Když zahrada, tak užitková nebo oddychová?

Od: Datum: 23.07.16 17:56 odpovědí: 22 změna: 26.07.16 06:35
avatar

Ahojky zahrádkáři, upřednosťujete styl užitkový nebo spíše takový rekreační typ zahrádky? Máme malou zahrádku s bazénem, trávníkem a kytičkama. Letos jsem po mnoha letech zasadila tři rajčata a tři papriky, docela se jim daří.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 23.07.16 18:04
avatar

Dobrý den, to záleží i na tom, jak je ta zahrada veliká. Já mám zahradu velkou, tak je ve stylu seriálu Byli jednou dva písaři . Ovšem, jinak jsem názoru, že zahrada je tu pro mě a já tu nejsem kvůli zahradě (tak, ať se udržuje skoro sama). Zdravím!

P.S. A tato paní je můj nedostižný vzor: https://cs.wikipedia.org/wiki/Gertrude_Jekyll


doplněno 24.07.16 19:51:

ildika - funkci poustevníka tam vykonávám občas já sám a cizí osobu neangažuji .

Ohodnoceno: 3x
 
Od: maky®
Datum: 23.07.16 18:24
avatar

řídím se tím, aby mi zahrada přinášela radost...podle toho vypadá :-D samá kytička. Kontrast vedle sousedů, kde vidíme řady rajčat a paprik, vedle řádky brambor , ale druhý soused to má jako my, trávník a kytky, kde má prostor malé díte a pes...*slunce*

Datum: 23.07.16 19:16
avatar

Tak já mám radost z vlastně vypěstovaných plodů. Taková rajčata jako jsou domácí nikdy v obchodě nekoupíte. Zároveň mám radost i pokud se posadím po dobře odvedené práci pod altánek v části dejme tomu "okrasné" zahrady. Dám si dobrou kávu, nebo si otevřu vychlazené pivo a můžu spokojeně odpočívat.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: maky®
Datum: 24.07.16 09:23
avatar

majsterjoe tomu rozumím, letos jsem po dlouhé době zasadila rajčata a když je rajčátko ješte ohřáté od sluníčku, vůně a chut je úžasná...a pak si též usednu a zírám na všechny ty rostlinky a do zeleně + káva ´= pohodička

Datum: 24.07.16 16:14
avatar

Bene, a také tam máte poustevníka? ;)


doplněno 26.07.16 03:11:

Tak je to správné - však oni si ti zmínění písaři s poustevničením také vystačili sami.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.16 18:25
avatar

Hlavně záleží na tom, zda chcete relaxovat a nebo kopat, trhat plevel, zalévat...Já jednu zahradu pronajala zadarmo tomu, co se chce od rána do večera dřít, druhou dala k dispozici slepicím a na třetí mám 15 rajčat, 20 jahod, 6 okurků, 20 kopců ranných brambor, libeček,medunku, saturejku a jiné bylinky a v rohu pro kočky šantu kočičí, na skalce několik druhů netřesků. Jediné co zůstává je ovocný sad, bohužel ani zadarmo ho nikdo obhospodařovat nechce. Kdysi jsem také každý kousek země osela a osadila, výsledek spíš k pláči a práce a práce. Lepší než se dřít na zahradě je jet s vnučkama na výlety.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.07.16 19:23
avatar
Lze skloubit. ;)
Vsadili jsme na okrasnou džungli s užitkovými prvky (jabloň čtvrtkmen, černý jeřáb, vyvýšený mini záhon s pěti jahodami, měsíční jahody, libeček, pažitka).
M.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.07.16 20:19
avatar

Musí tam být všechno.

Velké stromy - jabloně, třešeň, meruňka nebo broskev, švestka, kde nehrozí nemoc rez hrušková tak hrušeň.

Keře - josta, rybíz, angrešt, borůvka, muchovník, komu jde vinná réva, kiwi.

Jahody zahradní + lesní, pár brambor, hrášek, paprika, rajče, okurek, šnytlík, petržel, křen, topinambury atd., každý si doplní jestli zvládne cibuli, česnek, ředkvičky ...

Divoké a léčivé rostliny - šťovík, jitrocel, řebříček, sléz, máta, meduňka, medvědí česnek, třapatka, slunečnice, divoký špenát - lebeda ...

Pro motýly, čmeláky, včely jetel bílý, červený, černohlávek, ...

Pro oči - trvalky i jednoletky - kopretiny, zvonky, kosatce, pivoňky, zlatici, mahon, rhododendron, azalky, tulipány, sněženky, skalničky, listopádky a co se komu líbí.

Já mám raději přírodní zahradu. Ale kousek sekám a kousek nechávám ladem pro divokou květenu právě pro ten hmyz.

Ty moderní sterilní zahrady, s kůrou a kamínky nemusím. Raději mám pod stromem plno spadaných letních jablek, než tůje a smrčky.

