Výsadba ořešáku u plotu

Od: Datum: 14.10.16 18:04 odpovědí: 21 změna: 23.10.16 01:16

Zjistili jsme, že soused se chystá v blízkosti našeho plotu (ve vzdálenosti cca 2 m) čerstvě vysadit skupinu ořešáků. Vidíme v tom jasný problém, který tím zakládá do budoucna. Ať už v podobě stínění anebo převisu větví a spadaného listí. Na naši korektní žádost, aby vzdálenost výsadby přece jenom uvážil a posunul od našeho plotu dál (za daného řešení se dá téměř s jistotou očekávat, že nejméně 1/3 ořešáku zasáhne do našeho pozemku), nereagoval. Co můžeme v této věci dělat? Existuje nějaká zákonná norma, resp. způsob ochrany? Tady nejde o již vzniklý stav se vzrostlými stromy, ale o pokus předcházení předvídatelné sousedské kolizi. Děkuji za odpověď. JP.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ctenar
Datum: 14.10.16 18:11

Občanský zákoník, §1016 a hlavně §1017

Ohodnoceno: 5x

Datum: 14.10.16 19:57

bral bych to pozitivně co spane u mne je moje a mám chvíli v zimě co robit louskat moje ořechy*smich*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.10.16 22:48

Jen aby to nebylo pouze listí!

Od: dam®
Datum: 14.10.16 22:53

Ahoj, plody jsou fajn, ale opadlé listí je v podstatě nezužitkovatelné a má velmi dlouhý "poločas" rozpadu, navíc pod stromy ořešáků se solidně nevede ani trávě, jen vím, že samotný kmen nemá rád sůl, nebo olej.

Od: poko
Datum: 16.10.16 00:47

Děkuji za názor, ovšem je pro nás nepřijatelný. Ořechy máme svoje (aniž kohokoli ukracujeme v užívání pozemku) a o práci navíc s listím atp. nestojíme.

Datum: 14.10.16 22:16
Je třeba vzpomenout § 1013 OZ
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
Teda vzpomeňme odpad - listí, kterého bude určitě více než ořechů, a které se na nic nehodí; a stín, který může být podle světových stran také dosti dlouho v průběhu roku a bránit v užívání pozemku, třeba v pěstování zeleniny, nebo v pěstování kultu opáleného těla... Může také snížit množství světla v blízké místnosti domu.
.
To už zavání § 1012:
Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.
Ohodnoceno: 3x

Od: orech
Datum: 14.10.16 22:43

S tím neuspěje. Jedině že by kořeny zvedaly základy. Stačí když dodrží odstupovou vzdálenost a ta je myslím 3 metry.

Datum: 15.10.16 06:00
Ořech
Promysli si také obsah toho paragrafu 1013
Proč zákonodárce vzpomíná a rozlišuje odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise)?
.
Nestačí, když dodržíš odstupovou vzdálenost. Strom, zvláště velký a vysoký, nemusí škodit jen kořeny.
Stín a listí jsou příčinami mnohých sousedských sporů.
Kořeny mohu ve smyslu zákona odstranit. Listí jednou za rok shrabu. Ovšem každodenního stínu se mohu zbavit jen málo způsoby...odstraněním původce,teda stromu nebo stavby. Vypnutí slunce je zatím dost obtížné, jednodušší je posunout strom dále, nebo zasadit menší, případně nezasadit vůbec.
Ohodnoceno: 2x

Od: orech
Datum: 15.10.16 10:28

Já to vím. Myslím že v zákoně je nad míru daným okolnostem. Ovšem ze soudní judikatury stín a listí do toho nepatří.

Od: rv
Datum: 15.10.16 06:50

Zvažte, jestli by se vám ořechy a stín ořešáku na daném místě taky nehodily a pokud ano, tak se dohodněte se sousedem, ať máte společný ořech blízko plotu.

Od: jofa®
Datum: 15.10.16 09:01

Ořechů se dočkáte od souseda za 15-20 let, navíc se podívejte jak strom vyroste a má korunu (10-30 m). Takže to se sousedem dvakrát proberte (raději třikrát).

doplněno 15.10.16 10:15:

Jen pro zajímavost. Teď jsem se podíval u souseda, který má letitý ořešák (královský) a jej zasazený, odhadem 10 metrů od nejbližšího plotu jiného souseda a větve jsou až k jeho plotu.

Datum: 15.10.16 10:05

Mi vyrostl ořech ani jsem ho nesadila a plodil za 2 roky...

Ale mít stromy -jak to píše tazatel,je hrůza,,znám to,nic mi tam neroste krom kapradí a spadaného listí.Ořechů pár a o ně já nestojím ,,,Jednat zavčas.

