Zivy plot a sousedske vztahy

Od: Datum: 08.07.16 12:55 odpovědí: 3 změna: 08.07.16 15:11

Soused má svůj pozemek minimálně o 1m výše než my. Těsně za společným plotem, který je umístěný na opěrné zídce, si soused vysadil habry. Keře nechal vyrůst do výše přes 2m. Z našeho pohledu vytvořil stěnu vyskou přes 3m a asi 12-15m dlouhou. Následkem toho nám na zahradu padá značné možství listí a hlavně nám výrazně zastiňuje hlavní část zahrady, kterou používáme pro naši relaxaci. Snažili jsme se to nějak kousnout, ale keře jsou již tak vysoké, že to už nejde. Slušně jsme ho i s vysvětlením požádali o zkrácení keřů. Respektujeme, že i on chce soukromí, ale není ochoten k žádnému kompromisu. V občanského zákoníku a jeho paragrafu 1017 se mluví o stromech a vzdálenosti od plotu 1,5 nebo 3 podle výšky stromu. V tomto případě nejde o stromy ale o keře. O těch se v OZ nemluví. Co s tím? O co se mohu opřít? Například stavební zákon požaduje umisťování staveb v přesně stanovených mezích. Toto jsou sice keře, ale skoro 15-metrová zelená zeď je ve výsledku totéž, jako kdyby si u plotu postavil garáž.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.07.16 13:21
avatar

Habr je strom a takhle vysoký bych ho za keř rozhodně nepovažovala.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.07.16 14:11
avatar
2m vysoký strom je pořád spíš keř...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.16 15:11
avatar

No tak habr je určitě strom, který dorůstá obvykle výšky přes 3 m. To, že je v současné době stříhán, podle mého na věci nic nemění. Je to jen otázka momentálního stavu, sousedovi do hlavy nikdo nevidí. Zákon mluví jasně a rozlišuje stromy nad 3 m (a vzdálenost od plotu 3 m) a dodává, že pro ostatní stromy platí vzdálenost 1,5 m. Jinak ale je tu ještě paragraf 1013 odst. 1 o imisích a ten soused porušuje rovněž.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.