Váhám - zimolez nebo trubač

Od: Datum: 18.08.16 13:18 odpovědí: 14 změna: 01.09.16 16:52
avatar

Na zimolez jsem zcela zapomněla a vzala jsem si do hlavy, že k obloukové brance pořídím trubač, avšak nyní váhám a zvažuji i zimolez, mám dojem, že mi kvetl celé léto, no a ted nevím. Z druhé strany branky mám pnoucí růži, ta však kvete jenom na jaře. Zahrádka je malá, všechno tam mít nemohu, škoda.Co mi radíte rádcové? ono je krásné oboje.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 18.08.16 16:17
avatar

Dobrý den, ta branka je asi hodně široká, když Vám a ani příchozím nevadí pnoucí růže a její trny. Osázení pnoucí rostlinou z druhé strany branky průchozí otvor ještě zmenší. Trubač je krásný, ale když opadá, tak dlouho vypadá jako suchý (a není to zrovna hezké). Také vyhání dlouhé odnože a květy po opadu "sviní". Dle mého názoru na trubač je třeba prostor. Já preferuji na popínání břečťan. Roste rychle a všude, je hustý, je zelený celý rok, střihat ho můžete kdykoliv a také kvete (zvláštně). Ovšem, i břečťan "sviní" (ale, to bude dělat každá rostlina). Zdravím!


doplněno 18.08.16 17:10:

Aha, takže falešná branka, resp. oblouk. Já mám břečťan i na sluníčku a je mu to fuk. Trubač mám také, ale kvete až od srpna a už nyní květy částečně opadávají. A od podzimu do pozdního jara je to suchý keř bez života. Než trubač, tak snad raději toto viz odkaz.

http://www.zahradnictvi-u-ryb…ocissus-quinquefolia-sazenice

Ohodnoceno: 2x
 
Od: maky®
Datum: 18.08.16 16:56
avatar

bene děkuji, ta branka je velká, ale jen to tak nazývám, nikam se pod ní neprochází, naopak ještě pod ní uprostřed je drátěná věžička a na ní klématis. Chci, aby tam stále něco kvetlo až do podzimu, takže se stále rozhoduji, břečťan mám ráda, ale hodí se do stínu.

Datum: 18.08.16 17:29

mky,,ale trubač vám asi nepokvete hned,,,a nesviní,,pouze květy opadají za sebou a k podzimu listí,,ale jak jsem psala i potřebuje opěrný bod,aby se uchytil..Koukněte se na liány.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.16 17:47
avatar

Ty růže které jen okrajově zmiňuješ, nám doma, na zdi, kvetly celé léto. Až do mrazů. Ale udržovat je, to byla opravdu krvavá práce. ;) Na zahradě jsem měla jednu stěnu, větší dřevěné, obytné boudy, porostlou zimolezem. Byla to veliká paráda!

http://www.living.cz/zahrada/…ruze-z-jericha-neni-ruze.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.16 18:06
avatar

Tak já jsem zimolez úplně zlikvidovala, protože měl takové prťavé oranžové květy. A právě jsem si místo něho dala trubače oranžového. Ještě pořád kvete a mně se teda moc líbí, protože jsou květy velké a krásné. Nějaký velký svinčík z něho nemám. Na zimu samozřejmě opadá, ale to mi vůbec nevadí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 18.08.16 18:35
avatar

tak já uvidím, jestli ho budou mít, tak si sazenici koupím, byla to má původní myšlenka už před časem, ještě se poptám, jestli ho někdo ze známých nemá na zahradě, děkuji všem za rady:)

Datum: 18.08.16 19:24

maky,,já jsem si teď dala chmel,,,je to hezké ty šešulky ,,sice to nekvete,ale je to hezké a rychle roste,,


doplněno 18.08.16 19:25:

A je to zajímavé neviděla jsem to u nikoho...tady mi z Poradny poslal kořen a super..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 18.08.16 19:35

Jestli je to větší brána a je tam aspoň půl dne slunka, možná by se tam hodila Vistárie. Kvete nádherně, rychle se rozrůstá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 18.08.16 20:04
avatar

