Optimální teplota ve skleníku

Od: Datum: 23.06.16 16:53 odpovědí: 17 změna: 13.12.16 10:22

Dobrý den, můj dnešní dotaz směřuje ke zkušeným majitelům skleníků. Ten můj - lokalita Brno - má rozměry zhruba 4x 2,5 m s dvěma větracími okny - skleněné výplně. Pěstuji v něm prvním rokem kaktusy, okurky, papriky a rajčata. Zatímco kaktusy v pohodě snášejí teplotu 45° C při otevřeným oknech, ostatní rostliny jej těžko snášejí a vadnou. Mohl by mi někdo napsat maximální teplotu pro výše uvedenou zeleninu, aby nedošlo k poškození? Musel bych začít větrat i dveřmi, což se prý nedoporučuje. Děkuji za všechny odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.06.16 21:53

Tady je to pěkně rozepsané http://dobrysklenik.cz/cs/content/11-teplota-ve-skleniku

Jinak v těchto vedrech rozhodně větrat, i dveřmi a hlídat závlahu. Čemu by to mělo vadit?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.06.16 09:36

Děkuji za Váš odkaz. Nu, dočetl jsem se, že přízemní průvan od otevřených dveří zelenině škodí.

Datum: 24.06.16 10:20

Myslíte, že více vadí průvan, čili proudění vzduchu, venku vítr, nebo pečení rostlin ve vysoké teplotě?


doplněno 24.06.16 13:43:

Tak větrejte i dveřmi.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.06.16 13:34

Nemyslím.:)

Datum: 24.06.16 19:36
avatar

Ano, ve vysokých teplotách přestane zelenina plodit. Sice kvete, ale pyl a blizny se v horku pečou, pyl neklíčí a blizna zasychá. Takže větrat. Průvan je jistě myšlen při nižších teplotách. Pravidla ano, ale aplikovat hlavou :D

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.06.16 23:04
avatar

Cinematic - Mám skleník,s autom. otvíráním 4 oken, otevřené dveře, z jedené strany stíní skleník strom a při slunečném počasí jsem ráda, když tam udtržím max. teplotu 35°C! To bych už snad musela vybourat stěnu, abych teplotu snížila. Dále, často zalévám i ledovou vodou ze studný, hadicí a hořké okurky jsem nikdy neměla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.16 05:20
avatar
My v malém skleníčku (10m2) větráme dveřmi, uprostřed na kratší straně. Při extrémních vnějších teplotách otvírám i malé okénko na straně protilehlé.
.
Zajímavé je, že nejlepší papriky, teda největší keře, jsou hned vedle dveří, ty nejnižší až na druhém konci.
Může to být tím, že ty vepředu u dveří mají slunce hned od rána, až do večera, přes 2 skleněné stěny, orientované na V a J. Osa skleníku je orientovaná téměř V<->Z, takže ty na druhém konci mají přímé slunce až později, když už slunce svítí na boční, jižní stěnu kolměji. Stěny skleníku na S a Z jsou zděné, častečně i z omítnutého polystyrénu, ta delší chrání od severu, a od západu už není slunce třeba, rostliny ho mají za celý den až až. Zato do noci sálá ze stěn naakumulované teplo.
.
Moje víla tvrdí, že vliv na to může mít výměna skel na pultové střeše (se sklonem na J) za 6mm lexan. Přece jen trochu omezuje přímé paprsky, spíše je rozptyluje na homogenní světlo. Měnil jsem sklo kvůli kočkám sousedů, rozbíjely ho při svých divokých hrátkách.
Pozoruji, že po výměně nemusím ve velkých vedrech stínit strop skleníku rákosovou rohoží jako dříve, jen občas boční skla natřu řídkou vápennou vodou, na snížení průniku slunečních paprsků. (U profi skleníků jsem kdysi viděl stínit střešní sklo na jemně modro šmolkou ve vápně. Roky. A rostliny ve sklenících prosperovaly... Dnes profi zahradnická firma má celou střechu z lexanu, už se nebojí krup) Také se mi už nestává, že by okurkám vadlo listí, ani ve výšce pomalu 2 m., kde je přece jen vyšší teplota jako při zemi.
.
Zalévám zásadně vodou minimálně odraženou, ne studenou; večer dešťovou ze sudu stojícího vedle skleníku, nádherně teplou. Pokud se mi večer nechce, nebo nejsem doma, zaléváme ráno, kdy voda i zemina mají po noci stejnou teplotu. Ani já nemám rád šoky, když sprchuji rozehřáté tělo.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.06.16 09:41
Áaale normálně to otevřte ty dveře,jinak z toho budete mít seno. Když celý den pere slunce a je vedro k padnutí otevřte všechno co se dá. Zase ty rostliny tak nepodceňujte. A hlavně dostatečnou zálivku ať mají co odpařovat.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.06.16 16:20
avatar

