Kanadská borůvka, řez a množení

Od: Datum: 18.09.16 12:51 odpovědí: 5 změna: 23.09.16 14:24

Mám na zahradě 5 keříků kanadské borůvky. Loni jsem kupovala odrostlejší sazenice, 3-4leté. Hezky narostly, plodily. Některé větve jsou už dřevnaté, je třeba je seříznout. Zároveň bych z odříznutých částí chtěla namnožit další rostliny. Je tedy pro další pěstování lepší udělat řez teď na podzim nebo až na jaře? A větvičky dát do vody a čekat až zakoření, nebo píchnout rovnou do vlhké rašeliny?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.09.16 14:42
Já bych dal přednost hřížení před pokusy zakořenit ustřižené vetvicky. Dlouhé větve ohnout do země, připíchnout drátem nebo zatížit cihlou a zahrnout tak aby konec s několika listy koukal ze země. Někdo i větev v místě styku s hlínou naklepne kladivem nebo nalomí aby donutil zahrnutou část přemýšlet kde vezme živiny když poškozená kůra nedodá výživy dost.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.09.16 16:46

Zdravím. Právě nyní, na konci léta, je nejvhodnější doba na množení borůvek. Hřížení je vhodné, pokud máte hodně dlouhé větve. Ale nejspolehlivější je řízkování. Řízky nařežte polodřevité, ale nedávejte je do vody, nýbrž napíchejte do země. (Do substrátu, ve kterém máte keříky). Vyřežte staré, odplozené dřevnaté větve, ale max. 1/3 keře, vrcholy můžete použít na množení. Po namnožení stejné odrůdy se keře budou mezi sebou dobře opylovat, budou kvést ve stejnou dobu a tím pádem více plodit. Ať se zadaří. Ida

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.09.16 20:04

dobrý večer,trochu pro upřesnění:

1.kanadské borůvky se nazakracují

2.nesahá se do nich na podzim

3.stejná odrůda plodnost nezlepší-to by přece zvyšovala rostlina sama sobě plodnost

Borůvky teď nechte napokoji,pokud je sucho tak je zalévejte,to pro ně bude dostačující.Vyřezávají se celé větve až na jaře,popřípadě se do živého dřeva sestřihnou vrcholky,které uschnou nebo zmrznou v zimě.Vyřízne se,ale větev,které již nemá bohaté přírustky,t.j. po 4-5 letech.Borůvka je dřevina proto má dřevnaté větve a moc by jste nesklidila,když je uříznete.Odstraňuje se najednou max.1/4 až 1/3 větví a budete se divit,co to s keřem udělá a jak po řezu vyrazí.Na jaře bohatě přihnojit hnojivem bez chlóru a vápníku a dobře zalévat.Množení je sice možné tak jak psal první rádce,t.j.hřížením,popřípadě i řízkováním polodřevitými řízky do substrátu za použití stimulátoru,ale není bůhvíjak efektivní

Datum: 23.09.16 14:20

Já asi zanedbala řez, někde jsem četla, že se borůvky nestříhají a dnes mám tlusté, vyholené kmeny a navrchu trochu zeleného. Co s tím teď? Samozřejmě bohatá úroda je dávno minulostí. Jinak množím větvičkami, když stříhám, nebo omylem ulomím, tak zapíchnu do země a přijímají se velice snadno (jen kdyby je někdo taky přes léto zaléval). Ale pár jich vesele roste i tak.

Datum: 23.09.16 14:24

Když jsem odjížděla na dovolenou, tak mé ostružiny byly výstavní. Obrovské, zdravé plody, typovala jsem tak 10 dní a budou ke sběru. Když jsem se po dvou týdnech vrátila, ostružiny zahnívaly, nebo byly seschlé. Čím to? Dcera zalévala, napadlo mně, jestli nezalévala moc. Nebo nějaká nemoc ostružin? Počasí bylo tou dobou teplé, třicítky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.