Jaký hřeben na borůvky?

Od: Datum: 25.06.16 21:44 odpovědí: 23 změna: 31.07.17 17:00

Dobrý den,

měl jsem kdysi půjčený hřeben na borůvky se kterým se dobře sbíralo. Chtěl bych si hřeben koupit, však jsou rozdílné mezery, mezi kterými někdy propadávají borůvky.

Jaké mezery zvolit, případně jaký hřeben nejlépe koupit, nemáte nějaký odzkoušený?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 25.06.16 21:51

Na mezery neodpovím,neznám odpověď. Ale víte, že česání borůvek je zakázáno? Možná chcete hřeben na svou vlastní zahradu, tak potom je možno používat hřeben.


doplněno 26.06.16 10:00:

U nás jsou na hřebeny a kýble úplně vysazení. Zahlédne-li hajný, polesný větší vědro, okamžitě je na stráži. Také pokuty rozdávají pracovníci životního prostředí, který klidně 50 m od vás sbírá ručně. Já také umím "kombajnem" sbírat borůvky bez poškození rostlin, vždy jej mám s sebou, ale málokdy jej vytáhnu neboť jsou to nervy. Cokoliv zapraská v lese, tak mám pocit, že mi správce lesa stojí za zadkem.

Pozn. Nemám borůvky vyloženě na kšef, ale známým semotamo přenechám za protislužbu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.16 23:04
avatar

Podle mě je to svinstvo, jako odkrajovat maso z živého zvířete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.16 07:29
avatar
Pletou se mnozí, třeba i juka ...
Předpis č. 289/1995 Sb.
Zákon o lesích a o změně některých zákonů (lesní zákon)
§ 19
Užívání lesů
(1) Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam PRO VLASTNÍ POTŘEBU lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les NEPOŠKOZOVAT, NENARUŠOVAT LESNÍ PROSTŘEDÍ a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců.
§ 20
Zákaz některých činností v lesích
(1) V lesích je ZAKÁZÁNO
a) rušit...
... f) sbírat lesní plody ZPŮSOBEM , KTERÝ POŠKOZUJE LES.
.
Nájezdníci s hřebeny a mnoha litrovými vědry drancují lesy, v honbě za penězi získanými prodejem HŘEBENY bezohledně poškozují porosty borůvek.
Správci lesa mohou pokutovat prodejce borůvek u silnic dost citelnými pokutami.
Sbírali lesní plody ne pro vlastní potřebu, teda porušili zákon!
Ohodnoceno: 3x
 
Od: juka
Datum: 26.06.16 03:16
Česání hřebenem zakázáno není a nikdy nebylo. Pletete se.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.16 08:42

Tak to jste na velkém omylu zrovna vy. Česání borůvek za pomocí hřebenu je zakázáno již mnoho let a mám takový dojem, že zákaz platil už za bolševika. Pokud bych vás v lese s hřebenem zahlédl, zavolám místní policii. Po česáčích na kšeft zůstávají zdevastované porosty. Pokuty jsou velmi citelné a lesní hospodáři se s nikým nemažou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.06.16 07:08
To by mne zajímalo, kdo by na své zahradě cesal hrebenem?! Je úplně jedno jestli to je zakázany nebo ne. Je to prasecina,potkat te v lese jak to tím rves, tak te pretahnu klackem!
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.06.16 07:36
avatar

Kdo by na své zahradě česal hřebenem? Třeba já (viz můj příspěvek níže).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 26.06.16 07:33

Zdravím, také zastávám názor, že jít s hřebenem na borůvky je jako se česat ocelovým kartáčem nebo pro více drsné si čistit zuby.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.06.16 08:53
avatar

Před lety jsem si sběrem borůvek přivydělal dost peněz.Protože trávím dost času na Šumavě,dost informací mám i o historii sběru borůvek a brusinek.Němečtí osadníci před válkou měli ze sběru borůvek dost velký hospodářský přínos,jinak je nesbírali,než hřebenem.Po sto let se udržovaly porosty v bezvadném stavu,nic nezničili.Já je sbíral nejprve starými německými hřebeny,posléze jsem si vyrobil "kombajn",jímž jsem dokázal sklidit až 15 l borůvek za hodinu-.Dovoluji si proto tvrdit,že hřebenem není možno porost poškodit.Pár listů,které se přitom utrhnou,není na škodu,borůvčí je stejně po odplození shodí.Na jaře se borůvčí znovu olistí,.Němečtí staroosadníci naopak chodili s kravami na paseky,kde borůvčí rostlo,a spásali ho dobytkem.Borůvčí obrazilo,bylo pohnojeno a druhý rok zmlazené rodilo o to víc.Nejvíc porosty ohrožují "hamstalové"sběrači,kteří porosty olámou,udupají i ručním sběrem.Tam,kde je borůvek dostatečné množství,rozhodně je "česání"šetrnější,než ruční sběr.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.06.16 15:30

