Kosatce - sázení vs přezimování

Od: Datum: 13.09.16 09:10 odpovědí: 10 změna: 17.09.16 16:19

Dobrý den, zase jednou jsem neodolala a v supermarketu si koupila pytlík se směsí irisů - kosatců. V sáčku je 10 cibulek, cena slušná. Ale co dál?

Sázení: /cituji/: Vysazujeme na jaře /březen - duben/, nebo na podzim /srpen - říjen/ od září do listopadu do hloubky 8 cm ve sponě 10 x 10 cm. /Už to srpen - září a k tomu od září do listopadu mě mělo varovat./

Dále se ovšem píše: Před zimou se doporučuje vybrat cibulky z půdy a uložit na místě chráněném před mrazem.

A teď jsem jelen. Chtěla jsem sázet na podzim, aby do jara cibulky zesílily a kvetly. Teď jsem ale v rozpacích. Zasadím je v rozmezí srpen - září, dále se píše září -listopad. No a pak je hned před zimou vyryju a uchovám na místě chráněném před mrazem.

Taky je někdo pořádné trdlo. Jsem to já, nebo dodavatel? Pochopila bych, že je mám sázet jen levou rukou, jen v modrých trenkách, jen za úplňku, jen za doprovodu skupiny Kabát... Ale nechápu tu podzimní výsadbu a následné vyrytí a uschování.

Ko je tady pitomec? Máte doma irisy? Kdy jste je vysázeli? Vyrýváte je před zimou? To jsem si zase nadělala do bot. Měla jsem si raději koupit kus masa na oběd a ne nějaké potměšilé cibulky! A tak mám, co jsem chtěla. Dobře mi tak!

Díky za rady. Jaga. *slunce*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.09.16 09:39

Nasázel bych je koncem října, protože je stále moc teplo, tak aby do zimy nevylezly. Pro klid duše bych na ně přes zimu hodil pár větviček a víc se o ně nezajímal. Návod zahoďte.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 13.09.16 09:40
Iris je mečík? Myslím že ano. Dej je do pytlíčku do vlkeho sklepa a těš se na jarní práce. Možná ti uschnou a půlku jich vyhodíš, ale furt ti jich zbyde víc než venku na záhoně. Tam co by náhodou nevymrzlo, vyžerou myši.
doplněno 13.09.16 09:45: A pardon už mi můj omyl došel. Iris je kosatec. Tak to jo. To v pohodě přezimuje.
Ohodnoceno: 0x

Od: maky®
Datum: 13.09.16 13:19

Iris je kosatec a vůbec se na zimu nevyndavají, mají takové oddenky a ne cibulky, iriskya jsou zajisté kosatce.

Datum: 13.09.16 13:26

maky. Některé irisy mají cibulky ;)

Od: maky®
Datum: 17.09.16 16:19

sebod to jsem nevěděla, zase jsem o něco málo chytřejší, díky :-D

Od: annaa
Datum: 13.09.16 14:12

Nezoufejte, psal to zřejmě obchodník, nikoliv odborník. :-D Tam popletli jen název.

Měli napsat: doba květu: Březen – Duben. Výsadba: Září – Listopad.

Irisů je víc druhů, některé jsou cibulovina a jiné se množí oddenky.

Cibuloviny které kvetou na jaře se musí sázet na podzim. Na podzim se nevyndavají, to už zase patřilo na obal k jiným cibulovinám. :-D

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.09.16 14:13

To je docela vtipné psaní na sáčku :-D

Jedná se o kosatečky (Iris reticulata), ty se sázejí na podzim...na jednom místě mohou zůstat několik let. Pěstování a doba květu je stejná jako u krokusů.

Datum: 13.09.16 14:32

Návod zahoďte a koukněte sem. Myslím, že se tam dozvíte vše potřebné. Příště nakupujte tam, kde Vám dokážou poradit. V supermarketu tak nanejvýš rohlíky.

Datum: 13.09.16 15:27

Magdone, rohlíky jsem koupila taky - 30 kousků. Dělávám pro dceru občas domácí strouhanku a hlásila, že jí už došla.

Jinak je to pravda. Zasadím a na jaře se uvidí. Nebudu to nijak hrotit, nebylo to až tak drahé a něco mi z toho zaručeně vyroste.

Díky všem za to, že se mým problémem zabývali. Zdraví Jaga.

Datum: 15.09.16 10:13

Kosatce,obzvláště holandské(americké)se množí snadno.Původní hlíza se vyryje i s kořínky a rozdělí na několik dílů.Sází se tak,že zahrnuty jsou jen kořínky.Hlíza musí zůstat nepřikrytá.Zpočátku občas zalejeme.Do zimy zakoření,zimu přečkají vcelku dobře.Lze je zasypat malou vrstvou mulčovací kůry.

JABRAKA

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.