Podle mě by zejména rajčatům a parikám bylo mnohem lépe venku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.16 12:19

Jak je to s rajčaty, to jsem se rozhodl otestovat. V porovnání s těmi venku jsou zhruba od 20 cm vyšší, ale rozhodující je červenání plodů. Rybízovému rajčeti se ve skleníku evidentně nedaří.S paprikami mít pravdu nebudete, protože loni mi venku papriky daly pár plodů až někdy na konci července - a pouze tenkostěnné, zatímco ve skleníku plodí úžasně - jen je nutné hlídat teplotu.

Datum: 29.06.16 12:31
avatar

Tak nevím, kde přesně v Brně bydlíte; mám zkušenost, že v různých částech jsou různé povětrnostní podmínky. Já žiju cca 30 km na jih od Brna a všechno pěstujeme venku (papriky, rajčata, melouny, lilek apod.) - žádný problém... Osobně jako hlavní nepříjemnost vidím to, že zelenina ze skleníku obsahuje více dusičnanů než ta volně pěstovaná. Navíc to skleníkové pěstování má vliv i na chuť, všechno je potom takové "vyhnané". Loni bylo tak horké léto, že už na to doplácely i ty teplomilné druhy zeleniny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luky2
Datum: 01.07.16 20:37

Dobdrý den, ildika® čtu tady, že sázíte i melouny. Máte nějaké typy na pěstování melounu, jak je pěstovat ty melouny a i případně nějaké doporučený druh. Prosím, poradíte mi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.16 20:56
avatar

Určitě Vám poradím koupit si pěkný zralý, klidně přezrálý, meloun v obchodě, ze kterého získáte semena (pouze ta zralá, černá). Rozhodně si nekupujte semena v sáčku - jsou hodně drahá a kvalita je většinou špatná. Semena vložíte mezi několika vlhkých (namočených) ubrousků a necháte je několik dní v teple - cca teplota lidského těla, nebo o málo nižší, až jim začnou růst klíčky. Potom semena vezměte a pokládejte po jednom do řádku, do kterého jste předtím nalil/a vodu, asi 20 -30 cm od sebe. Mezera mezi řádky by měla být větší - klidně i metr. Anebo je můžete sít do hnízd po několika semenech. Klíčky se při manipulaci samozřejmě nesmějí polámat. S přesazováním melounů nemám dobré zkušenosti, takže osobně je seju rovnou na pozemek v první polovině května (ale u nás tady už v květnu bývá dost teplo i v noci). Rozhodně jim neuškodí, když je pro začátek přikryjete bílou propustnou fólií; mj. dobře zadržuje i vláhu. Je to tak lepší, ale nutné to není. Fólii je potřeba zavčas sundat (jakmile jim začnou vyrážet pravé listy).

Melouny potřebují dobře vyhnojený pozemek, jinak nebudou plodit, samozřejmě také dostatek zálivky. V dalších letech můžete mít semena i ze svých vlastních plodů. :)


doplněno 01.07.16 21:10:

Jinak klíček je samozřejmě kořínek, takže pokud jim to budute chtít ulehčit, je lepší je pokládat přímo klíčkem do mokré půdy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: luky2
Datum: 02.07.16 16:22

Díky ildiko, a ještě bych potřeboval poradit nějaké rady k v průběhu růstu melounu

1. přihnojovat během růstu nebo ne?

2. zalávat jak často (studenou nebo teplou vodou)?

3. pěstovat na slámě, nebo na černé folii nebo na holé zemi?

4. vyštipovat květy aby jich tam nebylo moc?

5. pěstovat ve skleníku nebo v pařeništi nebo venku?

Stalo se mi, taky že mi narost malý melounek a pak už dál nechtěl růst až nakonec shnil. Nevíte čím to mohlo být?