Máme trampskou osadu nedaleko borůvčích plání. Chodíme trhat i s dětmi (a vždy jsme to tak praktikovali stejně jako okolní chataři) zásadně jen ručně. Před třemi roky se tam sjeli cikáni s plastovými kbelíky a hřebeny. Dodnes je porost silně poškozený a regeneruje jen velmi pomalu. Husté keříky jsou přeměněny na holé, vzhůru trčící oschlé stonky. O šetrnosti sběru borůvek hřebenem bych se hádal. Proč je tento způsob zakázaný? Že by ze závisti, aby někdo nezbohatl? Vše spěje k absolutnímu zákazu sběru borůvek. Pak se budeme strašlivě divit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zicke
Datum: 31.07.17 11:14

JABRAKA

bylo by mozne si u vas takovy to hreben obednat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.16 09:27
avatar
Tak se nám to tu trochu zvrtlo :(
Bohužel ani já neporadím, jen mám potřebu říct, že česat klidně, ale nenechávat za sebou spoušť. Pokud "projedete" celou rostlinu hřebenem na jeden zátah, zrovna moc šetrné to není. A to nepočítám s následným přebíráním spousty lupenů a nezralých plodů. Samosběrem (a pro vlastní potřebu) si sice práci protáhnete o poměrně dlouhou dobu, ale už v lese máte téměř přebráno. Ničení je jen o lidech (a jejich množství), ne o způsobu sběru. M.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.16 10:24
avatar

Jabraka naprosty souhlas jen dodám. Pocházím z Ceskomravské vysočiny Chodil jsem s matkou na borovky na horu Javořice. Borovky jsme trhali jak ručně tak hřebeny a dávali je do výkupu Jednota za 5 kčs za kilo.to je asi litr a pul.Trhání hřebenem je pracnější. Borovky musí byt všecny zralé a ještě se musí doma přebirat od listí atd. Na víc trhané boborovky ručně jsou suché ,hřebenem mokré. matka říkavala počurané.Tak jsem pro trhání raději ručně Po padesáti rokách jsem si udělal výlet na ta místa a k mému překvapení je tam jen les a po borovkách ani památky.. V chráněných oblastech je hřebenem trhání zakázáno po pokufou.Třeba v Beskydech.


doplněno 27.06.16 15:06:

Pokuta? Deset tisíc – a hřeben

Vzhledem k tomu jsou ale borůvky, jak vyplývá z předchozích čísel, také dobrým byznysem, zejména pro takzvané "profesionální česače". Ti sklízejí borůvky ve velkém pomocí hřebenů (česáčků na borůvky).

Bohužel, řada takových "profesionálů" ve snaze sklidit co největší množství borůvek po sobě zanechává v borůvkových porostech takovou spoušť, že je kvůli tomu v některých lokalitách v ČR zakázán návštěvníkům vstup do borůvkových porostů. Již řadu let k takovému kroku sahá Správa Krkonošského národního parku (KRNAP), která i letos, v období od 20. července do 15. října, opět kvůli "průmyslovým sběračům borůvek" omezila vstup do některých oblastí KRNAP. Fyzickým osobám, které toto opatření nebudou respektovat, hrozí pokuta až do výše 10 000 korun a propadnutí prostředku, který při spáchání přestupku mnohdy používají – hřebenového česáčku na borůvky.


doplněno 27.06.16 15:16:

CHKO Beskydy: Přísněji na nešetrné borůvkáře

Při vyhlašování chráněných území se ochránci přírody leckdy setkávají s odmítavými postoji lidí. "Problém je často v tom, že profesionální pracovníci ochrany přírody nedovedou lidem dostatečně zdůvodnit proč, kde a jak je třeba přírodu chránit," připouští Tomáš Myslikovjan z CHKO Beskydy.

