Z jabloně teče míza, jde ji zachránit?

Od: Datum: 18.06.16 13:42 odpovědí: 4 změna: 21.06.16 10:47

Dobrý den,
naše jabloň má nízko u země rozdvojený kmen. V těchto místech z ní letos začala téct míza, zdá se nám, jakoby větev, která je více nakloněná, odumírala. Dá se stromu nějak pomoct, případně jak?
Předem děkuji za všechny odpovědi.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.06.16 13:59
avatar

Něčím stáhnout obě větve k sobě a dříve se to řešilo zajílováním. Je potřeba něčím zamazat, štěpařský vosk při tomhle už nepostačí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.16 18:03
avatar

Asi bych šel cestou odstranění boční větve.Je vidět,že klejotok nejvíc teče ze zbytku odříznuté další větve v tomtéž místě.Větev bych odříznul nadvakrát,aby se při řezání nevylomila větev z kmene.Na řezu provést desinfekci a zatření voskem,nebo akrylovou barvou.Případně ještě omotat PE páskou.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.16 23:16
avatar

Toto je problém podnože a místa srůstu obou částí. Ani to není klejotok, ale masivní výtok mízy. Tento se často dostavuje při krčkové hnilobě podnože. Pomyslným hřebíčkem do rakve bylo odstranění větve po které zůstala taková dlouhodobě nezhojená rána, jenž je právě vstupní bránou patogena. Protože tak tlustá větev se již neřeže.

Tady je každá rada drahá. Pokud usychá již druhá větev, budou zasažené cévní svazky, které ji vyživují. Pokud se uchýlíte ke kroku jak vám radil Jabraka, bude to jen další hřebíček. Pokud ji neuřežete, může to být stejný hřebíček do rakve. Pokud ji budete chtít uřezat, rozhodně ji neřežte nízko u zeme, ale nechte aspoň půl metrový pahýl. řez veťe kolmo na větev, ošetřete ideálně latexovou barvou smíchanou s fungicidem. Zatřete tím i vytékající ránu. Pokud nebudete chtí větev řezat, svažte je k sobě (např. kurtnou protaženou do kříže mezi kmeny), zatřete tekoucí ránu latexem s fungicidem. Důležitá věc, pokud došlo k úpravám terénu a v okolí krčku je zvýšen terén, tak ho odkopejte. Ideální by bylo zeminu odkopat i tak, aby se místo vysušilo.

Osobně bych se uchýlila k druhé variantě stažení a ošetření rány. Zadejte do vyheldávače termín krčková hniloba jádrovin, nebo límcová hniloba, něco vám vypadne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.06.16 10:47
avatar

ivvi,jak to vše dopadlo?

JB

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.