Jaro na malém záhonku

Od: Datum: 17.09.16 16:23 odpovědí: 18 změna: 18.09.16 12:03
avatar

Dobrý den, ráda bych si založila malý záhonek s jarními cibulovinami, co nejrannějšími, ale je tam málo místa. Čemu byste, rádcové, dali přednost? Děkuji za typy.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.09.16 17:24
avatar

Já často chodívám kolem jednoho domku, kde na jaře mají v předzahrádce snad tisíce sněženek. Nikde jinde jsem nic takového neviděla a vypadá to velice zajímavě.


doplněno 17.09.16 17:49:

Pozdě určitě není, dokonce je spíš brzo. ;) Záleží, kde bydlíte - někde, ve vyšších polohách, může být tak akorát, u nás tady je na sázení cibulovin velice brzy.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: maky®
Datum: 17.09.16 17:44
avatar

ildiko dovedu si představit tu záplavu bílých kvítků, to je jistě velmi elegantní záhonek, sněženky miluji, ale přesto v mé představě je pestřejší výsledek, snad už na to není pozdě, totiž mne to napadlo dnes a na žádné nákupy nejdu, až v pondělí něco pořídím. Uvidím, co kde nabízejí,asi to nechám nakonec na náhodě, na co narazím, to prostě koupím :-D


doplněno 17.09.16 18:24:

aha, děkuji, tak v pondělí nakoupím, pak budu týden v nemocnici a dva týdny marodit, moc nešlapat na nohu, no a pak se do toho pustím. Zahrádka je na chráněném ´teplém místě ;)

Datum: 17.09.16 17:51

Sněženky, bledule, tulipány, narcisy, hyacinty, modřence, řepčíky, ladoňky

Ohodnoceno: 4x
 
Od: annaa
Datum: 17.09.16 18:18

Přesně tak a ještě i krokusy, kvetou ve stejnou dobu jako sněženky a je to barevná nádhera.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 18:35
avatar

Nejdříve mi vylézají a kvetou krokusy. Je jich velké množství a mnoho barev. Sněženky mám také, ale ty jsou takové jako "popelky" ;) prostě takové obyčejné. Pak mi začnou vylézat tulipány, mezi tím začnou rašit řepčíky, hyacinty a jiné. Ono to leze postupně a rozkvétá také postupně. Ale ze všeho nejdříve jsou to ty krokusy. A kvetou dost dlouho. A píšete, že máte malý záhonek, tak zkuste ty krokusy a tulipány. Řepčík je hodně veliký.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.09.16 19:32
avatar

Jsou i maličké řepčíky - "kostkované" (tak se jmenují). Také jsou pěkné. :)


doplněno 17.09.16 20:00:

Jinak mně osobně se líbí také některé snědky - např. chocholičnatý, ale je jich více.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 17.09.16 19:38
avatar

suzymon tak koupím několik barev krokusů a různé tulipánky, ty nízké a vysoké...na tulipány mám takové košíčky, používáte to? košíčky na cibulky do země, asi aby je nic nesežralo.

Datum: 17.09.16 20:18
avatar

Maky, ty košíčky znám, ale ještě nikdy jsem je nepoužila. Prý to je kvůli tomu, aby se daly cibulky na podzim lépe vyndat a to já nedělám. Hryzce-myši to nezastaví, ty rozkoušou všechno. Zkuste ty tulipánky a krokusy, uvidíte že budete mít na jaře radost. Já mám krokusy s těmi velkými květy, fialové, žluté a žíhané a krásně se už namnožily a když kvetou, je radost se na ně dívat. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 19:36
avatar

Mimochodem, pěstuje někdo hyacintovce španělské? Kvetou dříve než hyacinty, jsou trochu drobnější a nádherně voní (z mého hlediska lépe než hyacinty). Mám je doma ještě po babičce, ale skoro každý se mě ptá, co že to vlastně je. *nevi* Zajímalo by mě, jak moc jsou vlastně rozšířené.


doplněno 17.09.16 19:42:

Košíčky jsou dobré, hlavně když se to potom přesazuje. Aby se cibulky snázeji našly, nepoškodily rýčem apod.


doplněno 17.09.16 19:48:

Narcisky by měly jít do země vůbec jako poslední (z cibulovin). *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 21:35
avatar

Narcisky v žádném případě nejdou na záhon jako poslední! Naopak jako první, v tuto dobu již mají být vysazené.

