Thůje u sousedova plotu

Od: Datum: 15.10.16 07:33 odpovědí: 13 změna: 16.10.16 21:43

Vážení pracovníci této poradny

V dubnu jsem si na svém pozemku půl metru od pozemku sousedky vysadil thuje Smaragd.Ještě týž den přišla že si thuje u svého pozemku nepřeje aniž by pro to měla nějaký důvod a oháněla se zákonem.Snažil jsem se sousedce vysvětlit že thuje budou pouze max .2 m vysoké a šedesát cm široké.Sousedce ale nejde o to abych jí nepoškodil plot ale pouze o dodržení zákona.Nechala si tudíž vypracovat odborný posudek který mi doporučeně zaslala v němž žádá abych thuje do 31.10 2016 odstranil.Odvolává se v posudku na paragrafy 1012-1017 .Snažil jsem se sní rozumně domluvit ale pořád si vede svou že zákon zní jasně.Nakonec mi jako svůj důvod uvedla že kvůli mým thůjím nebude na své zahradě jako v kleci.Chtěl bych ale podotknout že thuje jsou vysázeny 20 metrů za domem a tudíž by ji ani nestínili do oken a na zahradě kromě trávy v místě kde thuje jsou nic není a proto nemůžou ani stínem omezit produkci úrody .Chtěl bych se také zmínit že sousedka v zadní části zahrady netráví ani svůj volný čas a na zahradě si nechává dvakrát do roka pokosit přerostlou trávu a každý večer chodí po zahradě a v trávě sbírá exrementy od svých psů kterým slouží zahrada jako výběh. Dohoda se sousedkou jak jsem se již zmínil nepřipadá v úvahu protože naše vztahy nejsou dobré již přes 40 let.Chtěl bych se Vás proto zeptat pokud dá sousedka celý případ k soudu jak celý případ pravděpodobně dopadne?Jistě takových případů bylo více a proto třeba víte jak v takových případech soud postupuje.Hlavně mě zajímá jak velký finanční dopad pro mne bude mít naše pře u soudu.Předem děkuji za radu i odpověd.S pozdravem Petr Novák


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 15.10.16 07:48
avatar

Dobrý den, jako "pracovník" této poradny si myslím, že nemáte velkou šanci u soudu uspět.

Sousedka již investovala do vyhotovení posudku a dá se předpokládat, že bude investovat i do právníka a soudu. Vy zákon znáte a ten nehovoří ve Váš prospěch (i když zatím žádná škoda nevznikla, resp. stromky jsou malé). Náklady budou v takové výši, kolik bude soudních sezení, odvolání, posudků, advokátů apod. Vím, že Vás to hrozně štve, ale asi bude moudřejší ustoupit a sousedku si "vychutnat" později, kdyby něco potřebovala ona. Jo, to jsou sousedské vztahy. Zdravím!


doplněno 15.10.16 07:56:

Ono je otázkou, jestli by soud posuzoval stávající stav nebo předjímal stav budoucí, resp. měl obavu (jako sousedka), že thůje přerostou a nebudou zkráceny. Ovšem, pokud by na soud došlo, tak si vezměte schopného advokáta a ten to třeba soudu vysvětlí.


doplněno 15.10.16 16:21:

kornel - thůje není přenašeč chorob. Tím je jalovec (hostí rez hrušňovou).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jofa®
Datum: 15.10.16 08:49

Bez ohledu na další okolnosti, půl metrů od jejího plotu je žalostně málo. Nyní, jak říkáte, ji nejde o údržbu jejího plotu, podotýkám jejího, což je velice důležitý, ale časem půjde a k plotu se z Vaší strany nedostane. Potom to bude daleko větší problém co s tím. Myslete 10 let dopředu.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: annaa
Datum: 15.10.16 10:42

Já bych Vám doporučila, přesadit je 3 m od plotu, protože přesně tak Vám to nařídí soud. A ještě zaplatíte všechny soudní poplatky. Je lepší udělat to dříve, než na soud dojde.

Thuje smaragd dorůstá výšky 7 metrů a na Váš příslib, že je budete střihat, nemůže nikdo dát. Co když se třeba odstěhujete, dáte do smlouvy o prodeji a na katastr nemovitostí věcné břemeno, že nový majitel musí thuje stříhat? Přesně tak to totiž dopadlo u nás. Původní majitel udržoval nízký živý plot a po prodeji s novým majitelem není řeč. Nechává tu hrůzu růst do nebe.

Sousedka má oprávněné obavy, kolem thují neroste nic, zahyne jí i ta tráva co tam má. Navíc kořeny se táhnou nízko pod zemí a dorůstají až 5 metrů. Vysají všechnu vodu v širokém okolí.

