Lze pěstovat lišky?

Od: Datum: 05.07.16 16:46 odpovědí: 13 změna: 09.07.16 22:33
avatar

Dobrý den,

mám velmi ráda lišky. Bohužel, v lesích je jich čím dál méně. Naposledy jsem je našla asi před 10 lety na Sázavě a to sotva pouhých 5 kousků. Ráda je používám pod maso i do omáčky. Jsou sice tuhé a těžko stravitelné, ale mají úžasnou houbovou vůni i chuť. A pěknou oranžovou barvu.

Dneska jsem je objevila v Tescu. Ve vaničce 250 g. Byly poměrně velké, očištěné. Kilo za 400 Kč, *ee*, ovšem měly záruku jenom do zítřka a tak kilo nyní bylo za stovku. Tedy toho čtvrt kila mě stálo 25 korun, sleva činila 75%. To se mi zdálo rozumné a houbičky jsem koupila.

Na štítku napsáno: Dodavatel: České houby, Soběslav.

Zajímalo by mě, zda jsou to houby sbírané skutečně v lesích /o čemž pochybuji/, nebo zda se nechají pěstovat v substrátu podobně jako žampióny nebo hlíva. O liškách jsem to totiž nikdy neslyšela.

Zkoušeli jste někdy připravovat lišky z obchodu? Mají stejně pěknou lesní chuť i vůni, jako ty z lesa? A jak se tedy vlastně pěstují? Podobně, jako žampionárny, jsou i "liškárny"? :-D Díky, Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.07.16 17:10

Pěstování lišek prý jde, ale nevyplatí se z ekonomického hlediska. Lišky jsou tedy z přírody. Zajímavé je, že vámi jmenovaná firma nemá čerstvé lišky v nabídce, pouze sušené.


doplněno 05.07.16 18:14:

Co vím, tak sušené houby se vozí vůbec z Polska. Lišky v lese jsem naposled našel teď v neděli. Když jich není moc, je to dobré, kdo se s tím má čistit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 05.07.16 17:17
avatar

Dobrý den, doma je zřejmě pěstovat nepůjde, protože to bude technologicky náročné. Internet pravil, že prý se to nevyplatí ani výrobcům. Ostatně, sama vidíte, že cena není zrovna pro seniory. Firma má prý dvě pěstírny, ale o lišce jsem tam nenašel nic. Zřejmě je dováží (z Polska=?) a jen "přebalí" nebo vykupuje od houbařů. Jinak si myslím, že rozdíl v chuti mezi houbou lesní a z pěstírny nebude. Zdravím! http://www.ceskehouby.cz/


doplněno 05.07.16 17:52:

Nemáte zač. Jo, je to houbička vzácná, tak je i drahá.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.07.16 17:47
avatar

Děkuji, hoši, už jsem se také dívala na stránky ze Soběslavi a nikde nic o pěstování lišek není. V Polsku jich prý roste hodně, je tedy možné, že je tam vykupují a vozí k nám. Ačkoliv ten název firmy: České houby...kdo ví. :-D

Jistě budou chutné, už se těším. Kdybych se měla spoléhat jen na české lesy, myslím, že už bych lišky možná do smrti neochutnala. Jaga.

Od: balzerka
Datum: 09.07.16 22:33

Soběslav dodává zeminu, substráty a rašelinu. Mohla by to být nějaká jejich přidružená výroba.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: isteron
Datum: 05.07.16 18:20

Už som sa zľakol, že sa pýtaš na líšky štvornohé s dlhým chvostom. Keď sa ukázalo, že sa jedná o kuriatka obecné

huby, hneď mi odľahlo !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 05.07.16 18:24
avatar

Jaguško,velmi zajímavý odkaz,mrkněte se ;)

http://www.ireceptar.cz/varen…nich-hub-hribku-lisek-kozaku/

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.07.16 18:26
avatar
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.07.16 23:05
avatar

jakékoliv lesní houby je obtížné pěstovat doma,nebo na zahradě.Je totiž.nutno dodržet podmínky,za nichž tyto houby rostou.Žijí totiž v symbioze s vyššími rostlinami a stromy.Pokud máte kus pozemku s břízami,lze tam očekávat i výskyt kozáků,křemenáčů.Pokud jsou na pozemku borovice,mohly by tam růst kačenky,babky.Na zahradě mám každý rok mnoho Václavek.Lišky jsem viděl vždy ve smrkovém lese a písčitém podloží.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.16 23:58

Jabrako, že máte na zahradě václavky, to si stěžujete nebo chlubíte. Jestli chlubíte, tak opravdu není čím.


doplněno 06.07.16 11:23:

A co s tím děláte? To musí mít sousedi radost, že jim též hrozí zamoření zahrady.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.16 09:49
avatar

opravdu není čím,už mi zničily dvě jabloně a hrušeň.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.16 05:17
avatar

Jirko, když se někdo jmenuje Jiří Liška, tak je jasné, že vždycky nějaké lišky najde. *placni*

Wampík - to je krásný odkaz, ty křemenáče, to byla krása. Ano, zkoušeli jsme doma pěstovat houby - pod třešní! Jiný strom nemáme. *smich* Bylo to v Receptáři. Sebrat z břízy spadané listí /ne zelené, ale spíš takové zažloutlé/. Namočit jej do určitého množství vody, nechat uležet. Pak rozmístit pod strom, hodně zalévat. A prý vyrostou houby. Měli pravdu: HOUBY NÁM VYROSTLO! :-D Připadalo mi to dost nepravděpodobné, ale manžel to chtěl vyzkoušet, tak jsme to udělali. Ničemu to neuškodilo, ovšem ani neprospělo.

Tak jsem pod tu třešeň letos zasadila několik rostlinek medvědího česneku. Uvidíme, zda se aspoň ten podaří, je tam příhodné vlhko.

Lišky udělám na smetaně, už se těším. Těch 250 g za stovku bych nekoupila, to raději krkovici, ale za těch 25 korun po slevě je to pro českého důchodce docela snesitelné. *palec*Jaga.

Dík všem za rady a hezký den! Kdo jde dnes na houby, ať najde!

Datum: 06.07.16 09:47

Jago, lesy na jihu Čech (třeba kolem Lipna) jsou plné lišek. Kolem silnic je tam prodává hodně trhovců. Takže je možné, že je Tebou udávaná firma vykupuje

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 06.07.16 13:42
avatar

Jaguško,to je krása opravdová *placni* Jsem ráda,že se Vám odkaz líbil.Také mám radost,že jste napsala ten pokus o pěstování hub doma na zahradě.Znám ho a říkala jsem si,že to zkusím.Teď už vím,že by tam opravdu "houby vylezlo." :-D

Takže mocinky děkuji.Raději pojedu do lesíčka.Já ho totiž přímo zbožňuji.Ta vůně tam,ten klid...Sbalím košíček se sváčou a šup,jsem tam

Ať si ti zloději ty své houby nechají,sprosťáci sprostí *bum*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.