Název bodláku - pokračování

Od: Datum: 02.07.16 21:01 odpovědí: 4 změna: 07.09.16 16:26

Dobrý den, omlouvám se, že reaguji na Vaše odpovědi teprve dnes.

"pohanka®"- děkuji za hezký příspěvek. Bodlák zatím nechávám kvést, i když roste na malém záhonku na sídlišti před naším činžákem. Květů tam bude ještě hodně, ale jestli jich budu moci nechat dozrát, nevím. Vím, že některé bodláky jsou léčivé, proto jsem chtěla vědět, jak se přesně jmenuje.

Před pár dny, když jsem šla zalévat kvítka, na bodláku mi pózovala Babočka paví oko a zrovna jsem neměla s sebou fotoaparát.

Letos jsem si na parapet okna dala po 1 květináči Verbenu a Nemesiu a díky nim jsem poprvé poznala Dlouhozobce svízelového a to už jsem důchodového věku.

Chodím se ještě dívat na druhý konec města na ten bělavý bodlák a tam jsem včera vyfotila (i když ne moc zdařile) něco podobného jako Dlouhozobka, ale bylo to menší, spíše do černa, dlouhý sosák jsem neviděla a taky to rychle mávalo křídly. Dokonce mi to pak sedlo na ruku, ale zrovna jsem na ní měla pověšený fotoaparát a když jsem pohnula rukou, odletělo to.

"ildika®", "hrdaalena®", "zavinac®" - Ostropes trubil - takový název jsem předtím ještě neslyšela. Vyhledávala jsem hodně dlouho a než jsem to všechno přečetla! Určitě když by se takový bodlák rozmnožil, je to plevel, ale 1 kus je i ozdobný (obzvlášť ten bělavý, má i větší květy) a když se dá využít i jako léčivka, je to plus. Pan Zentrich píše, že se používá i při rakovině dělohy a rakovině kožní. A listy popisuje vlnatě chlupaté, což je spíše ta bílá varianta bodláku.

Na některých web stránkách uváděli Ostropes trubil tu bílou variantu a někde i tu zelenou bez bílých chloupků, tak stále nevím, který je ten zelený. Našla jsem i název Ostropes ilyrský (Onopordum illyricum) - listy nebyly vidět, ten "košíček" květu (či jak to nazvat) je trošku jiný a lodyha se mi zdá víc pichlavější. A v odkazu z roku 2010 stejný dotaz byl od "rubbs" a tam byly listy stejné, zelené a hladké jak nám roste před činžákem, taky se přesný název nenašel.

Ale i tak Vám děkuji za odpovědi, samotnou by mne nenapadlo hledat Ostropes trubil, alespoň vím, název bílého bodláku.

http://www.prause.tepnet.cz/f…icotvare/bodlakove/index.html

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.07.16 21:29

Také jsem nechala ráda poučit.

Myslím, že minulý rok mě takovýto, nebo podobný bodlák vyrostl a skoro začal i kvést mezi barákem a dlažbou, tak 150 cm. Kořen tam neměl ale oporu. Přišel velký vichr a těžký bodlák se poroučel k zemi. Dejte k němu kolík a přivažte, aby se také neskácel.

Hlásili dnes nějaké bouřky a vítr u nás foukal hodně silný /Praha-východ/.

Tak vidíte s těmi motýly, že si najdou.

Ohodnoceno: 2x

Od: chcivedet
Datum: 03.07.16 18:08

Zdravím.

Podle toho, co jsem pročetla, je takto kvetoucí bodlák, který má "košíček" květu protkaný jakoby vatou a celá rostlina je porostlá bílými chloupky je Ostropes trubil (Onopordum acanthium).

Protřídila jsem fotky a vybrala 2 fotky toho létavého tvorečka, o kterém jsem psala. Snad to bude vidět. Ono nasměrovat fotoaparát ve výšce 2m, když svítí slunce, tvor se rychle přemísťuje a ještě když oči špatně vidí.

Náš bodlák jsem dle rady ještě v noci šla přivázat k tyčce.

Stále se člověk něco učí. Při odesílání včerejšího příspěvku mne to odkázalo na vytvoření nového dotazu, 3. doplnění již nešlo vložit. Dnes to zkusím vložit jako odpovědět.

Datum: 03.07.16 18:50

Pěkný bodláček, povedl se.

Ohodnoceno: 0x

Od: chcivedet
Datum: 07.09.16 16:26

Dobrý den.

Bodlák jsem v srpnu již odstranila. Pro hmyz byl užitečný, pro mne byl zajímavý, dokonce i pro některé kolemjdoucí, člověka to i potěší, když si lidé všimnou. Několikrát jsem viděla, že se u něj fotili, dokonce i muži. Nedávno byl v časopise léčebný 3D obrázek. Napadlo mne, jestli bych prostorový obrázek dokázala ve wordu udělat. Zkusila jsem to i z fotek bodláku, i když můj obrázek nepovažuji za léčivý. Nechala jsem si jej převést do pdf a jpg, tak se s lidmi podělím o skromné dílko. Lidé mají programy na úpravu fotografií a dokážou vytvořit spoustu hezkých věcí. Mějte se hezky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.