Kdo znáte Trubač?

Od: Datum: 17.08.16 10:21 odpovědí: 24 změna: 12.05.17 12:33
avatar

Dobrý den,chystám se vysadit k obloukové podpoře na zahrádce trubač, ale nevím, jak na to.Kdy koupit sazenici, kdy vysadit, jak rychle poroste.Také jsem zjistila, že jsou dva druhy - velkokvětý a kořenující. Máte, prosím, někdo zkušenosti? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.08.16 10:23

trubač jsem měla asi 6 let a nikdy nevyklvetl- nevím kde byla chyba :(

tolik jsem po něm toužila a těšila se na květy ...ale nic

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 17.08.16 10:39
avatar

děkuji, tak nevím, zda do toho půjdu, asi to zkusím ;)

doplněno 17.08.16 10:41:

ten samý problém jsem měla s kalokvětem, stále jen listy a květ žádný *ee*

Datum: 17.08.16 11:46

Ony ty trubače chtějí hlavně teplejší oblasti. My jsme 20 km severně od Brna a naše sousedka, která to nemá v hlavě v pořádku - hned se dopídíte, proč to píši, měla taky jeden. Během 5 let ho stěhovala po zahradě 3x, naposledy ho dala k pergole na severozápad. Shodil úplně listy, ale nakonec se vzchopil a loni překrásně kvetl. Jak já záviděla, ovšem baba ho na jaře vykopala a vyhodila. Ona si vždy něco dotáhne a za chvíli to vyhodí - letos takto zlikvidovala rakytník - a to měla samčí i samičí rostlinu. Škoda mluvit. Já si myslím, že velmi záleží na stanovišti.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: maky®
Datum: 17.08.16 11:54
avatar

dajko, děkuji, naše zahrádka je na jih, je pěkně chráněná před větrem a přízemními mrazíky, vždy dlouho na podzim trvá, než mrazíky zlikvidují např, letničky a zase na jaře zde hodně brzo všechno kvete-co se týká meruněk, tak bohužel, většinou pak květy pomrznou. Tak ho zkusím, toho trubače :)

Datum: 17.08.16 12:34
avatar
Odkud jsi? Je to plevel. Jestli to manželka nepřejela sekačkou, mohl bych některou potvoru co leze mimo záhon vykopnout a na trase HK-Praha i dopravit. Každopádně až to budeš sázet, vymezil bych tomu prostor kusem plechu zapuštěným po obvodu aby se nemohl posouvat mimo teritorium. Ty klasický červeno-oranžový kvetou ochotně ale plnokvětý nebo jinan k barevný variety kvetou i o několik let později.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: maky®
Datum: 17.08.16 12:44
avatar

totaku, děkuji, za rady i za nabídku sazenice, no já jsem z Berouna, tak si sazeničku koupím, zrovna chci ten oranžový, aby kvetl hned a tedy si dám na něj pozor. Stačí, že mi všude vyráží škumpa, kterou již dávno nemám, ale výhonky stále.

Datum: 17.08.16 12:26
avatar

Loni na jaře jsem si taky jeden vysadila.Chtěla jsem žlutý,ale neměli ho ,tak mám oranžový.Roste pěkně,ale zatím nekvete.Tak uvidím za rok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.16 13:00
avatar

Trubač aby kvetl, je nutné na jaře stříhat úplně na minimální čípky. Z nich potom vyžene dlouhý,až 2 metry výhon a na konci kvete a na podzim jej znovu zkrátím a na jaře seříznu odpravdu moc. Kvete neskutečně krásně. Žlutý nám kvete později a není tak "agresivní " jako oranžový, jak píše totak@ je to plevel. Najděte na webu nákres jak stříhat a nebude problém.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: maky®
Datum: 17.08.16 13:44
avatar

jarazo děkuji a mohu ho ještě letos vysadit?

Datum: 17.08.16 15:02
avatar

Pokud je v kontejneru tak určitě ano je to opravdu plevel.Jen zvažte místo protože i když jej budete stříhat přece jen potřebuje potom dost místa a žene se nahoru . Na fotu je společně s wistarií,které květy letos zmrzly a tak kvete podruhé až později.


doplněno 18.08.16 12:24:

jak píší ostatní, na jaře stříhat a to dost :

Trubač

Má dlouhé a bohatě olistěné výhonky, v některých partiích rostliny se tvoří i krátké kořínky, kterými se rostlina přichytává k podkladu. Trubač potřebuje oporu a pravidelné vyvazování. Květy se tvoří na jednoletých letorostech, které se objeví na konci léta a silně převisají. Aby zůstala rostlina dostatečně vzdušná, vybereme na ní jen dva hlavní výhony. Na jaře na nich necháme asi metr dlouhý přírůstek, všechny jednoleté výhonky zkrátíme na dvě očka. Pouze tento silný řez udrží tvar rostliny a zaručí bohaté kvetení. Když se na hlavním výhonu časem objeví uzliny, seřízneme ho na krátký čípek a z nejsilnějšího bočního výhonku vypěstujte jiný hlavní. Na rostlině se mohou objevit kořenové výmladky, ale nestřiháme je, je lepší je vytrhnout, protože řez by jen podpořil jejich další růst.

