Problém s tůjemi

Od: Datum: 16.06.16 15:05 odpovědí: 13 změna: 24.06.16 11:50

Dobrý den, poradí mi někdo, máme živý plot z tůjí, ale v jednom místě se jim nedaří a vždy zajdou, už jsme 3x dávali nové, ale vždy zašly...místo je hodně ve stínu - pod velkou bezinkou. Chtějí celý den slunce? je to závaha. Děkuji za radu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 16.06.16 15:33

Máme poměrně dost thůjí a všechny na sluníčku.Jsou stále nádherně zelené.

Mrkněte se na odkaz : http://www.ceskestavby.cz/rostliny/thuja/

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.06.16 16:53

Stínem to asi nebude, spíš ta závlaha.Túje snáší slunce, polostín i stín.Mají rády vlhkou, písčito-hlinitou půdu a snáší vápník v půdě.Příčin, proč vám túje zajdou ale může být více, pokusím se je všechny vyjmenovat.;)

1.Zimní prosychání- nedostatek. vláhy v půdě Túje je potřeba zalít před jejím zamrznutím a při oblevě doplnit vláhu.

2.Špatný závlahový režim - V tšžších půdách zalévat opatrně, v písčitých častěji

3.Přehnojení – při výsadbě sazenic nedávat hnojivo ke kořenům hned, když přihnojit, tak až za rok.

4.Nedostatek živin – starší stromy rezaví, chybí-li jim hořčík v půdě. Rozpusťte ve vodě hořkou sůl, postříkejte na list nebo sůl posypejte okolo túje a zalijte.

5.Zimní oteplení – a následující velké mrazy způsobí popraskání pletiv s rašící mízou. Uschlé větévky nezachráníte, musíte celé ustřihnout.

6.Zimní solení – živé ploty u komunikací trpí prosakováním soli z ulice.Raději si do těchto míst živý plot nevysazujte, po čase vám uhyne.

7.Napadení houbami – koncem léta se objevují odumřelé výhony se zčernalými plodničkami.Většinou je túje napadena při nedostatku vápníku a hořčíku. Odstraňte větve a túje postříkejte fungicidem

8.Napadení škůdci – larvy molovky tújové(motýlek) se zavrtají do větviček, které následně koncem léta zasychají. Postřik na savý a žravý hmyz by měl rostlinu škůdce zbavit.Nebo lýkokaz jalovcový - ten ale většinou napadá jen oslabené přestárlé túje

9.Močení psů - pokud máte psa a tohle místo si vybral jako toaletu - túje zahyne

Ohodnoceno: 4x

Datum: 16.06.16 17:19
Ohodnoceno: 3x

Od: maky®
Datum: 20.06.16 07:31

bezva , díky...přečtu...:)

Datum: 16.06.16 18:31

aha, spatná závlaha, byla teplá zima, tak normálne uschly...dekuju

Od: annaa
Datum: 20.06.16 09:44

Možná, že právě v tom místě bude nutné zalévat víc. Ona ta velká bezinka svými kořeny také vysává vláhu a navíc může sloužit jako deštník, takže pod ty thuje neprší. Mám v zahradě pár takových míst, která zůstávají vyschlá i po dešti.

Datum: 20.06.16 12:17

annoo, to mě nenapadlo, určitě kus viny má ta bezinka,.,,je totiž obrovská :(díky za radu

Datum: 17.06.16 13:00

Dobrý den,můžete mi,prosím,poradit,kdy -v roce-nejlépe zastřihovat tůje do žádoucího tvaru? Je dobré je hnojit např.hnojivem s guanem?Děkuji.

Od: susenka
Datum: 17.06.16 13:36

My dáváme tůjím zálivku hořkou sůl,dá se koupit už namíchaná nebo si ji můžete namichat,kupujeme ji v hornbachu a dáváme každý měsíc,tůje jsou pěkné

Ohodnoceno: 3x

Datum: 17.06.16 19:25

hořkou sůl jsem vloni koupila a letos na ni úplne zapomnela, napravím a tůjím dodám , díky za připomenutí

Datum: 20.06.16 07:34

Hanculko, tůje stříháme vždy po létě, aby netrpěli úžehem, když jsou čerstvě ostříhané...ale při počasí posledních let nevím ,možná po léte hned začnou mrazy *uf*

Datum: 20.06.16 23:50

Zdravím hancule, co se týká tvarování tújí, moc se mi zamlouvá tento článek převzatý z Loskutáka-doporučuji vám si jej přečíst. http://loskutak.nova.cz/clane…-a-zmlazeni-plotu-z-tuji.html

A co se týká hnojení. Volně rostoucí túje nemají takové nároky na hnojení jako ty stříhané.Pokud tedy chcete stříhat, musíte pravidelně přihnojovat a ano, používat můžete s guánem, protože ten ,když pominu ostatní, obsahuje pro túje velmi prospěšný draslík. Pokud byste túje pouze zastříhával/a a nehnojil/a, postupně by slábly a řídly a ztratily by svou funkci hustého živého plotu. Hnojit vždy,když stříháte, lépe a hustě obrostou.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.06.16 11:50

Děkuji za příspěvky,zařídím se podle nich.Pěkné léto*slunce*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.