Co nám roste na zahradě?

Od: Datum: 13.08.16 23:02 odpovědí: 11 změna: 15.08.16 16:46

Nevim, odkud to k nam priletelo, nikdo nic nesadil. To kulate jsou patrne plody...neni jedovata? Moc dekuji za odpovedi.

doplněno 13.08.16 23:04:

Fotografie jsou ,, na ležato", to se omlouvam, ale pred vlozenim prozpevku byly normalne.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.08.16 23:09

Durman. Je jedovatý. Tento je letnička.

doplněno 14.08.16 00:10:

Nic kopat nemusíte. Rostlinu vemte, vytrhněte, vyhoďte. Neobrazí, jak jsem již psal, je to letnička rostoucí pouze ze semen.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.08.16 23:15

jedovatý durman, vytrhejte ,zničte nebo se ho nezbavíte

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.08.16 23:59

No tak to je sila, ted jsem se divala na internet, je to opravdu on. Nechapu, kde se u nas vzal. Musim ho vykopat i s koreny? Aby mi pristi rok zase nevyrostl...Anebo staci ustrihnout nad zemi? Dekuji za odpoved. Jsem z toho docela rozhozena...hraji si u nej deti...

Datum: 14.08.16 02:02

Normálně ho vytrhněte, jde to snadno. Jinak je sice hodně jedovatý, ale ten jed je jen nervový - nepoškozuje orgány. I pokud by si děti snad kousíček vzaly, budou z toho hodně opilé, ale dopadne do dobře (v každém případě ale vyhledat lékaře, to je jasné). Něco jiného by bylo, kdyby ho požily více... My slabým odvarem ze semen léčíváme malá prasátka -"chřipkáče". Jinak tady v okolí jsou ho plná pole a chodí sem na něho bohužel i narkomani.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.08.16 06:40

Je to durman, to je správné, ale proč hned likvidovat? Tím, že roste a my se na něj budeme chodit dívat, tak přece nikoho neotráví. Říká se jim i andělské trumpety, jsou vyšlechtěné i plnokvěté druhy, velké trumpety i různě, jemně barevné, květy 15 - 45 cm dlouhé.

U nás ho plno lidí pěstuje jako okrasnou květinu. Nezaregistrovala jsem kromě jednoho případu, že by se děti otrávily. Ten případ byl o tom, že dospívající dívky chtěly zkusit halucinogenní účinky drogy /semen/ a nějaké snědly a bylo jim špatně.

Takže zvažte, jaké je riziko přímo u Vás, nehlídané děti, dospívající, zvídavé, jestli tuto rostlinu chcete pěstovat, nebo si koupíte nějakou jinou zvláštní.

doplněno 14.08.16 10:01:

Někdo sazenice durmanu i shání. Viz otázka od @karlosdos ≠Kde+sehnat+sazenice+durmanu?

doplněno 14.08.16 10:03:

Tak hledaný výraz nevyšel*bzum* Otázka byla z 4.4. 2016.

Datum: 14.08.16 07:00

Většina okrasných rostlin je jedovatých. Nikdo neřeší třeba konvalinky nebo zlatý déšť, skočec atd. A ten jiný, ten co na zimu schováváte do domu, ten jedovatý není?http://www.zahrada-centrum.cz…ostliny-v-okrasnych-zahradach *sok* Chodím kolem takového durmanu, který je v předzahrádce vedlejšího paneláku, několik let a nikdo se nikdy neotrávil. Je to zbytečná panika.

doplněno 14.08.16 08:14:

Třeba kořeny až tak nezamořily, jen se jí nelíbí to místo. Ale moruši budu držet palec. Jen ji nedávejte nad chodník. Padají z ní tmavě červené plody, které kachlíky zabarví a navíc, na podrážkách se barva roznese.

Datum: 14.08.16 08:03

Děkuji za odkaz ,,babkazov,,, o zimostrázu jsem to tedy nevěděla. Měla jsem ho na zahradě, velkou kouli a dala jsem minulý rok pryč, . Byla kolem něj jenom práce a ani žádný život v něm. Myslela jsem, že tam místo něj dám užitkovou rostlinu, vybrala jsem moruši a jak se zdá náš jedovatý keřík zřejmě zamořil půdu i svými kořeny. Proto moruše bojuje, ale stále prohrává, obrazí a končí a tak dokola. Škoda, kdybych to věděla, dám ji jinam. Ještě ji zkusím přesadit, jestli něco neudělá jinde.

Datum: 14.08.16 19:17

Na fotu je durman obecný, lidově se mu říká panenská okurka a roste např. na skládkách, podél cest, lada, zahrady ...A pro zajímavost.Nejjedovatější částí celé rostliny jsou tobolky s ostny obsahující černá semena. Jinak patří také mezi léčivé rostliny, zvláště jako antiastmatikum, proti křečím při kašli, napomáhá vykašlávání a je doporučován i při Parkinsonově nemoci. K léčivým účinkům se používají listy, sbírané v době květu.

Datum: 14.08.16 19:31

Dali jsme jej nakonec pryc, prave ze deti strasne rady vari v detske, venkovni kuchynce a porad oskubavaji kytky okolo, vyrabi zakusky a nekdy to dokonce ochutnavaji. Sice se mne vzdycky ptaji, pokud chteji nejakou vetsi kytku utrhnout a durman jsem jim prave nedovolila, ze se mi jako kytka libil. Chtely prave zrovna ty tobolky...A ja mam jen jedny nervy, nechavat jej na zahrade a premyslet, jestli to nejake dite neochutna...Dekuji vam vsem za rady a nazory ;).

Datum: 14.08.16 20:08

No, děti je potřeba celkově hlídat... Kolik jen otrav bylo z narcisu (já sama jsem slyšela hned o několika z širšího okruhu známých) a např. konvalinky jsou něco podobného. Ale pokud mají tendence to ochutnávat, tak bych ho samozřejmě odstranila taky. Je to sice krásná rostlina, ale za ty problémy určitě nestojí.

Datum: 15.08.16 16:46

Je to durman a já si ho pěstuji. Každé jaro přesazuji semenáčky tam, kam chci já. Krásně kvete a je to zadarmo. Nikdo se ještě neotrávil, protože bobule zvířata nejedí a děti také ne. A mimochodem, já letos měla pouze dvě umrněné rostlinky, vůbec mi letos nevzešly. Sousedce také ne, tak musím opatrovat tu jednu, má jeden květ a hlídat bobuli, abych měla příští rok.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.