A jak chránit malinké melounky, proti usušení od sluníčka?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.16 20:05
avatar

1. Během růstu určitě přihnojovat, my používáme Vitakomplex (podle návodu) a stříkáme na list.

2. Zalévat o něco častěji než okurky, ale zase aby nebyly pořád v mokře. Má to vliv hlavně na velikost plodů.

3. My je pěstujeme na holé zemi, na černé fólii by se podle mě mohly šlahouny spálit od slunce (přece jen leží přímo na zemi) - ale nezkoušela jsem to, takže tvrdit to nemůžu. Na slámě by to mohlo také jít.

4. Květy nevyštipujte - počkejte, až budou plůdky cca o velikosti lískového ořechu a potom je začněte probírat. Odstraňte všechny nezdravé a ponechte na každém šlahounu max. 3 zdravé plůdky (ideálně 1-2). Při větším počtu budou plody hodně malé.

5. Já jsem zastáňkyně toho, že co se dá, má se pěstovat venku. :) Ta zelenina (ale i ovoce, samozřejmě) má úplně jinou chuť než ze skleníku, obsahuje méně dusičnanů apod. Záleží, jaké jsou u vás povětrnostní podmínky, ale pokud tam melouny rostou, pěstovala bych je normálně venku. A s tím shnilým melounkem - nám se toto stalo loni, a podle mého názoru to bylo následkem dlouhotrvajících velkých veder, kdy ty rostliny byly oslabené a snadno napadnutelné různými chorobami. Ve skutečnosti ani ty nejteplomilnější tropické rostliny nemají rády teplotu nad 30°C - ne, že by to nevydržely, ale daří se jim lépe např. při 26°C. A loni bylo skoro pořád ke 40°C, což je pro rostliny velmi úmorné.

Malé rostlinky, které zatím mají jen děložní lístky, můžete před sluncem chránit právě tou bílou fólií. Potom už si poradí samy.


doplněno 03.07.16 00:16:

A, to jsem nějak opomenula - zalévat vždy vlažnou nebo teplou vodu, nikdy ne studenou, tím spíš v létě! To je stejné, jako kdyby rozpálený člověk skočil do ledové studny (zástava srdce je hned, a ty rostliny to snášejí podobně) . Platí to pro všechny rostliny.

S přesazováním melounů mám osobně špatné zkušenosti, některé rostliny to prostě snášejí hůře. Pokud už to musí být, tak melouny přesazovat jedině s větším kořenovým balem a rovněž do mokré půdy.

Mám pocit, že nám melouny nikdy nic nenapadalo (kromě bažantů *smich*), ale z růží jsem mšice úspěšně vyháněla tím, že jsem pod keře pokládala na polovinu rozkrojenou cibuli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luky2
Datum: 02.07.16 23:34

Díky moc ildiko.

A ještě ohledně 2. zalévat studenou nebo teplou vodou,

a při přesazování z květníku do volné půdy jak na to?

A co pomůže melounům při napadení mšicemi (nebo podobnou havětí) máte nějakou radu?

Případně mi můžete napsat ještě další zajímavé typy jestli máte k pěstování ovoce a zeleniny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 10:22

Dobrý den,

sám melouny pěstuji již několik let a není to nic těžkého i v našich podmínkách, zvládne to každý. Semínka rozhodně nedoporučiji kupovat, je to drahé a výsledek nejistý - ze 6-ti semínek mi vyšlo pouze jedno. Když vám bude chutnat nějaký meloun, tak si z něj semínka vyplivněte na papírový ubrousek a máte semínka zadarmo (pěstuji pouze ty tmavě zelené, neboť s těmi pruhovanými mám špatné zkušenosti). Na jaře si vemte nějakou misku např. od Ramy a naplňte ji substrátem. Semínka položte na hlínu a lehce zalijte. Misku dejte na parapet a podle potřeby roste, aby semínka byla ve vlhku (stačí rozprašovačem jednou za den). Do týdne vám začnou klíčit a pak už stačí jen zlehka zalévat. Až jsou rostlinky větší, tak je přesaďte do kelímku (dávám do kelímků od jogurtu, díra nemusí být), kde je stejný substrát jako při výsevu. Do kelímku dávám po dvou nebo po třech. Takto vám za oknem vydrží až do výsadby ven (začátek června - rostlinky už můžou mít i půl metru a mohou začít kvést (samčí květy).