Práce na zahradě je můj koníček a relax.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: maky®
Datum: 23.07.16 21:56
avatar

pohanko to je krásné, takovou zahradu měla moje babička,úplně to vidím...krása *slunce*

Datum: 23.07.16 22:23
avatar

Když jsem chodila do práce, tak jsem také nestíhala, ale ale na důchod jsem si to neplánovaně naplánovala, bohužel přítel /již bývalý/ to neuznává a já bych mohla být od rána do večera venku. Plánuji, že si vykopu malé jezírko, a budu tam mít ještěrky a žabky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zahrada*
Datum: 26.07.16 03:57

Děkuji sousedům. Samý jalovec a ještě jsem nesklidil hrušku. Letos po deseti letech jsou na dvou hrušňích plody a na listech sem tam rezatý flíček. Ani nevím co se stalo. Nikdo chemicky neošetřuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.16 20:26
avatar

Mám kolem domu zahradu .. celý den jsem v práci, poslední na co mám po práci náladu je otročit na zahradě. Takže mám všude trávník, s tím, že cca. jednou za měsíc jej poseču a chemicky ošetřím. Gril a posezení a to je vše.

Soused přijde sedřený domů a jde na zahradu okopávat, vytrhávat plevel, zalívat a je tam do večera, načež si po roce dřiny postěžuje, jak málo měl paprik a že příští rok už na to se*re (už asi 10let) .. Já si zeleninu a ovoce koupím buď v obchodě nebo na trzích - kvalita stejná nebo vyšší než doma za nižší cenu .. ale pokud to někoho baví - jediné co mám je květináč s jahodama.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: maky®
Datum: 23.07.16 22:04
avatar

maara když jsem chodila do práce, moje péče o zahradu byla také slabší,co delá váš soused, nemá cenu.Když se u nás něčemu nedaří, tak sázím neco jiného a je to ;)

Datum: 23.07.16 20:48
avatar

Koule zajímavé, ale v té Africe se to moc nepovedlo, soudím podle nastalé současné situace, hlad a bída.

Také se mi líbí přírodní zahrady a snažím se alespoň něco aplikovat v mezích možností, ale to by mě sousedu sežrali, jak vidí ňaký bodlák, tak se jim to nelíbí, že se semení a budou to mít v trávníku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.16 02:27
avatar

Zajímavé video.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.16 00:16
avatar

To záleží na více faktorech. My máme na zahradě polodivočinu s hromadou drůbeže (většinou přes 100 ks - ale zahrada je velká, takže to nestíhají spásat). Zeleninu máme na poli za zahradou; květiny mám na jiném, bezpečném místě, protože jak na pole, tak na zahradu nám chodí divoká zvěř, takže i bez přičinění drůbeže by to přišlo vniveč. Pokud bych měla k dispozici jen tu zahradu, byla by mnohem více užitková, než je teď, ale na okrasnou funkci bych také nezapomínala. Mně se nejvíce líbí tzv. "udržovaná džungle" :-D , a co bych naopak u sebe nesnesla, to jsou túje a 2x týdně sekaný trávník. To už raději pečlivě vyrovnané řádky rajčat a brambor.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rv
Datum: 24.07.16 20:33

Na zahradě má po celý rok být něco k snědku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 24.07.16 21:19

rv. Jasně. Třeba klobáska na grilu *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 26.07.16 06:35
avatar

rv už jsem se lekla, že třeba pes *smich*

Datum: 26.07.16 02:45
avatar

Moje velká zahrada je okrasná, ale jen na venek. Mám na ní všechno, co potřebuju, jak z hlediska estetiky, tak užitkovosti, jen to užitkové mám dobře maskované, že to tu estetiku neruší. Takže, když mám kochací chvilku, vidím jen krásno a za tím krásnem je moje pastva. Mám Ovocné stromy, keře, bylinky, česnek, jahody, maliny, hrášek a hlavně hodně práce. Opravdu se někomu může zdát, že je rozumnější jezdit s vnoučaty na výlety, ale mně ta zahrada dává takovou radost, že bych neměnila. Na výlety jezdí neustále s rodiči a u mně se prohánějí po zahradě, skáčou na trampolíně, houpou se, hrají si na písku, nebo v domečku, koupou se v bazénu, chytají v jezírku čolky, pěstují hrášek a rádi mi pomáhají na zahradě, Vždycky se k nám hrozně těší. Můj muž by všechno prý zrušil a nechal jen trávu, nepozná narcis od růže a je mu to jedno. seká tu trávu a na ostatní jsem sama, potože ho to nebaví a nezajímá, Když už se to všechno tak rozrostlo, hlavně ty okrasné keře, ještě mu ubylo sekání trávy, ale začíná měknout, už i on přiznává, že je to hezké.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 26.07.16 06:33
avatar

blesíku,to samé můj manžel, řeknu¨: ostříhala jsem levanduli ...on na to...copak vím, co to je? tak se to opakuje každý rok již dvacet let. Každoročně se mě ptá...a co to roste tady? ...já na to : zahradní ibišek...aha...a tak bych mohla pokračovat...ale když je celý dvorek jeden květ , tak si to fotí a asi někde ukazuje.


doplněno 26.07.16 06:46:

blesíku, taková zahrada, jakou popisuješ, je můj sen, podobnou jsem navštěvovala jako malé dítě, ale nebyla naše, můj děda se o ni staral, tam měli i altánek pro jejich dcerušky, tenkrát už i bazén i když takový starodávný, také kousek lesíku, každý strom jiný, skalka-z té jsem už jako malá byla hotová-kulatá lavička kolem kmenu obrovské jabloně a tak by se dalo pokračovat...ještě zajímavé - dva dvorky, jeden patřil psům a jeden byl pro slepice a králíkárnu.

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.