z každého "čípku" vyroste výhon,který má na konci 5-7 květů

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.16 15:12

Hlavně ho zasadte několik metrů od sousedova plotu.Je to plevel který potom budete několik let likvidovat.Boj na dlouhou trat.Já sním bojuji už 3 roky.Byl vytrhán i s kořeny a stále roste.Likvidace neředěným Randapem a stálo vyrůstá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.16 11:40

tak s tím nesouhlasím..akorát se musí stříhat větvičky ,,on kvete na konci není to liána

tohle je liana a dá zabrat..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.17 09:05

tohle není trubač,ale vistárie

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.16 15:51
avatar

http://www.popinave-rostliny.cz/campsis-trubac/

Trubač ( český název křivouš) vám bude bohatě kvést, když ho z jara po nejhorších mrazech (konec března) budete každý rok zastřihávat na cca 2-3 páry pupenů loňského dřeva. Kvete na koncích nových výhonů, takže čím více jich bude, tím více květů vás bude těšit, navíc bude celkově hustější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.16 21:26
avatar

Sousedi mají velkokvětý na JV rohu a kvete nádherně. Já ho dala na SV roh a zdálo se, že umrznul. Začátkem léta ale vyhnal pár listú, tak taky nevím, jestli ho nedat jinam. Asi ho letos přikryju a uvidím příští rok.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: maky®
Datum: 17.08.16 21:31
avatar

nevím, jestli ho mohu vysazovat teď? děkuji :)

Od: eva*
Datum: 17.08.16 22:17

trubač je plevel vyroste Vám kdekjoliv a kdykoliv

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.16 11:36

,,mám trubač řadu let..jde koupit v Hornbachu ,,Jak roste tak ze země rostou malé trubače a ty se vykopou a zasadí,,Pokud někoho máte,ať vám ho vyryje.

On nevymrzá ..má dlouho jako suše vypadající kmínek ,,zazelená později,,také jsem se bála že uschnul.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 28.04.17 08:58
avatar

Prosím o radu ohledně trubače, vloni koncem srpna jsem zakoupila v okrasném zahradnictví pěknou silnou sazenici, dostala jsem rady, jak zasadit k opoře a nezalévat, údajně žádnou péči nepotřebuje. Jenomže do dnešního dne neobrazil, nevylezl, jen tam trčí ty lonské asi suché klacky, nebo jak to nazvat. Je brzo na závěry, nebo vymrzl, nebo uschl? Jsem se tak těšila na ty krásné zvony, nakonec budu muset koupit černookou zuzanu, aby se tam vůbec něco pnulo *plac*


doplněno 28.04.17 09:22:

Děkuji, vidím, že není vše ztraceno. *tanec*

Datum: 28.04.17 09:53
avatar

Maky, trubač je liána, která se vytáhne klidně 3m vysoko a jako starší rostlina i víc. A hlavně velmi bohatě obroste. Aby kvetla, musí se stříhat brzy zjara, aby stačila vytvořit dlouhé nové (letošní) šlahouny, protože na těch kvete. Ostříháte-li pozdě, nestačí tyto letorosty narůst a nepokvete. Ale hlavně se vůbec nehodí k oblouku pro růže. Vyroste velmi mohutně a tím pádem ztěžkne tak, že jí jen oblouk neudrží. Potřebuje pořádnou, nejlépe dřevěnou oporu typu pergoly, nebo treláž u zdi domu. Ale každopádně na jižní, teplé straně domu, kde nebude trpět studeným průvanem. Je to dřevnatějící liána velmi dlouhověká, tudíž potřebuje velký prostor pro kořeny a mnoho živin a vláhy. Vykopejte velkou jámu (klidně 90x90cm) a naplňte dobře propustnou zemí hodně bohatou na živiny. Přidejte kompost. Časem odnožuje, proto je vhodné "obkroužit" místo, kde ji chcete nechat růst (třeba starým linem, nebo nopovou fólií). První 3 roky je potřeba za sucha zalévat a hodí se i na zimu nakrýt. Pak se postará sama.

Výše uvedená rada: zasadit k opoře a nezalévat, je nesmysl. Všechno nově vsazené se bez deště zalévat musí (snad jen sukulenty ne tolik). Tak ať se zadaří. Ida

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: maky®
Datum: 28.04.17 09:57
avatar

Ido, moc děkuji. ;)


doplněno 11.05.17 14:24:

Tak dnes se mu začalo něco "klubat" na té staré větvičce, kterou jsem vloni koupila coby sazenici, tak už se snad bude něco dít *tanec*

Od: maky®
Datum: 08.05.17 11:18
avatar

Byla tu švagrová a říkala, že může klidně "vylézt" výhon koused dál od původní sazenice, ta se stále tváří bez života, ale prý to nemám vzdávat, takže čekám. Děkuji všem *slunce*

Datum: 11.05.17 21:29

Trubač pozdě se začíná probouzet to se zdá,že uschl...jen počkejte,,,,pokud nezmrzl tak bude OK.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 12.05.17 12:33
avatar

zavinac, už se něco děje, ale leze to ztuha, snad abych si na to vzala lupu :-D

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.