Stromkové rybízy, stříhat teď?

Od: Datum: 07.10.16 14:54 odpovědí: 5 změna: 10.10.16 17:46
avatar

Zdravím. Na keřové rybízy tady odpovědi jsou, ale ne na stromkové. Mohl by mi někdo poradit jestli mám větve zkracovat teď, nebo až na jaře? Stromky nevypadají moc dobře. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.10.16 15:00

Já nevím, co máte všichni se stříháním na podzim. Ustříhnete, v zimě rány nezarostou, keře, stromky omrznou více než je nutné a na jaře budete brečet, že je to na vyhození a co s tím. Stříhat z jara, kdy už nehrozí větší mrazy.


doplněno 10.10.16 11:44:

Suzymon, je jedno, jestli se jedná o keře nebo stromky. Zásada doby řezu je stejná.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.10.16 20:00
avatar

Jak jsem už několikrát uvedl,na podzim se keře zredukují a zbaví se větví,starších čtyři roky.Pokud jsou příliš husté,omezí se počet větví keře na 3 - 4 větve.Pokud je řez velký,není problém ho pokrýt barvou či voskem.Na podzim už ronění mízy nepřichází v úvahu.Nemělo by nám být líto,že keře seštíhlí.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.16 11:24
avatar

Tak jsem z toho opravdu nemoudrá. Každý říkáte něco jiného. A pořád se mluví o keřích a já se stále ptám na STROMKOVÉ. Já to snad někde objevím. Mám takovou tlustou bichli, pokusím se o vyhledat tam. Ale děkuji i tak.

Datum: 10.10.16 13:37
avatar

Zdravím. Suzymon, rybízy, pokud mají dobré stanoviště, jsou dost nenáročné a snesou i neodborné zacházení i střih špatně provedený a ve špatnou dobu. Ale obecně platí, že na podzim se dělá střih pouze jako jekási ochrana hlavně před sněhem (přehuštělé větvení drží hodně sněhu a hrozí lámání). Je dobré nestříhat brzy po létě, aby rybíz nestačit vyrašit => nové zmrzne, ale ani ne těsně před mrazy, aby rány zaschly. Provádí se spíš zakracování. Hlavní střih, tvarovací a ovlivňující plodnost, je lepší na jaře. Pokud vy máte stromky, je to rybízový keř naroubovaný na "klacku" většinou meruzalky, takže platí všechno, co pro keře, ale vy musíte navíc nenechat růst obrost meruzalky (na kmínku ani od kořenů) a nenechat přerůst korunku, a to co do hustoty ani velikosti. Jinak stromek neudrží v zimě sníh a vlétě úrodu a celý se vám poláme a korunka rozlomí. Tak asi tak. Ida

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.10.16 17:46
avatar

Ahoj Ido, tak konečně jsem se něco dozvěděla. Díky za odpověď. Teď už to teda nechám být a na jaře uvidím. Dívala jsem se a větve mají hodně pupínků, raději to nebudu už riskovat. Korunky mám teda asi přerostlé, jsou takové "neučesané" a vypadají jako stará utahaná Polednice těsně před smrtí. *plac*Když tak koupím na jaře nové stromky. Keře nemám moc ráda, jelikož tady na ně nemám místo.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.