Lze smrček nebo borovici tvarovat?

Od: Datum: 30.07.16 06:53 odpovědí: 10 změna: 01.08.16 13:24

Dobrý den,

chci se zeptat,zda je možné smrk a borovici tvarovat oštipování nových výhonků?Chci aby dorostly do výšky 2 m a pak je zaštipovat,aby nerostly do výšky,ale ani do šířky.Děkuji Vláďa.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.07.16 07:07
avatar
Výhonky a puky u všech rostlin či dřevin se mohou krátit nebo odstraňovat. Tím se dá regulovat růst.
Kde není výhonek, puk, nemůže něco vyrůst.
Ovšem bude to fuška, za jeden odstraněný výhon může nasadit více náhradních...
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.07.16 08:48

U borovice se tato metoda praktikuje běžně, je možné odstranit celý nový výhonek (v době kdy nejsou ještě jehlice rozvinuty), nebo jen část. Každopádně by s úpravou bylo vhodné začít dříve, než stromek doroste konečné požadované výšky. Odstraněním takzvaných svíček se ale podpoří růst nového obrostu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.07.16 20:20
avatar

Ano, je to možné - vyzkoušeno i se smrkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.16 20:29
avatar

Lze to, vždyť to vidíte třeba u japonských bonzají.

V našich podmínkách to je ale prznění přírody. Zauvažujte spíše o rostlinách jménem čarověníky - zakrslé okrasné dřeviny, to je vysloveně krásná, přírodní mutace.

Když potom vidíte, jak je kmen u dorostlého stromu silný, tak u Vašeho zaštipovaného bude velký nepoměr, a jednou zapomenete oštipovat a všechno se bude muset horko těžko napravovat. Ten strom to má v genech, že má vyrůst a má z něj být mohutný, krásný strom.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.07.16 23:06
avatar

Zdravím. Ráda bych upozornila na to, že dosáhnout stagnace růstu u vzrůstných (normálních) jehličnanů tak, jak si to představujete - ve 2m výšky, dost dobře nejde. A to z několika důvodů. Každý vyrašený pupen - a následně narostlý výhon, má ještě jeden záložní pupen = spící. Pokud zaštípnete vyrašený výhon, ten se rozvětví a zároveň vyraší spící pupen, ten se po zaštípnutí také rozvětví. A máte hustoles. Pokud máte ještě strom normálně vysazený ve volné půdě, má normálně = mohutně vyvinutý kořenový systém. Takže čerpá hodně živin a ty nutí všechny výhony do bujného růstu. Pokud nevíte přesně kdy a jak zaštipovat konkrétní kultivar, některé výhony vám po zaštípnutí uhynou a dříve nebo později budete mít bujný strom, který bude mít několik nevzhledných vrcholů trčících kolmo vzhůru. Smrk pichlavý = normální - je naprosto nevhodný. S borovicí je trochu "rozumnější řeč". Pokud chcete mít tvarovaný smrk a borovici, musíte zvolit vhodný, málo vzrůstný kultivar s krátkými jehlicemi a kompaktním habitem. Tvarovat musíte začít při výšce asi 30cm, tím oslabíte růst. Zároveň ale musíte čas od času zakracovat kořeny. Musí být rovnováha mezi podzemní a nadzemní částí. Tím oslabíte růst a dosáhnete tak po mnoha letech možná té výšky 2m. Jestli můžu poradit, zvolte jehličnan (borovici nebo třeba nějaký cypřišek) s maximální vzrůstností do 3-4m. Tady budete úspěšný i bez úpravy kořenů. Dobře zaštipovat a tvarovat stromy vám poradí bonsajistika. Třeba kniha: Bonsaje z domácích stromů a keřů, autor Werner M. Busch. Tvarování dřevin je nádherná záliba. Pokud proniknete do jejích tajů, už ji neopustíte. *tuc* Držím palce. Ida

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 30.07.16 23:14
avatar

Ido, nám se takto podařilo udržet smrk ztepilý ve výšce asi 2-2,5 m. A to nejsme žádní příznivci tvarovaných jehličnanů. Prostě jsme ho každý rok ostříhali na dušičkový věnec - a vznikl pořádně zahuštěný nízký smrk. :-D Na dvoře nám rostl snad 15 let (byla jsem hodně malá, když ho naši sázeli), potom jsme ho pokáceli - potřebovali jsme vánoční stromek a navíc jsme tam chtěli dát něco jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.16 23:31
avatar

Ildika, věřím. Určitě to byl zajímavý a jiný smrk, než měli všichni ostatní. Ale po asi těch 10 - 12 letech ořezávání smrk začne prosychat uvnitř, a to je nevratné. Já jsem to pochopila tak, že Vláďa chce tvarovat, ne jen ořezávat. A u vzrůstných stromů to nakonec vždy končí pokácením. A to je škoda času a práce. Vytvarované dílo musí zahradu zdobit věky. ;) Ida

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.07.16 00:05
avatar

To máte pravdu - zvenku byl moc pěkný, zajímavý - hlavně na jaře, když rašily mladé větvičky - ale zevnitř, u kmene, prorezlý až běda a dost vyholený. :-D Ale co vím, tak to je obecně problém velmi hustých dřevin, do kterých neproniká slunce. *nevi* Možná máte jinou zkušenost...?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.16 09:23

Dobrý den,

jedná se o JEDLI PLSTNATOPLODOU kompacta.

Datum: 01.08.16 13:24
avatar

Zdravím ještě jednou. Vláďo, vybral jste si vhodný kultivar. Tato stříbrná jedle se velmi dobře hodí pro vaše účely. Kořeny není třeba zakracovat a pro konečnou výšku asi 2m není nutné zaštipovat každý rok. Ale začněte tvarovat asi na 100cm a nechte stromek pomalu růst. U dřevin platí pravidlo: jakmile se přestane řezat a stříhat a dřevina přestane tvořit nový obrost, začne odumírat. Samotné zaštipování brzdí růst a zajišťuje rozvětvování = zahušťování. Tento japonský kultivar již svým názvem "kompakta" napovídá, že je vyšlechtěný pro kompaktní zahuštěný tvar (kterého se jinak dosahuje právě zaštipováním). Pokud jedličce dopřejete polostinné stanoviště a stále mírně vlhkou půdu + rašelinu + mulčovací kůru (ne na slunečním úpalu vsazenou v jílovité zemi), bude mít krásně vybarvené jehlice a bude dobře prospívat. Hnojit není třeba. Zaštipování provádějte koncem jara, když jsou mladé, světlejší konce dobře vyvinuté, ale ještě natolik měkké, že jdou dobře zaštipovat nehty. Pokud budete vystřihovat, vylamovat, nebo později vyřezávat nevhodnou větvičku - dřevo, na to je vhodné období duben až srpen. Ne později, aby nové nárůstky stačily do zimy vyzrát (zdřevnatět) a nevymrzly. Ať vám jedlička dělá radost. *slunce* Ida

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.