Zkušenosti s pěstováním citrusů doma

Od: Datum: 10.08.16 12:26 odpovědí: 17 změna: 18.08.16 05:46

Zdravím všechny.. =) Má tu někdo zkušenosti s pěstováním citrusů doma?=) Myslím tím v bytě. Jestli jo, můžete napsat váš názor, jak moc jsou náročné a popřípadě zaslat foto jak se jim v bytě daří?=) Předem děkuji..=)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.16 12:38

V současnosti mám už jen citroník.Nedávno odkvetl a teť mu začínají růst citronky.Přes léto je venku.Prostě od doby kdy už nemrzne do prvních mrazíků.Občas ho přihnojím hnojivem na citrusy.Přes zimu je na chladné chodbě u okna.Mandarinku jsem mívala vedle něj.Teť už ji nemám ,musela jsem ji zlikvidovat kvůli puklicím.Mě pěstování náročné nepřipadá.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.08.16 23:52

Puklice se na mandarince či jiném citrusu dají zničit tak, že se stromek vynese ven, když je tak -1°C/ -2°C a nechá se tam třeba hodinu.

Ohodnoceno: 0x

Od: lola®
Datum: 10.08.16 13:38

No myslela jsem, že tu bude více lidí se zkušeností..=)

Datum: 10.08.16 18:03
Moje zkušenosti s mandarinkou jsou totožné. Dvakrát plodila a třetí rok jsem ji musel zlikvidovat kvůli nesmrtelným nezničitelným puklicím. Respektive jsem ji postříkal, dal přes zimu do skleníku a doufal že puklice nepřežijí. Nepřežila mandarinka. Zapomněl jsem ji zalévat.
doplněno 10.08.16 18:20: Co se složitostí pěstování týče, tak hodně lidí dojede na to, že buď musíte zajistit aby stromek poznal že je zima a dopřát mu klid za teplot 5-10 stupňů nebo mu musíte v zimě svítit aby si myslel že roste někde, kde zima neexistuje. Jenže tam je i v zimě daleko víc slunce než u nás. Takže musíte svitit

Datum: 10.08.16 18:28

V popředí citroník, ostatní mandarinky. Vše vyrostlo z pecky, nasazeno letos na jaře.

Datum: 11.08.16 05:59

Naprostá krása..=) Ale nemám odvahu na to vypěstovat z pecky..=/ Zatím jsem zkoušela jen papriku..=) A byla taková zakrslá..=/ Můžu se jen zeptat jaký byl postup a zda byli pecky kupované a nebo z ovoce co jste měli doma?=))

Datum: 11.08.16 15:37

Proč nemáte odvahu? Maximálně vám z toho nic nevyroste. Koupíte si v obchodě mandarinky, pecky nasadíte do substrátu do kelímků od jogurtu a sledujete, zda raší. Jakmile dorostou do 5-10 cm, přesadíte do květináčů. Já do květináčů použil substrát pro citrusy. Zálivka jednou za 3-4 dny (resp. jakmile je hlína suchá). Hlavně nepřelívat a nechat na jednom místě, kde aspoň půl dne svítí slunko. Mám je na okně směrem na východ. Tak 1x za 14 dní je postříkám vodou z rozprašovače, sic netuším, zda tím něčemu pomůžu :-D. Zkuste to, za zkoušku přece nic nedáte.

Datum: 12.08.16 05:45

Tak jsem se dočetla, že takto vypěstované rostlinky budou plodit až tak za 25 let..=/ Tak asi nemá cenu je začít pěstovat..=/*nevi* Prý je lepší je koupit už narobované..=)

Datum: 12.08.16 08:23

Ohneto, tazatelka touží po plodícím stromku. Ty vaše jsou sice hezké, ale pokud je nenaroubujete na plodnou podnož, tak nebudou rodit. Pořád to tady píšeme.

Datum: 12.08.16 17:40

Suzy to přece vím, nikde ani nepíšu, že budou rodit.

doplněno 13.08.16 10:02:

Všechny nejsou moje, polovinu jsem měl "na hlídání" po dobu kamarádčiny dovolené. Mám je jen na okrasu a potěšení. Nicméně i z mandarinek z pecky můžou být plody, jedna taková mandarinka kamarádce rozkvetla a už má i malé plody. Sama je z toho překvapená, nicméně ale asi k jídlu nebudou.

Datum: 12.08.16 18:41

Ohnetko, tak jo. Ale v tom případě nemá smysl aby zkoušela Vaši metodu, když ona chce rodící rostliny. A co si tím pak budete dělat Vy? Máte jich hodně. Asi to máte jen pro radost, že to vyrostlo z té pecky.

Od: alice96
Datum: 11.08.16 06:17
Citrusy jsou subtropicke rostliny, potrebuji pravidelnou zalivku, nesnaseji prelevani, mit zeminu na citrusy popr.nejake hnojivo, vice svetla, nejlepe u okna, v lete mohou byt i na balkone,ale pres zimu by se mela omezit vyrazneji zalivka a s klesajici intenzitou svetla i snizit pres zimu teplotu,pokud mozno okolo 18C.Kdyz se chcete dockat i plodu,tak nechat naroubovat.Osetrovat postrikem proti skudcum.

Datum: 11.08.16 08:17

Z pecky se sice vypěstovat dá, ale pak se musí naroubovat na nějakou plodonosnou podnož, jinak nebude rodit. Takhle jsem to četla. Schválně si o tom někde pohledejte. Proto jsou asi ty rostliny tak drahé, protože kdyby to bylo tak jednoduché, každý by si doma zasadil pecky a nikdo by to už nekupoval. Já teda roubovat neumím a navíc musíte pak sehnat tu správnou podnož. Jinak budete sice pěkný stromek, ale plodit nebude.

Datum: 11.08.16 09:02

Musím to všechno promyslet..=) Podmínky na to asi mám, ale potřebuji to zrealizovat..=))

Datum: 17.08.16 20:44

Suzy, četla jsi to asi dobře ale podala jsi to malinko převráceně. Podnož je to co máš a na to se roubuje roub z plodonosné odrůdy. Kdybys roubovala svůj výpěstek na podnož, plodil by ti spodek pod roubem ale zbytek stromku bude dál pláně.

Od: zz
Datum: 17.08.16 23:33

To není tak úplně pravda. Citroníky z pecky plodí, ale trvá jim to údajně přes 20 let - proto se to řeší tím roubováním. Konec konců, tazatel si může vypěstovat podnož a když se mu pěstování zalíbí a bude se mu dařit, určitě si může sehnat i vhodný roub a roubovat ;)

Datum: 18.08.16 05:46

Mě se pěstování líbí, ale nechce se mi čekat 20 let.. :D

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.