Datum: 15.10.16 11:16

Pokud máte sousedy něco jako my, tak vám nezbyde nic jiného, než počkat, až stromy neúnosně vyrostou a pak se úředně domáhat nápravy. Bohužel. Mám takovou zkušenost, že s některými lidmi se nedomluvíte, protože žijí v úplně jiné realitě.

Od: luig
Datum: 15.10.16 11:46

Nedávno jsem četl v zahradnické literatuře že ořešák je vhodné sadit do zahrady ,která má nad 1200m2.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.10.16 13:16

Zdravím. Radila bych inspirovat se dotazem: Túje u sousedova plotu. Nechat si vypracovat odborný posudek. Je vždycky lepší jednat preventivně, než "pozdě bycha honiti". A vypište si důvody; přeci dopředu vědět, že moje větve nutně narostou sousedovi na pozemek a udělat to, je nepřijatelné. Navíc, pokud jste zvyklí bělit na trávě prádlo, budete ho mít všechno zničené, protože jeden jediný list z ořešáku udělá na prádle velký a tak žlutý flek, že ho nikdy ničím neodstraníte. Nebudete mít v zahradě jen cizí větve, ale i cizí kořeny, kolem kterých nic neporoste, snad ani ten mech ne. Navíc ohromná vzrůstnost stromu a mohutnost koruny ořešáku (nevěřte na udržování malé velikosti, ořešák se neřeže a plodí, jen když je hodně velký), ve vašem případě jich má být víc, vám vezme veškeré světlo, a to i ze západní strany. Budete mít úplně znehodnocený pozemek. Časem nedzvedne váš plot a postupně ho zničí. Je soused tak hloupý, nebo je to od něj bezohledný naschvál? Ida

Datum: 15.10.16 13:53

Tady máte dvě ukázky, jak to vypadá na zahradě pod mohutným ořešákem a třešní a 20 m vedle na normální zahradě ve stejný okamžik. Foceno manuál stejný čas, stejná clona.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.10.16 01:00

Chtěli bychom touto cestou (možná nesprávnou) poděkovat všem přispěvatelům na naši otázku. Pomohli jste nám se zorientovat v problému, který je, jak jsme pochopili, dost častý a závažný. V tomto smyslu (a s využitím Vašich zkušeností a rad) se hodláme bránit. Předem a rasantně. I právní cestou. (Jámy vykopané k sázení ořešáků jsou od našeho plotu vzdáleny, jak jsme dnes přes pletivo naměřili, pouhých 1,8 m!).

Datum: 22.10.16 12:54

Ještě jednou se vracíme k námi položené otázce, problému s výsadbou ořechů v blízkosti naší zahrady. Po neúspěšném jednání s nájemcem sousedního pozemku jsme věc řešili s faktickým majitelem parcely. S Vašimi radami jsme měli dostatečnou zásobu argumentů tomu, abychom jej přesvědčili o nevhodnosti tohoto záměru. Naše námitky uznal a plně vyhověl. Dává příkaz k výsadbě těchto stromů na dostatečně velkém pozemku jinam, tam, kde nebudou na obtíž sousedům. Jsme tomuto výsledku moc rádi, s úlevu díky za pomoc všem. JP.

.

Datum: 22.10.16 13:20
Potěšilo nás, že naše rady Vám pomohly při jednání s majitelem a strom bude dále od plotu.
Až budete pociťovat "pomstu" a případné naschvály souseda-nájemníka, zase se klidně ozvěte.
Více hlav, více rozumu.
.
Místo díků můžete i Vy svými vědomostmi a radami pomoci na této poradně zase jiným nevědoucím... Mnozí z nás tu také podobně uvízli.

Datum: 22.10.16 17:40

Dobře, že majitel dostal takříkajíc rozum a z původního záměru ustoupil. Můj soused jej zatím nemá, protože zasadil 2,5 m (změřeno) od mého plotu třešeň a ani neví jakou. Upozornil jsem jej, že pokud vyroste jako předešlá, kterou mu musel kácet horolezec, tak třešně bude mít jen jednu polovinu a to vertikálně, protože větve na moji straně pozemku budu nekompromisně odstraňovat, pokud to neudělá on.

Datum: 23.10.16 01:16

Malé doplnění k našemu dnes již snad vyřešenému problému : to neměl být jeden strom, ale spíš "alej" ořešáků lemující jednu stranu našeho pozemku v těsné blízkosti plotu ... Sami jsme nemohli logiku tohoto záměru pochopit, protože selským rozumem vzato muselo být každému už prvoplánově jasné, že sousedům užívání zahrady zásadně poškodí. Tak nevíme, podobně, jako v případě oné třešně : musí to být nejspíš směsice hlouposti, špatného úsudku a zlé vůle. A je vidět, že tohle je rozšířeno víc, než jsme původně tušili. Škoda, že se člověk málokdy setká s empatií, jakou jsme nakonec ve své věci našli my. Držíme palce ostatním!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.