Co za chorobu mají hlohyně?

Od: Datum: 16.06.16 17:53 odpovědí: 9 změna: 20.06.16 12:28
avatar
Jedna rostlina je napadená skoro z poloviny, jiná jen pár větviček. Jsou to šedivé, někdy trochu do hněda, "terče" na listech z obou stran. Víte někdo, co to je a jak se proti tomu bránit? Díky, Mona.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lily67
Datum: 16.06.16 20:15

Před dvěma lety jsem mělá stejně postižené hlohyně, dokonce i bobulky měly skvrny. Nevím přesně co je to za chorobu, ale pravděpodobně je to houba nebo skvrnitost. Posříkala jsem to fungicidem co jsem doma našla a pomohlo to. Už druhý rok vypadají dobře, letos obzvlášť. To si ptáčci pochutnají.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.06.16 20:34
avatar
Děkuji. Letos jsem je obcházela a ještě před týdnem se kochala květy a kde nic, tu nic. A teď tohle *bum* Brzy budu mít místo zahradnických pomůcek pouze chemické saj*ajty.
Datum: 18.06.16 23:12
avatar

Přidejte se k našemu davu!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.16 09:06
avatar
@blesik - když já to fáákt nesnáším. Nikdy nevím, jestli mám správný poměr, vždycky se mi rozbije postřikovač, takže většina sajrajtu mi steče po ruce, místo po rostlině, nikdy nevyhovuje počasí a vždy něco zbyde a já pak nevím, kam s tím, protože ten postřikovač potřebuju na jiný sajrajt. Ještě v tom prostě nemám systém :(
Datum: 18.06.16 23:31
avatar

Ptáci to nežerou, jen minimálně. Spíš ji mají velmi v oblibě pro hnízdění. A k tomu jim nevadí že je strupovitostí. To vadí jen lidem, že není tak úplně pěkná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.16 08:48
avatar
Mně zas až tak nevadí, že není pěkná. Pokud se na ní podepíšou ještě mšice (a to se pěkně snaží), tak by mohla z nepříliš pěkné být také slušně suchá... :(
doplněno 19.06.16 15:20: @floro - snadno a rychle rostoucí...to jsem si taky myslela, ale jediná stromková, kterou mám, mi za dva roky neudělala skoro nic. Co vyrostlo, to uschlo (keřovité se krásně rozrostly). Letos to všechno sleduji s hrůzou. Napadené je skoro vše, alcea možná ani nevykvete a je právě poblíž hlohyní. Pokud je tedy nechám svému osudu, neroznese se mi to třeba i na jabloň?
Datum: 19.06.16 13:55
avatar

Hlohyně určitě ne. Ta přežije všechno. Je to velmi nenáročný a snadno rostoucí keř. Pokud některé výhony opadají, stačí později odstřihnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 12:15
avatar

Tak u stromkové možná, nemá přirozený růst a to znamená nižší vitalitu. Jabloň by to nemělo ohrozit, jedná se o úplně jiného patogena než u strupovitosti jabloně.

Pokud nechcete používat chemii, zkuste postřik výluhem z přesličky (připravuje se obdobně jako výluh z kopřiv). Obsahuje horně křemíku, který posílí rostliná pletiva. Nebo proveďte postřik běžným fungicidem např. právě na stupovitost jabloní).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.06.16 12:28
avatar
Díky ;)
Svou džungli mám opravdu ráda, a když se k těm loňským zástupům mšic přidalo i tohle...tak jsem lehce znejistěla. Teď už nebudu panikařit...dokud se neobjeví něco dalšího ;)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.