Květnatá babiččina louka

Od: Datum: 10.08.16 08:25 odpovědí: 8 změna: 10.08.16 13:18

Dobrý den,

uvažujeme s kamarádkou, že si pořídíme klasickou babiččinu louku s barevnými kvetoucími rostlinkami jako mák, chrpa, krásnoočka, sluncovky, měsíček, ...Semena této luční směsi nejsou žádnou levnou záležitostí a uvažujeme, jak se pak postupuje, když většina z nich jsou letničky. Máte někdo zkušenost? První rok se semena vysejí, květiny se nechají dozrát, aby vysemenily,teprve pak se zkosí... a příští rok to poroste znova? z těch semínek? nebo je třeba vysít či dosívat průběžně? Poraďte prosím. Zdeňka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.16 09:31
avatar

Je léto, zkuste semena různých druhů sezbírat a vyset, řekla bych, že první rok se nekosí než semena dozrají. Pokud máte v okolí zahrádkáře nebo zemědělce tak radost z vašich plevelů jistě mít nebude ale louka to bude krásná, chrpu jsem na poli neviděla už hodně dlouho, vlčí mák jen minimálně a kopretiny také. Přidala bych zvonek luční a vůbec všechno co bych našla semínka.


doplněno 10.08.16 10:13:

Stránky na nichž máte rady, lepší než ty moje dohady.

http://www.kvetnatelouky.cz/Jak-zalozit-kvetnatou-louku/

http://www.vysnenazahrada.cz/…-zalozit-kvetnatou-louku.html

http://www.ekozahrady.com/kvetnate_louky.htm

http://www.zahradnicke-sluzby…izace-travniku/kvetnate-louky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.16 12:22
avatar
Liduš koukej
doplněno 10.08.16 13:04: Nevím, co bylo mezi tím mákem. Zřejmě nic.
Vzhledem k tomu, že kolem dokola leželo vše ladem, zarostlé plevelem, vyfotil jsem za jízdy mobilem to, co mne překvapilo barvou. Škoda, že nebyl čas na pořádnou fotku.
doplněno 10.08.16 13:04: Nevím, co bylo mezi tím mákem. Zřejmě nic.
Vzhledem k tomu, že kolem dokola leželo vše ladem, zarostlé plevelem, vyfotil jsem za jízdy mobilem to, co mne překvapilo barvou. Škoda, že nebyl čas na pořádnou fotku.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.16 12:34
avatar

Hejkálku, že by zemědělec zapomněl postříkat? Je to krásné, snižuje to výnos pěstované plodiny a na krmení na zeleno a i na sušení pro zvířata to není nejvhodnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.16 10:21
avatar

Ve vašem dotazu mě poněkud překvapil výpis rostlin, které od výsevu očekáváte. Pokud někdo takovou luční(?) směs nabízí, byla bych dost obezřetná. Měsíček - nikdy jsem na louce kvést neviděla. Vlčí mák a chrpa (předpokládám, že očekáváte modrou chrpu polní) nejsou luční kvítí, ale polní kvítí. Netvrdím, že vámi jmenované rostliny nevzejdou, ale pak bych tomu neříkala babiččina louka.

Našla jsem na internetu jakousi nabídku, která mi připadá přirozenější. Je uvedeno i základní doporučení ohledně výsevu. Po rozkliknutí nejspodnějšího řádku se objeví seznam semen, opravdu lučních.

http://plantanaturalis.com/lo…i-kvety-na-obohaceni-porostu/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 10.08.16 10:50

Záleží také na druhu krajiny, nebo přímo místě, kde chcete louku mít. Jiné jsou stepní louky na vápencových podložích, jiné horské louky na žule a vyvřelinách, jiné na mokrých nebo vlhkých loukách kolem řek. Velmi zajímavé jsou i louky na neobdělávaných úhorech, třeba i v místech ruin po bývalých budovách nebo stavbách. Jsou tam nejen různé traviny, květiny, ale i hmyz, ptáci, ještěrky a další živočichové.

Někdo (zajíci, králíci) miluje šťavnaté louky plné pampelišek, šťavnaté trávy. jiné louky mají rádi koně, jiné ovečky, kravky, jiné tuláci a básníci s nosem plným vůní z luk, jiné botanici a milovníci horských luk a hlavně všechna zvířátka, která louky živí.

Na běžné luce bývá několik druhů trav, jitrocel, jestřábník, jetel, řebříček, rmen, hvozdík, lnice, kakost, mochna, sedmikráska, pampeliška, štírovník, luční zvonečky atd. atd. ale i bodláky plné baboček atd. Každá louka je jiná. Když byste zametla půdu na které bylo uskladněné seno z dobré květnaté louky a zbytky sena a prachu ze sena se semeny vysela, budete mít travnatý základ vaší louky.


doplněno 10.08.16 10:56:

Zahradníci nabízejí směsi semen v přesně definovaném poměru a zastoupení jednotlivých druhů, například na http://plantanaturalis.com/louky/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.16 12:00

,podle mne je to dobré akorát na klíšťata,,,,,

Babičky takové louky neměly,,kosila se tráva jako dnes ,,ale kosou.Třeba králíkům.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 10.08.16 13:18
avatar

nezkoušela jsem to i když mne to také láká, mít doma kousek české venkovské louky - kopretiny - zvonky a pod, myslím, že se koupí semínka, v sáčku již je tato směs namíchána a když nebudezte sekat, rostliny se vysemení, tak si to představuji, ale nemám osobní zkušenost. Na louce to nikdo nedosívá, ale ted mne napadá, jestli bez trávy se tomu bude dařit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.16 13:18
avatar

Ty rostliny, které popisujete - až na chrpu, ale to záleží na druhu - nepatří mezi českou květenu (která by zde rostla planě). Pokud si chcete udělat opravdu louku s planými květy, potom můžete použít např. kopretinu bílou, zvonek rozkladitý, kohoutek luční, smolničku obecnou, hvozdík kartouzek, chrpu luční, chrastavec luční, hlaváč žlutavý, diviznu rakouskou, diviznu velkokvětou, kakost luční, hrachor luční, hrachor lechu, štírovník růžkatý, jetel plazivý... Z těch méně nápadných třeba svízel syřišťový či svízel povázku. Potom jsou také pěkné luční bodláky - máčka ladní, pupava obecná, pupava bezlodyžná apod. Lučních květin je velká spousta - ovšem vyžadují nízký obsah dusíku v půdě! Také musíte volit druhy podle toho, zda je u vás půda spíš vápenitá nebo spíš kyselejší.

Vlčí máky a modré polní chrpy bych tam nedávala, to jsou vyloženě polní rostliny. Vlčích máků tady máme plno, jsou krásné, ale s loukou mají pramálo společného.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.