Kytky na zimu

Od: Datum: 19.09.16 16:15 odpovědí: 7 změna: 20.09.16 22:23

Co může zůstat přes zimu v zemi? Cibulky ,narcisy,tulipány? Co mečíky ty musí ven?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.09.16 16:22

venku můžou zůstat narcisy, tulipány, hyacinty, modřence..., ven ze země mečíky, jiřiny, kany, frézie,kaly...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.09.16 17:56

Mečíky a jiné hlízy/ cibuloviny, které se sázejí až na jaře, vytáhněte. Mně se sice již párkrát povedlo přezimovat jiřiny a mečíky venku v zemi, ale mám dost chráněný záhon. Jinde bych to neriskovala.

Datum: 19.09.16 18:44

Jak dlouho-kolik let mají být v zemi cibulky narcisů a tulipánů? Prý se mají asi po třech letech vyměnit.

Datum: 19.09.16 18:59

Nejlepší je cca po čtyřech letech cibuloviny přesadit (vyměňovat nemusíte, pokud jsou zdravé :)). Hl. tulipány mají (bez pravidelného přesazování) sklon se čím dál hluběji zavrtávat do země a zmenšovat květy.

Datum: 19.09.16 21:15

Narcis může zůstat na stejném místě i tři roky. Letos jsem vyndávala a rozdělovala narcisy, tři roky je tak akorát, už byli pěkně přehuštěné. Bez dostatku místa a hlavně živin špatně kvetou.

Staré a odolné odrůdy tulipánů ( třeba Apeldoorn) mohou růst roky bez přesazení ale nové moderní odrůdy tulipánů chtějí trochu více. Každý rok když začnou zasychat vyndat a zasadit opět na podzim. Můžete si s nimi i vyhrát a dát jim maximum péče (hnojení, postřik, moření...)...jarní odměna Vás potom nemine. *palec*

Ohodnoceno: 0x

Od: balzerka
Datum: 19.09.16 19:40

Cibule narcisů a tulipánů nechte v zemi. Těm to vůbec nevadí. Někdy po 3-4 letech se vyndavají, to jo, ale po dobu letních prázdnin. Teď jen mečíky. Mečíky mají hlízky. Někdy v půli října je nadrýpněte, celé rostliny / bez květenství / vyndejte, otryskejte hadicí , vyhoďte nemocné, nechte uschnout a uložte do sucha, kde nemrzne. Uplně nejlepší je vzít domů v přepravce na igelit. Až budou suché dohněda, to trvá týdny, ukruťte nať a naspodu tu starou scvrklou hlízku. Oloupejte ty nejhorší vrchní slupky a ulozte do chladné suché místnosti do jara.Já jsem je loupala úplně donaha,vykrájela nemocná místa, namořila a pak zabalila každou do ubrousku v papírové krabičce. To je nadstandart, to nemusíte. A až budou na jaře rašit stromy, zpravidla koncem dubna, tak je zasaďte 4 výšky hlízky do země.Brut, ty korály, co na tom visí, si můžete rozpěstovat. To jen ty velké a pokvetou za dva roky nejdřív.

Datum: 20.09.16 22:23

Já bych Balcerce přidal.Gladioly nechávám růst až do prvních mrazíků.dokonce je jednou týdně zaliju hnojivou zálivkou.Podpoří to nárůst hlízy.Pak teprve rostliny vyryji a nechám v místě,kde nemrzne,zaschnout listy.Maximálně listy na polovinu zakrátím.Když listy úplně zaschnou,opatrně oddělím starou hlízu a obal hlízy.Pak postupuji stejně.Tulipánnům nesvědčí,když jsou několik let na jednom místě.Půda se stává vyžilá,,takže je v červnu vyriji a nechám zatáhnout listy.Cibule vytřídím,poškozené a nakažené vyhodím a spálím.Velké označím barvy a uložím do sklepa na sadbu v září.Místo sadby přihnojím rozleželým kompostem.Pokud je sucho,občas zaleju,aby cibule zakořenily.n

Narcisy nechávám na místě i více let.Pamatuji si,že jsem chodil manželce trhat narcisy v lese na Šumavě na místa bývalých usedlostí,kde volně kvetou narcisy po mnoha letech

po odsunu Němců.

JABRAKA

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.