Mrazuvzdorné opuncie

Od: Datum: 21.08.16 16:07 odpovědí: 6 změna: 24.08.16 23:37
avatar

Dobrý den.

Na dovolené jsme na jedné zahradní zídce vyděli krásně narostlé a kvetoucí kaktusy placky tzv. opuncie.

Rád bych je zkusil pěstovat, ale moc jsem o nich na netu nesehnal. Mohu se zeptat jestli někdo nemá s těmito kaktusy které přežívají na zahradě v zemi i naše zimy nějaké zkušenosti?

Děkuji za případné poznatky.

Vlasta


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.08.16 16:40
avatar

Na pálavském na pomníčku rogalistů i na Mohelenské stepi rostou normálně - už mnoho let (někdo je tam vysadil). U nás v dědině je lidé běžně mají v předzahrádkách. Normálně je vysaďte, měly by to v pohodě vydržet.


doplněno 21.08.16 16:42:

Na druhou stranu, pokud u vás bývají nějaké extrémní zimy, můžete je na mrazivé období přikrýt. To jim určitě neuškodí. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.16 17:54

Opuncie rostou i na svahu u dálnice z Hradce Králové do Prahy. A krásně tam prospívají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.16 19:15
avatar

Proč by ne, já si také myslím, že naše podnebné pásmo snášejí velmi dobře. Uvedla jsem ta místa, o kterých bezpečně vím, že tam jsou dlouhodobě (u Pálavy bydlím a k Mohelnu občas jezdívám), ale určitě jsou i jinde. *palec*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: balzerka
Datum: 21.08.16 19:00

Měli jsme tyto opuncie ve skalce na Ostravsku. Úplně jsem je nenáviděla, protože ty tmavozelenošedohnědé placky byly špatně vidět a při pletí jsem se jich často dotkla nebo se o ně opřela a měla v ruce ty protivné bodlinky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.16 12:37
avatar

Zdravím. Mít na zahradě celoročně kaktusy (opuncie) je jistě zajímavé a navíc kvetou velkými květy, ale nevím, zda je to praktické, jelikož mají ohromné ostré trny a způsobem růstu nikterak nekrášlí. Už při 3 "plackách" je potřeba vyvazovat ke klackům, jinak se válejí po zemi, žerou je slimáci a zahnívají. Pokud jim ale chcete dát péči, tak v podstatě potřebují jen 2 věci. 1) Co nejvíc slunce, přímo jižní polední úpal. Ale pozor na zálivku. Nikdy večer a nikdy na tělo kaktusu, aby nedošlo k podpaření a hnití, ale je-li nutno, tak ráno. Zem samozřejmě "kaktusová", hodně kamenito-štěrkovo-písčitá + trochu humusu + Ca. Je nezbytně nuté celou plochu zvrchu vysypat vrstvou kamení + vetší šutry pro docílení sucha i v okolí kaktusů. Mají velice hluboké kořeny, dorostou si pro vláhu klidně i přes 1m. 2) Přes zimu maximální sucho. Nikdy nevymrznou, ale vyhnijí. Před příchodem podzimních přívalových dešťů, po kterých následují zimní deště se sněhem a později sníh a oblevy, je nutné zajistit úplné sucho. Např. vytvořit z makrolonu dostatečně velkou střechu na nožkách, která nepustí ani kapku na tělo kaktusu ani do jeho okolí. Ale ne celý skleníček nebo domeček, kde by se drželo teplo. Jde nám o sucho, ne o teplo. A to po celou zimu až do jara. Za těchto podmínek můžete mít opuncie kdekoliv v Česku. Držím palce. *uspech*Ida

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 24.08.16 23:37
avatar

Mám opuncie 8 let a vůbec se o ně nestarám, v zimě, v létě, ať mrzne, prší, nebo je hic. Rostou samy, kvetou žlutými květy, plody nikdy nedozrají, ale jsou ozdobou. Zasadit tam, kde na ně nemusíte ani šahnout, ani se nikdo nemůže popíchat. Já je mám ve štěrku, nebo pod střechou mezi valounky. Nevyrostly víc, než asi řlistů, výška cca 30 cm. Možná je více odrůd, to nevím.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.