Austinka a její vůně

Od: Datum: 18.06.16 16:25 odpovědí: 16 změna: 22.06.16 06:43

před třemi roky jsem dostala k svátku růži austinku, nebxyla levná...letos konečně kvete jako divá...ale měla by vonět - jak jsem vyčetla...ale nevoní...čím to může být´? mě to trochu zklamalo :(

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.06.16 00:58

S růžemi-austinkami nemám zkušenosti, nicméně jsem si všimla, že některé i velmi voňavé květiny letos voní velice málo. Např. pustoryl (nepravý "jasmín") - jindy má až omamnou vůni a letos ho je sotva cítit (alespoň v okolí mého bydliště).

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.06.16 01:24

maky,to se vám nedivím,zklamaná bych byla také. Pokud byste byla obdarována pravou růží od firmy David Austin,byla by opatřena ochrannou známkou a obdržela byste k ní také štítek zaručující pravost odrůdy.Pravé Anglické růže voní. Bohužel produkce květin je byznys jako každý jiný a růže ale i jiné květiny se dnes k nám dovážejí bůh ví odkud a s pravostí to také nemusí být na 100%, co si budeme povídat.Pokud tedy u růže štítek nebyl, mohla by to být "anglická" růže šlechtěná na odolnost vůči transportu.Bohužel šlechtěním ale zároveň ztrácí růže schopnost vonět.Jestli však štítek vlastníte a přesto růže nevoní, pro to nemám vysvětlení.

Ohodnoceno: 2x

Od: maky®
Datum: 20.06.16 07:26

dekuji za info...stála pet set s tím, že je pravá.,.,,,,takze není...mám ji tretí rok a letos kvete nádherne - nejaká cedulka tam byla, ale tu jiz nemám, nyní alespon vím, proc nevoní *slunce*

Datum: 20.06.16 08:59

Není pravda že šlechtěním růže ztrácí schopnost vonět.

Datum: 21.06.16 00:59

rostlin promiňte,ale trochu vám budu oponovat.Použiji k tomu výňatek z jednoho odborného časopisu.

Profesor David Clark se snaží přijít na kloub tomu, proč růže přestaly vonět. "V minulosti růže voněly." říká genetik. Za záhadou stojí hlavně šlechtitelé. V posledních desetiletích usilovali o větší květy a vyšší odolnost proti nákazám a škůdcům. Opakovaným křížením dosáhli svého, ale s jedinou vadou – květiny přišly o svou charakteristickou vůni.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.06.16 14:04

Tak pozdravujte Clarka. *smich*

Datum: 20.06.16 08:57

Co je to za austinku? Jinak růže všeobecně méně voní,pokud jsou více nahnojené.Já bych to ale zase až za takový problém nepovažoval. Kupte jinou. Například Kordes má samostatnou sekci,kterou zove ´parfuma´ a tam najdete vonné růže.Ovšem ty ceny považuji trochu za přemrštěné. Zrovna v sobotu začala výstava růží v Lyse nad Labem.Ikdyž to je žalostně ubohá výstava co se růží týče,certifikovanou voňavou kordesku tam koupíte přímo od zástupců Kordes v ČR. Je to ale palba cca 500,-Kč za kus.

Datum: 20.06.16 12:22

rostlin tahle stála též 500, - tak jsem očekávala pořádnou, krásnou vůni...příště si dám pozor.

Datum: 21.06.16 17:12

Vidíte, to je zvláštní - já mám na zahrádce růži, která dříve vůbec nevoněla (doslova). Roste pode zdí a dříve měla drobné trny, málo kvetla apod. Napadlo mne, že jí možná chybí nějaké živiny, tak jsem ji začala pořádně hnojit (Vitakomplex, zálivka z drůbežího trusu apod.) - a ejhle - najednou celkově zesílila a voní. Ne kdovíjak silně, ale cítit to je a voní pěkně. Je ovšem možné, že pokud by byla příliš přehnojená, vonět by přestala - to nevylučuji.

Datum: 21.06.16 17:17

ildiko, to je zajímavé-. austinku trochu přihnojím a uvidíme...:)

Datum: 21.06.16 17:21

No, zkuste to - však uvidíte, třeba to alespoň trochu pomůže. Ta moje na to zareagovala opravdu tak radikálně, až jsem se nestačila divit. Teď je z ní veliký vonící keř. :) Ale je pravda, že předtím ani moc nekvetla (píšete, že ta vaše kvete hodně).

Datum: 21.06.16 19:30

Ildiko, kvete hodně, ale až letos, kdy jsem jí brzo na jaře ke kořenům zakopala slupky od banánů, což jsem vyslechla od jedné známé...:)

Datum: 21.06.16 22:55

Že bych ty slupky taky zkusila? *palec* Mám ještě dvě (trochu slabší) růže, třeba jim to prospěje. Jinak tu vaši zkuste pohnojit na list - tak nejrychleji přijímá živiny. A možné je opravdu to, že nevoní, protože letos je bez vůně spousta rostlin. Všimla jsem si, že nevoní dokonce ani lípy.

Datum: 21.06.16 23:26

iIldík, nevím kde bydlíte, ale v Pardubicích lípy voní nádherně.Jejich vůni miluju*palec*

Datum: 22.06.16 00:28

To je dobře *palec*. Já bydlím na na jižní Moravě, na hranici břeclavského okresu a okresu Brno-venkov a letos je to tu nějaké divné, nejen s lipami. V naší obci si toho všímáme snad všichni.

Datum: 22.06.16 06:43

hlásím, že v Berouně lípy voní jako blázen...ty slupky z banánů jsem ted začala krájet na malké kousky a tak je poházím po záhonech, pak jsem začala střádat logr z kávy, je to hnojivo, přiláká to žížaly a údajne odpuzuje slimáky, což nemám potvrzené, už mi něco okousali :(

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.