Znamená vyhlášení přírodních rezervací nějaká omezení pro lidi, kteří se v ní pohybují?
Běžného turisty se prakticky žádná omezení nedotknou. Vstup je i nadále umožněn do všech území, vjezd na kolech nebo lyžích po lesních cestách rovněž. Drobné omezení se týká pouze sběru lesních plodů v PR Lysá hora a PR Ropice, kde je omezen nešetrný sběr borůvek pomocí hřebenů. Borůvky jsou totiž nenahraditelným zdrojem potravy a úkrytem pro kriticky ohroženého tetřeva hlušce a také jeřábka lesního.

Jaký postih jim hrozí za porušení daných zákazů?
Pokud by nějaký náruživý sběrač borůvek i přes napomenutí opakovaně místo navštěvoval, může dostat na místě blokovou pokutu do tisíce korun, ve správním řízení i výrazně vyšší - záleží na závažnosti spáchaného činu, na tom, zda se jedná o podnikatele, nebo fyzickou osobu - a podobně.

Při navrhování přírodních rezervací jste se setkali s odmítavým postojem některých lidí. V čem byl problém?
Hlavní problém, a myslím si, že se to netýká jen tohoto případu, pramenil z nedorozumění, z nedostatečné komunikace mezi námi a zástupci veřejnosti, zejména vedením obcí v okolí Ropice.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/besky…18_1517015_ostrava-zpravy_jog

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 07:32
avatar

Mám na chalupě v Beskydech stráň s borůvčím (moje vlastní stráň, aby bylo jasno). Už tři generace na ní sklízíme každoročně borůvky, a samozřejmě hřebenem. A borůvčí bují a rozrůstá se. Nejde o to čím se to dělá, ale jak se to dělá. Proto, jak píše hejkal, v zákoně není zakázáno používat hřeben, ale je zakázáno poškozovat les. Což není totéž. I česání hřebenem může být rozumně šetrné, i ruční sběr může být devastující.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 08:53
avatar

Já jsem ochoten ,Jethro,každému ukázat,jak se borůvky dají trhat tak,že se borůvčí nepoškodí.Jak jsem už říkal výše,hlupáci přesvědčují lidi o pravdě,která vyhovuje jen jim.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 15:35
avatar

Jethro,jabraka,i já umím používat hřeben na borůvky,ale viděl jste někdy co někteří dokáží udělat s takovou lokalitou kde jsou borovky? Třeba Skalíkova louka v Beskydech.Napodzim tam jsou vyrvané keříky borůvčí,podupáno,ulámané stromky,pet láhve a papíru plno.Já jsem ten hlupák co má rád přírodu a lidi od česání boruvek zrazuji...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 15:44
avatar

jirka2 Nejsme v rozporu, viz moje poslední věta v předchozím příspěvku. Nejde o hřebeny, jde o lidi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 15:59
avatar

Samozřejmě že vše je jen o lidech rozumných a nerozumných.Jeden za všechny a všichni za jeđnoho a proto jsou zákazy Osobně jsem taky trhával hřebenem a mám je doma na památku. Jeden po pradědovi je celý ze dřeva

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.16 10:16
avatar

I já mám dřevěný hřeben uložený po Němcích,je to vynikající ukázka přesné řezbářské práce JB

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 27.06.16 19:50

V té poslední větě vlasně myslíte i sám sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.17 16:15
avatar

Mám hřebeny dva. Jeden dělal nebožtík taťka, je takový menší. Druhý, větší, mi udělal manžel. Češe se dobře oběma. Jenže mě už v mých letech bolí záda. Vyrazila jsem letos na borůvky a po načesání asi tak litru jsem byla ráda, když si mohu na parkovišti u lesa sednout do auta. To byla úleva.

A tak si je asi už nechám na památku. Borůvky jsou sice moc dobré, ale rostou proklatě nízko. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.17 16:35
avatar

Jó.kdyby se letos nějaké borůvky vůbec jakkoliv daly nasbírat.Šumava je zcela bez borůvek.A houby jak by smet.

JAbraka

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.17 17:00

Vidíš to, Jabrako. U nás je boruvek letos hrozně moc. A oproti jiným rokům jsou velké.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.