Vlašské ořechy - plíseň

Od: Datum: 16.06.16 18:01 odpovědí: 7 změna: 07.07.16 23:33

Jsem varován, že plíseň ve vlašskách ořeších je nebezpečná, mě by zajímalo více o tom. Ta plíseň jsou takové nitky/pavučiny. Je ji obtížné vidět. Momentálně je tak 25/-50% všech ořechů, které loupu.

-Jaký jde o druh plísně

-V jakém množství (gramy/ počet plesnivých ořechů) je nebezpečná a jaké to má účinky a (a pro jak velkého člověka)? Nebo je to prostě jen něco jako "špatné / zkažené jídlo) a není nějak speciální něbepečná. Po jakou dobu a v jakém množství je nebezpečná?

-Jak je to "legislativě", když mi to ořechy prodává? Je na to nějaká záruka nebo možnost je reklamovat, když zjistím, že je tam plíseň (a v jaké míře), když je třeba koupím v supermarketu nebo na stánkách (a zjistím to třeba hned, když je načnu).

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.06.16 19:49

Plíseň na jídle nebezpečná je a nejen na vlašských ořechách. Plísně produkují toxiny, které jsou nebezpečné také tím, že se v těle akumulují. Zdravotní problémy mohou přijít tedy až časem. Pokud koupíte plesnivou potravinu, máte ji právo reklamovat.

Ohodnoceno: 0x

Od: balzerka
Datum: 16.06.16 21:40

Když máte od toho doklad není to příliš dlouho, tak ořechy celé i ty vyloupané vezměte a běžte reklamovat. Solidní prodejce Vám nejspíš vrátí peníze.

Raději je nejezte. Ony ani nebudou mít tu správnou chu. Na smrt to není, ale mykotoxiny jsou zátěž /jed/ na játra.

Datum: 16.06.16 21:44

V LIDLu a v Kauflandu nám podobné reklamace bez mrknutí oka vyřídili. Vyplnili takový malý formulář, já to podepsala a vrátili mi peníze. Musí být ale paragon.

Od: bour
Datum: 17.06.16 01:34

Děkuji, hlavně mě taky zajímá to množství, které se nějak na zdraví projeví (a taky za jak dlouho), vyjádřené v těch jednotkách ořechů, a taky jestli je pravda to tvrzení, že plíseň , když je vidět, tak v té potravině je prolezelá, u chlebu to asi platí, ale platí to i u vlašského ořechu, kde je prostě jen vevnitře vidět pár provázku jako by od pavouka, jednak si nedovedu představit, že by se ta plíseň šířila hmoutou toho ořechu a za druhé to musí být mikrogramy.

Od: rv
Datum: 17.06.16 04:43

Mohou obsahovat aflatoxin, tak je nejezte.

Datum: 17.06.16 22:57

Co vím určitě, že i to plesnivé kolečko na džemu či kompotu je jen "vrchol ledovce". Proto se musí kompot komplet vyhodit, jelikož už je kontaminován celý obsah, ač to není vidět. S ovocem a ořechy by to mělo být podobně.

Od: jajajaj
Datum: 07.07.16 23:33

ořechy loupat hned v a po sezoně, nebo opravdu dobře usušit raději dřív než pozdě.. pozdější ořechy loupáme, dáváme bud do průvanu v nějakých textilních pytlíkách, vyloupané nebo do mrazáku, sezonu většinou vydržej, doporučuji ten celokulovej louskáček, méně deformuje jádro..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.