Jako poslední vysazuji tulipány, loni na konci října a skončila jsem v polovině listopadu (mám toho hodně).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 21:39
avatar

Opravdu, jdou až poslední - a není to z mé hlavy, nýbrž z odborné učebnice. Narcicy jako jedny z mála cibulovin pocházejí z chladných a vlhkých oblastí. Teplé zářijové počasí nemá na čerstvě zasazené cibulky dobrý vliv.


doplněno 17.09.16 21:47:

Tady jsem našla citaci:

"Narcisy podle posledních poznatků vysazujeme od konce září do konce října (podle klimatických a místních podmínek). Při sázení v záhřevných půdách nebo v roce s velmi teplým létem a podzimem (vysoká půdní teplota v době výsadby) se zvyšuje napadení cibulí botrytidou." http://kgardens.org/N2.htm

Třeba v podmínkách jižní Moravy (kde já bydlím) je nejlépe je sázet až v listopadu, protože v říjnu bývá ještě hodně teplo i v noci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 19:47
avatar

Na malý záhon zkuste skalkové odrůdy narcisků,tulipánů .Také jsou pěkné puškinie a ty zmíněné malé kostičkované řebčíky.Na podzimní sázení je ještě brzy i u nás na horách.Zem je ještě teplá.Mám nakoupené narcisky a počkám až na říjen.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 19:59
avatar
Moc se mi líbí talovíny, ale ještě se mi je nepodařilo sehnat. Ty jsou opravdu rané. M.
doplněno 18.09.16 08:50: @sebod - pro mě rozhodně talovín :) Krásně to klouže po jazyku.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.16 22:18

mono. Tavolín nebo talovín? ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 17.09.16 21:32
avatar

A záhon máte v polostínu nebo na slunci? V polostínu mi rostou jedině sněženky a modřence. Na slunci vše ostatní co tady již bylo vyjmenováno.

Jarní cibuloviny miluji, třeba tulipánů mám 50 odrůd...takže si troufnu říci, že tomu trochu rozumím ;)

Pěkné je, když je doba kvetení co nejdelší...první jsou sněženky (přelom unora a března), v těsném závěsu pak krokus. Nejdříve chrysanthus, pak velkokvěté. Pak první tulipány...tady máte z čeho vybírat, tulipánů je asi 15 skupin, vhodným výběrem odrůd, Vám tulipány pokvetou až 2 měsíce. Modřence mám v polostínu, kvetou od dubna. Pěkné a nenáročné jsou i ladoničky (polovina března). Nezbytná květinka je narcis (celý duben dle odrůd). Nenáročný je i nízký okrasný česnek (konec května) nebo v zadních partiích záhonu vysoký česnek - koule na nožce :-D

A kombinovat dle výšky, Nejmenší dopředu, krokusy, ladoničky, sněženky, botanické tulipány. Pak tulipány s výškou do 40cm (fosteriana, plnokvěté), nízký okrasný česnek a narcisky. Další jsou vysoké tulipány skupin Triumph, Darwin, liliokvěté, pozdní jednoduché. A až dozadu vysoké česneky.

Na fotkách je stejný záhon focený 6.4. a 3.5.

PS:ještě... ta doba kvetení je u nás v nížině.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 18.09.16 07:59
avatar

radkapod to je velká krása, co posíláte na vašich fotografiích, tak jsem si záhonek představovala, ale bude menší.Mám možnost bud bude v polostínu, ale uvidím na něj z terasy, což je dost důležité, nebo na slunci, ale tam bude takový schovaný a musí se sejít po schodech do zahrádky, aby ho někdo viděl, takže tohle musím ještě přehodnotit. Ješte mne napadá jedna možnost, že osázím velké nádoby a nechám je na terase, avšak mám strach, že nádoby promrzají.Možná na zkoušku osázím jednu nádobu a záhonek také, děkuji *slunce*

Datum: 18.09.16 11:58
avatar

Přes zimu určitě ne venku - mohou promrznout, a navíc nádoba se mnohem snadněji vysuší než celistvá půda. Na promrzání by pomohlo je něčím dobře obalit, ale já bych to stejně nedělala (nebo bych je dala někam do studeného skleníku a občas zalila).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 18.09.16 12:03
avatar

"radkapod", Vy máte krásné tulipány...*palec*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.