Balzerko děkuji, moje brána je sice taková větší, ale ze slabých trubek a Vistátii by neudržela, znám ji a obdivuji ji všude, ale potřebje hodn masivní oporu :)

Datum: 18.08.16 21:12

ani nepotřebuje,,mám na zdi takový žebřík ze dřeva a drží ,,jen všude ráda zaleze ,,do okapů a pod...A třeba nemusí vůbec kvést ,je to u ní ošemetné.Mám ještě bílou cca15let a ještě nekvetla...


doplněno 01.09.16 14:37:

moje Vistárie

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.16 21:32
avatar

Můžete zasadit z každé strany 2různé klematisy, aby jeden kvetl na jaře a druhý pžes létro, nebo ten zimolez,ale je jich hodně druhů, hodně+ jich má krásné květy, ale jen některé voní a z nich jen některé velmi intenzivně. Na chalupě jsem ho měla a dělala s ním i různ= experimenty, např jsem snadno vypěstovala stromek spletením několika lián, s počáteční oporou a převislou bohatou korunu jsem zastřihávala do potřebné délky. Bylo to efektní. Na oblouk by taky šla, ale byla by dost neposlušná, neučesaná, musela byste sem tam něco ustřihnout, nebo přivázat. Mám na jednom oblouku akébii, vypadá úžasně, je to ozdoba sama o sobě pouhým listem,kvete zajímavými střapci vánovofialových květů, průměr as 2 cm, které jsou sice hezké, ale při té barvě nejsou moc vidět. Vyrostou z nich asi 4cm široké lusky, dlouhé cca 15 cm, které rostou většinou po třech spojené a jsou plné semen, dokonce jedlé, vyjma semen. Přisadila jsem k ní divoký plamének, který kvete až do podzimu, pne se po té akébii a vypadá to dobře a velice přírodně. Wistárii bych na oblouk nedávala, opravdu je těžká a dost divoká. Květy jsou krátkodobé. Pak mám a zbožňuju Podražec, má opravdu velké srdcové listy, květy nenápadné fialovo hnědé fajfky, ale je velmi vzrůstný, musela byste ho zastřihávat. Pak už mně napadá jen do něčeho zeleného, z toho, co jsem uvedla, zasadit třeba nvytrvalý hrachor, ten kvete až do zámrazu, sám se pne, mám nádhernou nkřiklavš růžovou, sytou barvu, to by vypadalo moc dobře. Otec má na oblouku obyč. loubinec a taky je to nádherný. Břečťan může růst i na slunci, jako mně, na jižní straně, ale záleží prý na druhu. Mám zelený, nikoliv zlatý, a jak frčí! Rdest je taky pnoucí, ale hodně hmoty, ten by na oblouk nebyl vhodný. Ten jsem mrskla přes vysokou zídku, jinak se vyšplhá do 8mi m. Trubač mám malý, ale sousedi ho mají už rozrostlá a krásně kvete, obzvláště ten velkokvětý. Oranžový je nejodolnější.


doplněno 19.08.16 21:40:

Nestačila jsem opravit pravopis. chyby.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: maky®
Datum: 31.08.16 19:45
avatar

blesíku, přestala jsem to řešit a na dovolené zašla do našeho oblíbeného zahradnictví ve Františkově. Měli pouze jeden poslední trubač a je oranžový, už pěkně trůní u nás na zahrádce a příští rok si přece jenom ještě pořídím i zimolez,děkuji moc za všechny rady ;)

Od: annaa
Datum: 01.09.16 16:16

Zimolez se velmi snadno množí, jestli ho mají někde u sousedů, řekněte si o kousek větvičky. Stačí zapíchnout do země. Je jich hodně druhů, ale některé opravdu mají velké květy a kvetou celé léto. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 01.09.16 16:52
avatar

annoo děkuji, mívala jsem červenorůžový a kvetl celé léto jako blázen, poptám se kamarádek, sousedi nemají ;)

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.