Ruj vlasatá - spálená?

Od: Datum: 20.08.16 23:36 odpovědí: 14 změna: 05.09.16 18:20
avatar
Mám na zahradě tyto nádherné keře, ale u Royal Purple mi na několika nejnovějších výhonech "odešly" lupeny. Prostě uschly. Loni bylo sušší a více horké léto...a nic. Letos toto. Čím to může být způsobeno? Napadlo mě, že třeba při přeháňce namokly a o pár minut později pražilo slunce. Ale to by postihlo celou rostlinu (nebo podstatnou nezastíněnou část) *nevi* Setkali jste se s něčím podobným? Díky. Mona

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.08.16 16:56
avatar

Ruj nepěstuju, ale zasychání pupenů mívají "na svědomí" různé houbové choroby. Letos se jim bohužel nebývale daří... Určitě bych ty zaschlé části pečlivě ostříhala a spálila, nebo vyhodila do popelnice (ne do kompostu).


doplněno 22.08.16 02:28:

Bohužel, to vypadá úplně typicky na houbovou chorobu. :( Zkuste (kromě jiných věcí) posílit imunitu rostliny; jsou na to různé přípravky (můj oblíbený je Vitakomplex - obsahuje výtažky ze "žížalího zlata", ale určitě jich je více). Nejlépe aplikovat na list po odstranění zasychajících výhonů.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.08.16 21:06
avatar
Děkuji za reakci, ještě jsem doplnila aktuální foto. Nevypadají něčím napadené. *nevi*
Datum: 21.08.16 22:09
avatar

mono, problém bude zřejmě v půdě, která je napadnutá houbou. Příčinou bývá špatné složení půdy nebo špatná propustnost. Houba se kořeny dostane do dřeva, ucpe pletivo a zamezí se tím přesun mízy a vody Za teplého a suchého počasí se její přítomnost ve dřevě i právě projeví zasycháním listů velmi rychle i když pravidelně zaléváte. Houbu zničí jen vysoké teploty, proto bych vám doporučila půdu okolo keříku zakrýt na 6 týdnů neprodyšnou folií , záleží ale jestli bude ještě stále teplé počasí, mohla by pomoc i nějaká chemická dezinfekce půdy a pak hlavně zlepšit propustnost půdy.


doplněno 21.08.16 22:14:

Jestli toto neprovedete, tipuji,že do dvou až tří let o rúj přijdete úplně a jak radí ildika, suché větve radikálně odříznout a spálit

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.08.16 22:43
avatar
Děkuji i vám za odpověď. Ale děsíte mě!
Půda opravdu není kvalitní. Proto jsme ke každé sázené rostlině přidávali kompostovou plus písek na "odlehčení". Doufala jsem, že to pomůže. S tím zakrytím to moc nevidím... :( Máme tam klasickou fólii propustnou, krytou oblázky. To bychom to museli celé překopat? Co tedy použít za dezinfekci?
Datum: 23.08.16 21:17
avatar
Hlásím, že veškeré větve s uschlými lupeny jsem odstranila. Větve (pruty) byly "živé", jen lupení mrtvé. Velká škoda :( Zkusím jí vykurýrovat.
Datum: 25.08.16 09:47

Mono, když jste stříhala letorosty, byly na průřezu zelené nebo hnědé? Pokud zelené, tak bych výše uvedené houby vyloučil. Co je za plotem? Nestříkal v poslední době někdo kolem vás nebo vy?


doplněno 25.08.16 10:33:

Tak uvidíte, co to bude dělat. Teď už bych žádné přihnojování nedělal, ale zkusil bych zálivku přípravkem Polyversum, kterou bych na jaře v době rašení zopakoval.


doplněno 05.09.16 17:49:

Ještě mě napadla jedna věc. Ruj chce zásaditou půdu a většina půd u nás je kyselých. Mohla by to být také příčina. Jaké máte pH zeminy v které je zasazena.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 10:07
avatar
Krásně zelené. Opravdu vypadaly zdravě. Jen ty lupeny doslova šustily.
Za plotem je travnatá plocha (udržovaná jen když mají dorazit děti) a asi 2m od plotu jsou rybízy. Tam opravdu žádné nebezpečí v podobě postřiku nehrozí ;)
Datum: 05.09.16 18:20
avatar

@pckop - tak to netuším *nevi*.