A ze všeho nejhorší je to suché jehličí, které lítá všude, kam zafouká vítr. Jejím psům se bude zapíchávat do tlapek a může způsobit vážné problémy. Budete jí platit veterináře? Sousedka je moudrá, že uvažuje dopředu.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jofa®
Datum: 15.10.16 11:09

Thůje smaragdová žádné jehhličí nemá a bordelu je z ní minimálně pouze pod tůjí. Pokud se nechá růst, tak výška je značná a na fotu 150 cm šíře. Na fotu zcela vlevo cca 15 let určitě.


doplněno 15.10.16 11:58:

Tak samozřejmě jsem myslel jehličí ve smyslu, že by si měl toto ploché, byť suché "jehličí" vrazit pes do nohy. To si může vrazit ledacos. Psa mám menšiho a nikdy si nestěžoval.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: annaa
Datum: 15.10.16 11:30

Promiňte Jofa, ale Thuje patří mezi jehličnany a jehličí samozřejmě má. I když jiné, než třeba borovice nebo smrk. Když sama nenarazí na pramen vody a nikdo ji nezalévá, prosychá a to hlavně uprostřed u kmínku. Vítr pak toto smetí vyfouká kam se mu zachce. U nás v ulici má Thuje snad každý a záplava suchého jehličí lítá po chodnících sem a tam. Z trávníků se toho zbavit vůbec nelze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jira
Datum: 16.10.16 10:37

Vy jste snad paní uplně blbá.*smich*Na jednu stranu píšete že thuje dorůstají 7 metrů a na druhou stranu má thuje jehličí které by se zapíchlo psům do tlapek.Víte jak vůbec thuje vypadá?Kdybyste to věděla tak nepudete psát takové nesmysly.*smich*Já thuje nemám a proto se k tomu problému nebudu vyjadřovat .Na tuto blbost akorát reaguji kvůli tomu že je podivuhodné jak někteří napíší komentář k něčemu o čemž neví vůbec nic. Že paní?*smich*

Od: vilik
Datum: 16.10.16 10:50
Ale pane Nováku, vy přece tůje máte. Smaragd. Vzpomeňte si. Sázel jste je v dubnu.
Nelíbí se mi, jak urážíte někoho, kdo je ochotný vám poradit. Navíc dobře a zdarma. Je to proto, že jste neschopný přijmout opačný názor? Tím víc bych z pozice vašich sousedů trval na okamžité odstranění tůjí, protože pak už by se s vámi nikdo nedohodl.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: annaa
Datum: 16.10.16 16:17

Jistě pane Jíra, to jste mě vážně vyhmátnul. *smich* Byla bych moc ráda, kdybych thuje nikdy neviděla. Bohužel je vídám každý den. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: thuje
Datum: 16.10.16 21:43

Tak tyhle thuje chodí vochcávat něčí pes. Proto tak reznou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.16 13:19

Co použít na plot jinou rostlinu, třeba krušpánek nebo s oporou i břečťan. Tohle by možná skousla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.16 14:05
avatar

...ty Vaše stromečky jsou pěkní previti-soused si to nasadil celou řadu těsně k plotu a ošetřoval ze své a nakonec po upozornění i z mé strany..pak domek se zahradou prodal a nynější majitelka na to s prominutím s...e--takže si to musím stříhat sám protože mám tam chodník a roste to zběsile...jinak jsem zjistil pak zdravotní problém u hrušky,švestek a malin které mám na zahradě a nejsou u toho plotu ...a byly vysazeny dlouho předtím než soused ty thůje zasadil-vše bylo v pořádku..thuje rostly..a nastal problém... ony totiž ty thůje jsou nositely nějakých nemocí-jim to nevadí-ale chudáky stromky okolo-šíří sa to výtrusy-vzduchem...ten prorostlý plot thujemi je taky už pěkně zhnilý a rezavý-nějaké natření či udržba přes tu zeleň nehrozí-plot je už hodně špatný a její pejsánci se mi dostali na slepice-ale to už je další kapitola-no a paní jenom slibuje že se to změní a vše dá na pořádek a tak se to táhne už několik let...takže Vaší sousedce držím palce!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.10.16 23:39
avatar

Jednoduché, na bazošu thuje prodejte (od dubna nejsou téměř zakořeněné, půjdou snadno vykopat a přesadit) a vysaďte si tam listnaté keře vhodné pro živý plot. Vhodných druhů je spousta. Vy budete mít živý plot a sousedce vemete vítr z plachet. Předpokládám, že chcete stálezelné tak např. Ligustru vulgare ´Atrovirens´ či ´Aureomarginata´, Prunus laurocerasus ´Caucasica´, ´Herbergii´, ´Rotundifolia´, Viburnum rhytidophyllum

Ohodnoceno: 3x
 
Od: balzerka
Datum: 16.10.16 13:35

Vzhledem k sousedským vztahům mám obavy, že paní už bude protestovat proti všemu, co tam zasadíte. Tůje není zrovna šťastný nápad. Tvoří stěnu, kvůli které neproudí vzduch, díky stínu se v nich často zdržují komáři, a hlavně: musí se stále tvarovat. Jak je ostříháte po delší pauze, hlavně zboku, je to pak nehezký pohled do těch usekaných kolíků.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.