Jak a čím hnojit rybíz?

Od: Datum: 23.06.16 15:20 odpovědí: 16 změna: 29.06.16 16:37

Dobrý den,

chtěl bych poprosit zkušené zahrádkáře o radu. Koupil jsem chalupu se zahradou, je tam spousta rybízu na stromcích i keřích a já se nemůžu dopátrat, jaké hnojení je pro ně nejlepší? Někde píšou, že zásadně kompost, jinde mluví o chemii. Ale JAK a JAK ČASTO od jara do podzimu hnojit a čím? A taky jak často zalévat? Denně? Děkuji moc předem za radu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.06.16 15:39

Rozhodně bych se neoznačil za zkušeného zahrádkáře, ale když jsem byl ještě malý kluk, zdědili jsme po stařečkovi kus zahrady, taky s několika rybízovými keři. Jak byl rok dlouhý, nikdo je nikdy nehnojil ani nezaléval, určitě ani stařeček před tím a ani my potom, ale pěkných pár kbelíků rybízu jsme si odtamtud každý rok odvezli. Ale možná záleží i na odrůdě.

Ohodnoceno: 3x

Od: hurvajs
Datum: 23.06.16 15:45

No popravdě mi přijde, že se těmi rybízy u chalupy také nikdo moc nezabýval a rostou tak nějak "samospádem". Ale je mi jich líto, tak bych jim rád poskytl péči, nejenom kvůli plodům, ale taky kvůli těm keřům a stromkům samotným. Ale děkuji moc za popis Vašich zkušeností, díky nim jsem si zavzpomínal na mého dědu a na jeho zahrádkaření... ten zase zahrádkou žil a dodnes si pamatuju, jak dokázal zavonět široké daleké okolí zkvašenými slepičinci při zalévání... akorát rybíz nepěstoval, tak se nemám od čeho "odpíchnout".

Datum: 23.06.16 15:53

nejprve vyhodnoťte jak jsou na tom samotné keře. Pokud se bavíme o 20ti letých rostlinách určitě bych je rozmnožil hřížením nebo po stříhání na podzim/jaře a původní vykopal. Chybějící hlínu dosypal kompostem a úplně ideálně dal rostliny úplně jinam.

Pokud jsou rybízy ve slušném stavu nebo se vám to nechat řešit radikálně, pak je zmladil. Všechno starší dřevo musí pryč. Poznáte ho podle toho, že bude mít už ošklivou kůru. U keřů stříhat až co nejníže. Klidně hned po sklizni.

Po sklizni může přihnojit každý keř hrstí cereritu. Není to žádné silné hnojivo a je kompletní. Na jaře můžete hodit hrst možná dvě podle velikosti keřů a takto vždy přihnojit na jaře. To stačí. Hnojivo ideálně zapravit do půdy, ale jen mělce. Pokud budete mít trávu ze sekačky tak je můžete mulčovat, to také pomůže.

Ohodnoceno: 2x

Od: jofa®
Datum: 23.06.16 15:48

Taky tak. Keřů deset i více a přihnojování rybízu nikdo neřešil. Rrybízu vždy plno. Snad jednou za 2-3 roky, když z jara tál sníh, několik šoufků ze septiku. Zalévání vůbec ne. Kolem keřu ale vždy okopaná zem. Ne to nechat zarůst plevelem.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.06.16 15:50

Méte-li kompost, tak jej dát můžete. Jinak Cererit, jednou na jaře, podruhé po sklizni. Zalévat pouze při velkém suchu, není bezpodmínečně nutné.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 23.06.16 15:50

Jojo, rybíz se nepěstuje, jen se sklízí. Zalití mu samozřejmě prospěje, ale nejdůležitější je jarní střih. Pokud je správně proveden, odvděčí se rostlina bohatší úrodou. Pokud hnojit, tak jen po tom střihu.

Datum: 23.06.16 16:31
Mame na zahrade rybiz , nikdo ho neresi. Roste si jak chce a ma krasne velke sladke cervene kulicky. Parada.

Datum: 23.06.16 16:57

Rád bych poděkoval všem, kdo se vyjádřili. Nemám víc možností, jak ohodnotit dobré odpovědi, než 3 a to je pak těžké takže tímto ještě jednou děkuji a doufám, že se rybízu pod mou péčí bude dařit.

Datum: 23.06.16 18:50

myslím,že nic nezkazíš,když kolem nich rozkodíš dvakrát do roka hrst minerálního hnojiva.NPK,cererit.

Obsahují základní bioprvky,které umožní rostlině zdravý růst a plození.

Dá se říci o prvcích N,P,K.,že se jejich nedostatek může projevit chorobami:

N-dusík -brzdí růst vegetativních částí, rychlost fotosyntézy, světlé listy)

P-fosfor - (opad listů, nekrózy prýtu, zastavení dělení buněk, omezení tvorby plodů)

K - draslík- (spála, tmavnutí listů, nízká klíčivost semen)

Ca - vápník- (zpomalení růstu, destrukce membrán, inaktivace hormonu)

JABRAKA

Mg - hořčík (chloróza, žloutnutí listů)

Datum: 23.06.16 23:27

jabraka: děkuji moc!

Datum: 23.06.16 18:57

V životě jsem ho nehnojila, keřík je přes 20 let starý a výnosy obrovské, zalévám když zalévám ostatní plodiny. Ostatně snažím se hnojit i všechno ostatní co nejmíň, chci zdravé věci.

Datum: 23.06.16 23:28

aja1946: děkuji

Datum: 24.06.16 00:00

Zdravím.!

Rybíz a Jostu mám u plotu z jižní strany. Hnojím to pouze na jaře a to tak v březnu/dubnu.

Používám jen zálivku s NPK. Je to kapalné hnojivo, kde jako odměrka slouží samotný uzávěr

té Petflašky. To je vše.

Zalévám pouze při brutálním suchu. Jsou to keře, které mají dlouhé kořeny a s nedostatkem vláhy,

které netrvá dlouho si poradí samy. Pak už jen trhám... a trhám.

Datum: 24.06.16 07:16

Já hnojím rybíz Krystalonem------------na květ a na plody a je to poznat..Cererit se těžko vstřebává ..

Datum: 24.06.16 09:16

měli jsme na zahradě tak 15 keřů rybízu, různé odrůdy. Nikdy jsem nehnojila, nikdy nezalévala. Rybízu bylo tolik, že ho nikdo už ani nechtěl. Důležitější jak hnojení je střihání. Odstranit staré a nemocné výhony a pomaličku najet na režim, kdy každý rok odstraníte třetinu starých výhonů. Tím se keř neustále zmlazuje

Od: marijakes
Datum: 29.06.16 16:37
Nepamatuji se, že by táta hnojil rybizove keře. A já to také nedělám a ničím ani nestrikam už sedum let. Jen loni bylo a letos je u nás zase strašně sucho a tak občas zaleju.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.