Kořeny v zemině

Od: Datum: 19.06.16 23:59 odpovědí: 7 změna: 21.06.16 10:30

Hezký den, mám trochu nezvyklý dotaz, záhadu. V zemině (půdě) se tvoří kořeny, které ale nevedou k žádné rostlině. Zemina je na pozemku spíše černozem, když jsem před 25 lety začala zahradničit, tak jsem si myslela, že kořeny jsou po bývalých vlastnících, že tam třeba něco kdysi pěstovali, byť tam v té době byla tráva. Kdykoliv se dělal záhon, kořínky se vybraly a po cca 2 letech tam byly znova. No a tak to pokračuje leta. Kořínky jsou tmavě hnědočerné, konce vlasové, hodně se větví. Pokud se zemina přeseje, dá do květináče, tak se stejně časem ty kořínky v zemině vytvoří. Okolo pozemku prý před cca 30 lety byly thuje. Ví někdo co to je?


doplněno 20.06.16 01:00:

Ria - ty kořeny jsou po celém pozemku ( 800 m2), na pozemku je letitý ořech, stará jabloň (těch tam bylo před 20 lety víc), nějaké keře, atd. Ty kořeny k ničemu nevedou, jsou to chuchvalce jak na fotu - ty jsem nyní vyndala z květináčků, kam jsem před dvěma lety prosála zeminu z pozemku, přimíchala písek + rašelinu a zasadila do nich mini buxusy.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ria®
Datum: 20.06.16 00:26
avatar

Dobrý den, nemáte někde poblíž vzrostlý strom?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rv
Datum: 20.06.16 04:17

Ty kořínky někam vedly - než je někdo v jejich nejsilnější části přerušil. Jsou-li čerstvé, můžete je nechat v zemi a počkat, co z nich vyroste.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 20.06.16 07:17
avatar

Dobrý den, mám na pozemku to samé (Polabí - kvalitní černozem). Dle mého názoru to jsou zbytky kořenového systému po nějaké rostlině, která je již odstraněna. Nacházím to na místě, kde byly staré keře rybízu, našel jsem to tam, kde byla thuje, našel jsem to tam, kde býval ovocný strom. Řekl bych, že živé to není, ale není to ani suché nebo zahnívající. Je to pružné a vlhké. Já bych to přirovnal k podhoubí, které také vede do dálky zeminou od plodnice. A setkal jsem se s tím i v té kupované rašelině (menší kousky). Takže, moje teorie je, že je to zbytek kořenového systému, který vydrží v zemině léta. Zdravím!


doplněno 20.06.16 07:39:

pckop - řekl bych, že nejen stromu, ale i některých keřů. Tedy, konkrétně rybíz to dělá také.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.06.16 07:29

Kořenové vlášení stromu.


doplněno 20.06.16 10:57:

Bene, děkuji za doplnění, že i keře mají kořeny.

Podívejte se na svůj pozemek a vycházejte z toho, že stromy mají kořeny dále než větve. Obecně lze říct, že strom, který má průměr koruny 10 m, má průměr kořenového systému 20 m. Kořeny se sami od sebe se tvořit nemůžou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.06.16 09:17
avatar
Kořínky se opravdu samy od sebe (odděleně od rostliny) netvoří. To, že je nacházíte běžně v hlíně, to lze vysvětlit. Já takhle v záhonku (stokrát přerytém a pletém) běžně nacházím oblázky. Kdybych si je schovávala, už bych měla snad půl kýble. A nacházím další.
Že se vám objevují i v těch prosívaných květináčích, to už zavání záhadou. Než si přečtu, že jste tam měla buxíky. I buxus tvoří právě takové. M.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.06.16 17:09
avatar

Zdravím. Koncové - vlásečnicové kořeny dřevin jsou velice houževnaté. Pokud jsou na řezu bílé, jsou živé. Jsou-li hnědé, jsou mrtvé. Ale i mrtvé, oddělené od původní dřeviny, čím jsou tenčí, tím jsou trvanlivější. Proto se kořeny nikdy nekompostují. Ani po letech nezetlí. Nejdříve vyhnijí ty nejsilnější části kořenů, nejpozději vlásečnicové. Proto se vám stále objevují na pozemku. Pokud jsou kořínky v suché zemi, seschnou a stávají se nitkovitými, jakmile se jim dostane voda (u vás v květináči), dřevo nabobtná a kořínky se stanou vláčnými a dobře viditelnými. Vypadají jako živé. Pokud začne umírat strom, pozná se to většinou podle toho, že se objevují houby v místech silnějších částí kořenů. Celkově strom ještě roste, kvete i plodí, kořeny jsou živé a přirůstají. A to po celou tu dobu, po kterou tělo stromu má mízu. Ale strom je fakticky mrtvý. Pokud se houby neobjevují, nemají mízu ani kořeny. Jsou mrtvé. Máte na pozemku houby? Když ne, máte jen velkou zásobu mrtvých kořenů. Idanova

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.06.16 10:30
avatar

Každý strom či keř má samozřejmě svůj kořenový systém se sítí vlásečnicových kořínků, kteří jako jediní umí z půdy odebírat potřebnou vodu a živiny. Čím starší, mohutnější dřevina, tím je síť vlásečnicových kořínků rozsáhlejší.Píšete, že na pozemku máte i letitý ořešák, tak ten zrovna má síť vlásečnicových kořenů opravdu velmi rozsáhlou( jako malá holka si pamatuji, když jsem jezdívala k babičce na vesnici, že z ořešáku tyto vlásečnicové kořínky prorůstaly až do studně,která byla od něj hodně daleko) .Pokud nacházíte pouze "chuchvalce" těchto kořínků (a budete je nacházet stále*jasne*) jsou to buď uhnívající či naopak uschlé ,odumřelé nebo nějakým zásahem přerušené části.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.