Herbář poznání kytek

Od: Datum: 12.06.16 12:37 odpovědí: 11 změna: 15.06.16 22:46

Dobrý den prosím o poznání těchto kytek do herbáře předem děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.06.16 14:30

Chtělo by to troch lepší fotky. Možná je to pro Vás novina, ale k určen rostliny je důležitý detail listu a hlavně detail květu..kolik je okvětních lístků,..jejich barva (u prvnho vzorku snad modrá?)

Pokud Vám mohu poradit, bude lepší ufělat příště foto rostliny ještě na stanovišti..a ne umordované a přilepené na čtvrtce.

Ráda Vám pak při určování (patrně pro jakousi školní práci) pomohu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.06.16 16:28

1. Je podle mě odkvetlá Dymnivka dutá. Ovšem herbář si vyžaduje kvalitně vylisované rostliny, včetně květu, zachování barev. Dymnivka kvete buď špinavě bíle, nebo fialově. Nevidím tu barvu ani jednu.

3. Je semenáček nějakého listnatého stromu.

Herbář by měl vypovídat o znacích rostlin, ne jako bys to vytáhl koze z huby. Promiň, ale tak Tvoje práce opravdu vypadá.

To by neurčil ani prof. Dr. Dostál, kterého si jako českého botanika velice cením. Jaga.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.06.16 19:20

To druhé vypadá na bér a ten semenáček buse asi jasan.

Máte pravdu, že tohle by těžko určil i pan profesor. Kdysi jsme k němu chodili skoro každou sobotu po brigádě v chráněných územích. Občas jsme mu také donesli něco na určení, ale ne v tomto stavu.Byl úžasný.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.06.16 22:16

2.foto je psárka luční - Alopecurus pratensis kvete od dubna do června. Bér kvete červenec až říjen

1.foto přikláním se také k dýmnivce duté jako jaga

Datum: 12.06.16 22:29

Není to psárka. Ta nemá květenství tak "ježaté". Sice se píše, že bér kvete červenec až říjen, ale totéž se píše o čekance obecné..a i ta už letos kvete. Záleží na počasí a na stanovišti.

Fotka rostliny je sice velmi špatná, ale psárka by vypadala i při tak mizerném zacházení jinak.

Datum: 12.06.16 23:31

Zdravím trnca, tak si to pořádně přibližte a porovnejte s touto fotkou. Vzala jsem na to i lupu. Já zase tvrdím,že to není bér, Jinak s vámi souhlasím,že určování u takto špatných výlisků je těžké a tazatel by k nim měl vždy napsat něco bližšího.Ono taky záleží na učitelce či učiteli, ,jestli žáky vůbec poučují jak se správně lisují rostliny do herbáře, protože poslední dobou ať je to kdokoliv se stejným požadavkem, ty jejich výlisky nestojí za nic.

doplněno 12.06.16 23:44:

U psárky se klásky dají lehce stáhnout proti směru růstu, což u podobného bojínku lučního nelze.To už tedy zíleží na tazatelce k čemu se přikloní.

Datum: 12.06.16 23:56

Nemá cenu se dohadovat..lupu nepotřebuji. Psárku, bojínek, bér i mnoho dalších travin mám denně před očima (tedy teď v sezóně). Psárka ani bojínek nemají ty drobné vousky, které přesahují ..ale to je jedno.

Datum: 12.06.16 22:40

Začínají se tu množit žádosti o určení rostlin do herbáře. Ale ještě nikoho z žadatelů nenapadlo vyfotit rostliny ještě před vylisováním. A taky by se hodilo napsat, kdy byla rostlina utržena. Z toho by pak bylo naprosto zřejmé, kdy rostlina kvete, kdy má plody, kdy semena. Bylo by dobře vidět, jakou barvu má květ, jaký odstín zelené list, stonek... A rozhodně by určování bylo přesnější. Ve většině případů mají vylisované byliny špatně rozložené jak listy, tak květy. To pak není určování, ale hádání... A na hádání není úplné dobré se spoléhat. Idanova

doplněno 12.06.16 22:46:

Já bych řekla, že na prostřední fotce je bojínek luční a na poslední nejspíš bude semenáček javoru.Idanova

Datum: 12.06.16 22:55

Ano, máte pravdu. To, že by bylo dobré fotit rostlinu na stanovišti s detailem květu a listu jsem psala hned v první reakci na tuto žádost o určení. S tou dobou květu - pokud to porovnáváme s literaturou je to celkem nepřesné. Letos např poměrně pozdě kvetla vesnovka (alespoň v Poděbradech) a naopak už týden kvetou čekanky v Nymburku u nádraží.

Jezdím denně z Nymburka do Poděbrad do práce a Poděbrady přejdu prakticky celé pěšky.

Datum: 12.06.16 23:15

Mně se to na dvojce i na bojínek zdá moc ježaté. Bojímek má sice na rozdíl od psárky květenství více rozevřené, ale vypadá jinak. Jasně že je to spíš o hádání - vzhledem ke stavu vzorku. Trojka může být se stejným úspěchem javor i jasan. Semenáčky jsou si velmi podobné. Tady se mi zdají výrazně dlouhé děložní lístky, což by nahrávalo jasanu..ale čert ví..

Ideální by bylo, kdyby student zkusil zapátrat v paměti (a ve školních sešitech) a do svého herbáře zařadil rostliny, které zná a ne narvat cestou ze školy, co mu přijde pod ruku a pak to v dezolátním stavu přilepit na čtvrtku, cvaknout mobilem a poslat do poraďte...

Datum: 15.06.16 22:46

Moc to hrotite ale dik za snahu a nehadejte se beztak uz to mam :* :D takze dik maybe later ne to fakt ne uz to delat nebudu takze pac a pusu cuuus a diik

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.