Co s dvojbřízou

Od: Datum: 06.08.16 22:42 odpovědí: 11 změna: 10.08.16 09:29
avatar

Máme na zahradě obrovskou dvojitou břízu. Oba kmeny se postupně vychylují do stran, kdyby spadly, zruší střechu, nebo bazén. Zajímalo by mne, zda je tu někdo, kdo tomu rozumí a mohl by mi poradit, co by udělala bříza, pokud bychom jeden kmen buď pokáceli, nebo zkrátili ne 4 m. Vím, že se teď někdo chytá za hlavu, ale kmen je porostlý břečťanem, který by visel krásně dolů, že by ten pahýl nebyl vidět. (Možná by brzy uhnil?) Jde mi o to, jestli by se zbylá bříza nepokusila trochu rovnat, když by měla víc světla, třeba by i narostly nové větve, mezi stromy jich moc nerostlo. A nebo, naopak se začne více vyvracet do strany, když ji nebude vyvažovat druhý kmen? Je mi líto pokácet obě. i když bince je z nich všude plno.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.08.16 23:05
avatar

Krátila jsem břízu, s jedním kmenem. Větve pod řezem rostou tak, jak rostly, z nich vyrůstají nové kolmo nahoru, už jsem je musela nechat zase uřezat, dokud byly tenké. Bříza po uřezání "pláče", z pahýlů větví (byly 2-3), týdny tekla míza, ale pak přestala a už znovu nezačala. Záleží na tom, jak je ten strom zdravý, ale myslím, že nejlepší by bylo uříznout oba kmeny ve stejné výši, stejně tak i zkrátit silné větve, takže vznikne "rozsoška", nechat jen několik málo tenkých větví. Ty pak obrostou a může to vypadat dobře. Jo a hlídat, aby ty nové neztloustly příliš. Takže uříznout spíš níž, co to jde, kvůli dosažitenosti, tj. nad nejnižšími větvemi. A kmen seříznout trochu našikmo, aby se tam nedržela voda.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.08.16 10:01
avatar

Díky za odpověď. Můžete mi sdělit, jak byla bříza vysoká a průměr kmenu 2m nad zemí? (Odhadem). Známí uikli břízu, a ,asi teda slabší než ta moje, a roste jim z nových větví krásný deštník. To ale určitě nebude můj případ... První větve máme tak 4m nad zemí, to by se udržovalo těžko.

Datum: 07.08.16 16:34
avatar

Blešíku, já to mám ještě složitější, protože kmen ve výši 1m má obvod přesně jednoho krejčovského metru , tj. 150cm, výš to o moc méně nebude, kmen je skoro rovný. K rozvětvení na tři silné větve je to něco přes pět metrů. Uřezáno tak, že z těchto silných větví ponecháno z každé tak asi 40-60 cm a ty tenké větve, které v době řezu z nich vyrůstaly, i směrem nahoru. No a myslím až po druhém roce jsem musela zase zavolat šikulu, který umí na tu břízu vylézt (vyjde to až nad konec žebříku), aby ty nové větve, které rostou a sílí nebezpečně nahoru zase uřezal. Tak to bude asi pořád, dokud bříza neuhnije, což se může stát, ale zatím tomu nic nenasvědčuje, ba právě naopak ;). Jděte do toho, lepší, než se nervovat při každé bouřce, v podstatě nemůžete nic pokazit (samozřejmě oba kmeny ve stejné výši, stahování je zcela zbytečné, míza se rozteče až po uřezání), zdá se, že bříza obráží dobře a výsledek opravdu vypadá lépe, než bychom si pomysleli .

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.08.16 10:42
avatar

Též mě blesklo hlavou, uříznout obě.

Je problém, že bříza hodně pláče. Míza zanáší řetěz motorové pily.

Napadlo mě proto, že před ořezem nejdříve stáhněte oba kmeny pevně k sobě, a teprve potom udělejte zkrácení obou kmenů.

Zvláště, pokud by vyvrácení mohlo způsobit škody na majetku.

Bříza sice není vhodný strom na razantní řez a tvarování, ale prostě do toho půjdete s vědomím, buďto to vyjde nebo ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 07.08.16 11:12

Takhle jsem se rozhodovali před 2 roky. Buď nechat dvojitou břízu a riskovat střechu nebo naopak. Střecha zvítězila. První větve byly 3 m nad zem. Uřezaly se oba kmeny a to tak, že kmen byl asi o 40 cm nižší než větve, které nám zahradník nahoře zařezal do roviny. Již první rok to nebyla tak strašná hrůza, holý kmen nebyl vidět, schoval se za rostoucí nové větvičky. Druhým rokem paráda, je z toho velká koule a na podzim máme větve opět zastřihnout do roviny.

Není to typický tvar pro břízu, ale na jaře miluji ty jejich krásně zelené lístečky s bílým kmenem. Tak mám oboje - střechu i břízu.


doplněno 07.08.16 19:24:

Blešík - bříza je plná listů, nebylo by co vidět. Zkusím polopaticky, snad to svedu. Nejprve zahradník vše včetně kmenu uřezal do roviny = kmen i větve nahoře tvořily rovinu. Pak o kousek uřezal jen kmen, větve nechal tak, tím pádem byly o kousek výš než kmen. Na jaře se vše zazelenalo a uřezaný kmen nebyl vidět.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rybana
Datum: 07.08.16 17:00

Břízu řešte v době vegetačního klidu, tak v únoru, to ještě míza neteče.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.16 19:14
avatar

Líbí se mi to, ale moc tomu nerozumím! Jak, větve výš než kmen? Jak, zařezat větve do roviny? Náhodou otečka by nebyla možná?

Datum: 07.08.16 20:10
avatar

Uško, memohla byste poslat fotku?

Datum: 07.08.16 20:13
avatar

Mně by jen zajímalo, jak to vypadá, jestli by se mi to tak taky líbilo, ale nechci být dotěrná. Jestli to je problém, tak to neřešte, i tak jsem vděčná za radu. Díky.

Od: misoskamisoska
Datum: 10.08.16 08:32

Ahoj Blesiku,

myslím, že je to myšleno tak, že se nejdřív do jedné roviny usekl kmen i větve. A pak se zkrátil ještě jenom kmen o nějakou část a tím pádem okolní větve, které vyrůstaly zespoda a byly původně zkrácené do jedné roviny s kmenem, začaly přesahovat ten podruhé zkrácený kmen. Je to jasnější? My jsme takhle zkracovali starý velký habr a teď je z něj krasavec. Ten uřezaný kmen se v těch větvích schoval, ty větve ten kmen jakoby objaly ze všech stran:) a schovaly ho uprostřed jako do náruče.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.16 09:29
avatar

Jo, už to asi chápu. Jen by to nedocvaklo, protože já bych to zkrátila jedním řezem tak nízko. Ale ono asi v reálu to tak jednoduše nepůjde. Díky.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.