A v průběhu jara jsem použila hnojivo s guánem a slepičinci (střídmě).

Datum: 03.09.16 12:37
avatar
Hlásím rychlý postup choroby. Přestože jsem odstranila zasažené výhony, objevují se další spálené listy (třeba jeden na jinak zdravém prutu). Když připočtu i odstraněné, jsou poškozeny ⅔ rostliny. "Inteligentní houbu" jsem aplikovala v tomto týdnu. Takže tak. *plac*
Datum: 03.09.16 13:34
avatar

Možná uhnívají kořeny? Zkusila bych ji vykopat a podívat se, co se tam dole děje. Nic tím nepokazíte, protože takto by každopádně uhynula a případným přesazením se ji možná podaří zachránit. *nevi*


doplněno 03.09.16 13:36:

Jinak tady někdo měl zjevně podobný problém: http://www.garten.cz/forum/vt…-ruj-vlasata-zasychani-listu/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.16 15:31
avatar

Tak na odkaz jsem mrkla, opravdu to vypadá na stejné příznaky. Jenže ty moje větve a mladé výhony byly na řezu zdravé. Zítra se chystám na další zásah nůžkami. Zůstanou asi čtyři okrajové pruty, možná pět, takže na okrasu už nebude. :( Co se týká uhnívání kořenů, to bych vyloučila. Na to je zbytek rostliny v naprosto perfektní kondici( a letos jsem ji ještě nezalévala ).

Když jsme sázeli rostliny, opravdu jsme jim dopřáli pěkný "pelíšek". U rostlin, které to vyžadují jsme dávali drenáž (u rují myslím ne). Základní půda je částečně písčitá, díky navážce cca před 35 lety, hlouběji je spíše jíl. Proto jsme ke každé rostlině dali kompostovku. Evidentně je to jedno...

Teď s vrtáním v hlíně ještě počkám a zkusím, co aplikace "chytré houby" provede. Přesadit ale není kam. M.


doplněno 03.09.16 21:26:

Zítra to znovu uvidím naživo a pokusím se i vyfotit ten řez.

Jinak mám pocit, že se každým rokem objevuje víc a víc napadených rostlin. *nevi*

Datum: 03.09.16 20:57
avatar

A to dřevo na řezu bylo živé, nebo už také zaschlé (se zdravou barvou)?

Já každopádně nevím, co by to mohlo být, ale mám dojem, že už jsem něco podobného viděla u jiné rostliny (která, podle mne, narazila kořenem na vodu a náhle začala odcházet). Přímo s rujemi ovšem zkušenost nemám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.16 22:12
avatar
Tak. Foto nemám příliš kvalitní, ale úplně v pořádku to opravdu není. Střed větvičky je ztmavlý, zbytek vypadá naprosto zdravě.
doplněno 04.09.16 23:08: S tím, co zbylo, už toho moc nenadělám. Počkám, co se bude dít a průběhu podzimu jí asi odstraním. Každopádně vím, že ať tam dám cokoliv, drenáž už nepodcením.
Děkuji, že jste to se mnou řešila(i). M.
doplněno 05.09.16 17:33:

Ještě jsem rozdýchala foťák a zkusila to o něco kvalitněji vyfotit. Jen doplňuji, na nic se neptám ;)

Datum: 04.09.16 22:48
avatar

Mně přijde, že odcházejí kořeny. *nevi* Ona ta větvička neuschne hned celá, začíná to právě takto od prostředka.


doplněno 04.09.16 23:20:

Ať to dopadne dobře. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.