr pak toto smetí vyfouká kam se mu zachce. U nás v ulici má Thuje snad každý a záplava suchého jehličí lítá po chodnících sem a tam. Z trávníků se toho zbavit vůbec nelze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jira
Datum: 16.10.16 10:37

Vy jste snad paní uplně blbá.*smich*Na jednu stranu píšete že thuje dorůstají 7 metrů a na druhou stranu má thuje jehličí které by se zapíchlo psům do tlapek.Víte jak vůbec thuje vypadá?Kdybyste to věděla tak nepudete psát takové nesmysly.*smich*Já thuje nemám a proto se k tomu problému nebudu vyjadřovat .Na tuto blbost akorát reaguji kvůli tomu že je podivuhodné jak někteří napíší komentář k něčemu o čemž neví vůbec nic. Že paní?*smich*

Od: vilik
Datum: 16.10.16 10:50
Ale pane Nováku, vy přece tůje máte. Smaragd. Vzpomeňte si. Sázel jste je v dubnu.
Nelíbí se mi, jak urážíte někoho, kdo je ochotný vám poradit. Navíc dobře a zdarma. Je to proto, že jste neschopný přijmout opačný názor? Tím víc bych z pozice vašich sousedů trval na okamžité odstranění tůjí, protože pak už by se s vámi nikdo nedohodl.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: annaa
Datum: 16.10.16 16:17

Jistě pane Jíra, to jste mě vážně vyhmátnul. *smich* Byla bych moc ráda, kdybych thuje nikdy neviděla. Bohužel je vídám každý den. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: thuje
Datum: 16.10.16 21:43

Tak tyhle thuje chodí vochcávat něčí pes. Proto tak reznou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.16 13:19

Co použít na plot jinou rostlinu, třeba krušpánek nebo s oporou i břečťan. Tohle by možná skousla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.16 14:05
avatar

...ty Vaše stromečky jsou pěkní previti-soused si to nasadil celou řadu těsně k plotu a ošetřoval ze své a nakonec po upozornění i z mé strany..pak domek se zahradou prodal a nynější majitelka na to s prominutím s...e--takže si to musím stříhat sám protože mám tam chodník a roste to zběsile...jinak jsem zjistil pak zdravotní problém u hrušky,švestek a malin které mám na zahradě a nejsou u toho plotu ...a byly vysazeny dlouho předtím než soused ty thůje zasadil-vše bylo v pořádku..thuje rostly..a nastal problém... ony totiž ty thůje jsou nositely nějakých nemocí-jim to nevadí-ale chudáky stromky okolo-šíří sa to výtrusy-vzduchem...ten prorostlý plot thujemi je taky už pěkně zhnilý a rezavý-nějaké natření či udržba přes tu zeleň nehrozí-plot je už hodně špatný a její pejsánci se mi dostali na slepice-ale to už je další kapitola-no a paní jenom slibuje že se to změní a vše dá na pořádek a tak se to táhne už několik let...takže Vaší sousedce držím palce!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.10.16 23:39
avatar

Jednoduché, na bazošu thuje prodejte (od dubna nejsou téměř zakořeněné, půjdou snadno vykopat a přesadit) a vysaďte si tam listnaté keře vhodné pro živý plot. Vhodných druhů je spousta. Vy budete mít živý plot a sousedce vemete vítr z plachet. Předpokládám, že chcete stálezelné tak např. Ligustru vulgare ´Atrovirens´ či ´Aureomarginata´, Prunus laurocerasus ´Caucasica´, ´Herbergii´, ´Rotundifolia´, Viburnum rhytidophyllum

Ohodnoceno: 3x
 
Od: balzerka
Datum: 16.10.16 13:35

Vzhledem k sousedským vztahům mám obavy, že paní už bude protestovat proti všemu, co tam zasadíte. Tůje není zrovna šťastný nápad. Tvoří stěnu, kvůli které neproudí vzduch, díky stínu se v nich často zdržují komáři, a hlavně: musí se stále tvarovat. Jak je ostříháte po delší pauze, hlavně zboku, je to pak nehezký pohled do těch usekaných kolíků.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: karin77
Datum: 24.10.16 19:45

Ale o to už nejde, jestli bude sousedka protestovat. NOZ jasně stanoví toto:

§ 1017
(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.

Túje je u nás botanicky považovaná za strom (bohužel nikoli keř ) a dorůstá až 20m, takže smůla.

Pokkud chce pan Petr sousedku naštvat, může vysadit k plotu keře, u kterých žádné omezení není, a nebo 3m od plotu šupnout řadu listnáčů, které budou opadávat na její zahradu...

Druhá věc je, jestli by soud opravdu nařídil odstranění tújí, které jinak sousední pozemek neobtěžují (něco jiného by bylo stínění apod), protože ochrana zdravého stromu má přednost před "já je tam prostě nechci a basta". Nevím, kolik má sousedka psů, ale pokud je jich víc, i ona sama balancuje na tenké hraně - možná že štěkají "nad míru v místě obvyklou" ;) Možná by bylo fajn zeptat se sousedky, jestli opravdu na odstranění tújí trvá - že v tom případě ale budou nahrazeny ořešáky, zasazenými 3m od plotu (listí a ořechy budou její, pochopitelně ).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petrnovak
Datum: 25.10.16 06:55

Děkuji Karin a všem ostatním kdo mě napsali odpovědi ve kterých mi chtěli pomoci nebo poradit jak proti sousedce zakročit .Byli tu i odpovědi které se zastávali sousedky.U takových případů nechápu proč vůbec psali.Takovým lidem bych přál aby si vyskoušeli mít sousedku právníčku -přestárlou starou pannu která chce mít vše podle zákona a nechápe že zákon je jedna věc a a morálka druhá.Tyto problémy dělala i sousedům z druhé strany svého pozemku ale ti se podřídili.Nemají psa kočku jediný stromek u plotu jen aby neřešili spor se sousedkou.Někteří z vás si myslí že musíte souseda naštvat aby se Vám mstil ale když jsem kní přišel a chtěl jsem se sní domluvit a viděl ty její roztrhané záclony v kuchyni ale na druhé straně vydané peníze do posudků jen aby uškodila tak jsem si říkal že je ta ubožačka k politování .Paní Anno snad to nebudete brát jako špatnou věc kdy bych vám takovou sousedku ze srdce přál.:-D

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.