Prostor pro stromky

Od: Datum: 23.07.16 07:19 odpovědí: 7 změna: 27.07.16 17:45
Dobry den u plotu ktery je tvoren beton. zakladem chci zasadit nejke mensi druhy ovoc.stromku jablon.broskev .merunku...
ale i rakytnik .plot je s pletiva.chci cca 1m od beton. zakladu usadit obrubnik po cele delce plotu!bude prostor pro stromky stacit?jake odrudy koupit?plepivo na plotu i s nadezdivkou je 170cm . Dekuji za odpovedi

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.07.16 07:39
avatar
. Nebude! Pozor na Občanský zákoník
§ 1017
(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
.
Jabloň, broskev, meruňka nezřídka vyrostou vyšší než 3 metry. Takže dál od plotu. Oddálíte také neshody se sousedem.
Také § 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
.
Ovocné stromy mohou stínit. Plus listí a plody k sousedovi.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.16 08:42
avatar

Metr pro stromky? To je velmi málo. Leda nějaké keříky rybízu, angreštu, borůvky, nebo vinnou révu, pokud je to slunečná strana.

Jabloně i meruňky jsou vzrůstné a možná jabloně se dají koupit zákrsky. Ale ty se musejí stále tvarovat a stříhat, mnohdy se vedou na drátěnce. Práce pro zkušeného zahradníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.16 13:39

Teoreticky by to stačit mělo, ale pouze pokud chcete stromky tvarovat do stěny. To je možné třeba dělat z jabloní, hrušní, ale nejde to dělat z namíchaných druhů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.07.16 12:32
avatar

Ale ano, jde to z i různých druhů. Nezáleží ani tak na odrůdě jako na použité podnoži. Musí být zakrslá, dozvíte se ve školce. Ideální kupovat přímo u školkaře pěstitele, on vám i poradí, nikoliv balené v hobymarketech. Lze z takových stromů tvarovat štíhlé řeteno, ne klasický strom s korunou, v podstastě budou tvořit živý plot. Hraniční vzdálenost je 1,2 m od plotu, rozestup 1,5 m od sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.16 17:35
avatar

Dokonce dnes je možno si pořídit ovocné stromy tak zvané sloupové.Jednak je podnož málo vzrůstná a jednak se používá speciální tvarování.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.16 12:32
avatar

Sloupové tvary fungují pouze a jen! u jabloní případně hrušní u ostatních druhů (třešně, meruňky atd.) to nefunguje a je to jen klamání zákazníků právě oněch Starklů a hobymarketů, je to obyčejný zákrsek.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.07.16 17:45

Zajímalo by mě,kolik zahrádkářů tomuto uvěří. :) Stejně si budou ve skrytu duše myslet,že přece jen nějaká ta sloupovitá renklodička někde určitě je. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.