Osobně jsem pěstoval melouny bez folie, na černé folií i na průhledné. Každý způsob má své výhody i nevýhody. Bez folie budete mít problém s plevelem. Pod černou folií vám plevel neporoste, ale půda se tolik neprohřeje (melouny se ale nespálí), což je v našich podmínkách problém, když bude léto zatažené, melouny moc neporostou (jeden rok mi nenarostly vůbec). Na průhledné folií budete mít problém s plevelem, neboť pod touto folií je velké teplo, což má rád i plevel, takže vám bude bujně vegetit, což ale nevadí, pokud budete mít folií zatíženou, aby ji plevel nezvedal, kolem zasenic jde plevel lehce vytrhat, ostatní nám nevadí. Folie vám ale velmi dobře udrží vlhko, takže nemusíte tak často zalévat. Když se už snažíme mít co nejteplejší půdu, tak nezaléváme studenou vodou, stačí den odstátá voda ze sudu.

Pěstování na čiré (nejlepší varianta) folii - na záhon natáhneme folii a vyřízneme do ní otvory pro vsazení melounů (folii pouze nařízneme do kříže, sázím na rozteč 1,5x1,5m). Vyhloubíme díru na výšku kelímku, ve kterém jsme melouny předpěstovali, zasadíme, zasypeme a je hotovo. Ihned ale dobře zelejeme. Důležité je zajistit, aby se šlahouny melounů nedostali pod folii, neboť by je sluníčko spálilo (melouny nejsou na takový teplotní šok připravené). Než se melouny chytí doporučuji zalévat každý den. Jakmie se začnou na melounech objevovat nové lístky, máme jistotu, že kořeny prorostly do okolní hlíny a již můžeme zalévat méně často (zalévám cca jednou týdně 5 litrů na sazenici) Folie se bude odspodu rosit, takže se bude vlhkost vracet zpět do hlíny.Čím více bude folie zakryta listy, tím méně se bude voda z půdy odpařovat, a tím méně častěji můžeme zalévat.

Zaštipovat / nezaštipovat - když máte pár rostlinek, tak si nechte na každém šlahounu pouze jeden meloun, ostatní samičí květy (ty s kuličkou pod kvítkem) vyštípněte. Šlahouny ale není potřeba zaštipovat, je lepší je nechat růst - čím více listů, tím větší výživová plocha pro meloun. Meloun sice poroste pomalu, zralý bude později, ale bude sladší. Začátkem srpna již můžeme zaštipovat i nové přírustky rostlinky, což donutí rostlinu dávat více energie do plodů (já to nedělám, protože se v tom množství šlahounů stejně nevyznám). Zalévám občas a menší množství vody (dávám jednu konem 10l na 4 rostlinky tak jednou za týden). Od konce srpna nezalévám vůbec.

Tímto způsobem vypěstujete melouny o váze 5g i více (já měl meloun i přes 10kg). Vzhledem k tomu, že nezaštipuji vůbec, tak se mi na jednom šlahounu vytvořili i dva plody. První plody (první narostlé) měli 5 kg, druhé byly poloviční nebo ještě menší ale skízel jsem je až v říjnu, když již byly všechny natě suché. Tyto druhé melouny byly ze všech nejsladší.

Hnojení - zkoušel jsem dávat při výsadbě pod melouny uleželý hnůj, ale výsledek byl stejný, jako když jsem hnojil běžně na podzim. V průběhu vegetace jsem nikdy nehnojil a přesto melouny vyrostly a byly lepší než ty z obchodu.

Kdy je meloun zralý? - Všude se dočtete, že to zjistíte poklepem, žlutou spodní stranou, zavadlou stopkou. Zkoušel jsem kde co, ale nikdy jsem nezjistil to pravé. Stopky mi začaly zasychat, až když zasychala celá rostlina, ťukání bylo stejné u všech, i méně žluté melouny zespod nebyly tak sladké jako ty, co nebyly tak žluté. Děti a manželka mě každoročně nutí utrhnout meloun už začátkem září se slovy "ten už je určitě zralý", ale chuťově je stejný jako ten z obchoďáku. Takže další už trhám až v půlce září.

Slimáci - když jsem pěstoval melouny na černé folii, tak jsem ráno viděl cestičky na folii a přes den se schovávali pod ní. Bez folie byli slimáci všude a melouny hodně hnily (i když nebyly nakousnuté, stačilo, že stáli na vlhké hlíně) S čirou folií jsem neviděl ani jednoho a ani jeden meloun mi neshnil, i když stál týden ve vodě.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.