Zamítnutí pokácení smrku

Od: Datum: 02.06.16 08:30 odpovědí: 14 změna: 03.06.16 18:01

Máme na zahradě 2 hodně vysoké staré smrky, které nyní napadl kůrovec. V těsné blízkosti za plotem je ještě jeden taktéž vysoký a starý smrk, který je zdravý. Vzhledem k tomu, že bydlíme u velmi frekventované hlavní cesty a stromy stojí v rohu zahrady, která je nejdál od hlavní cesty, žádali jsme o povolení ke skácení všech tří stomů, abychom si tam mohli vysázet ovocné stromky a keře a mít tam nějaký záhon na pěstování zeleniny. Bohužel nám ten zdravý strom za plotem zamítli. Co můžeme pro to udělat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 02.06.16 08:35
avatar

Domnívám se,že nic.Pokud je strom zdravý,tak proč ho chcete zabíjet !

Říká se,že když člověk pokácí zdravý strom,může zemřít obyvatel z té dané rodiny...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.16 09:08

Jak jsem již psala, bydlíme opravdu u frekventované hlavní cesty, od které nás dělí pouze chodník a je to nejdál od cesty. Je sice za plotem, ale těsně u něj, takže by nemělo kvůli větvím, kořenům smysl tam něco vysazovat.

Od: ben®
Datum: 02.06.16 08:36
avatar

Dobrý den, už bylo vykonáno dost, tak nemocné smrky pokácet můžete a ten zdravý tam zůstane. Je za plotem (možná není ani Váš), tak záhonku nebrání. Třeba to nebude trvat dlouho a kůrovec si ho také najde. A jistě Vám zde i někdo poradí cestu nelegální (proti pravidlům poradny). Myslím, že můžete zkusit odvolání proti rozhodnutí odboru živ, prostředí a navrhnout třeba vysázení jiného stromu za ten zdravý (otázkou je, zda to bude přijato). Zdravím!

doplněno 02.06.16 09:13:

Žádat o pokácení stromu by měl jeho majitel. Jinak, jak jsem psal, tak zkuste navrhnout vysázení jiného stromu na jiném místě v blízkosti - tedy, kus za kus.

doplněno 02.06.16 10:31:

jezevec - pozor na pravidlo Z7.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.06.16 09:10

Majitel před námi měl bohužel jinou strategii, ovocné stromy, keře k cestě, a ve zmíněném koutě zahrady nasázet jehličnany.

Od: jezevec*
Datum: 02.06.16 10:27

Známý měl podobný problém. Osm let se on a jeho sousedé handrkovali s úřady, které jim nechtěly povolit pokácení překážejícího velikého smrku. Po osmi letech se při jednom zahradním večírku ožrali, vzali pilu a strom prostě šmikli. Následně jim úřady vyměřili pět tisíc pokuty, kterou společně rádi zaplatili a byli smutní jen z toho, že je to nenapadlo dřív...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.06.16 11:28

Absolutně Vás nechápu. I já mám na své zahradě smrk...zatím jen menší (asi 5m vysoký), ale miluji ho a jsem moc ráda, že je zdravý.

Nevím, co má co dělat Vaše přání zničit krásný zdravý strom s tím, že bydlíte u frekventované cesty? To já bydlím také. Bohužel na straně od silnice žádné stromy nejsou - je tam jen úzká zahrádka s kytkami. proto miluji tu část za domem, kde je můj smrk a pár menších stromků, které jsem tam vysadila, když jsem dům před třemi lety koupila. Ke plotu vedle domu jsem vysadila keře (kvůli ochraně před prachem) a za nimi je trávník a také třešnička a jablůňka..a maliny a jahody.

To, co chcete udělat Vy je prostě barbarství a věřte, že pokud si prosadíte svou, vrátí se Vám to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.16 12:29

No "krásný" bych neříkala. Kdybych měla na zahradě možnost si zahrádku založit v jiném koutě, tak dobrá, ale v druhém rohu stojí zahradní chatka s kůlnou. A sama píšete, že maliny a jahody...máte také zasazené v rohu nejdále od cesty, tak, jak to chci udělat já...


doplněno 02.06.16 12:34:

Já si zase myslím, že větší barbarství je, když se krásné vzrostlé stromy kácejí proto, aby o Vánocích stály měsíc někde na náměstí. To je mi těch stromů taky líto.

Datum: 02.06.16 14:42

Omyl. Maliny a jahody nemám zasazené co nejdál od cesty, ale vedle domu - u cestty. Jen jsem k plotu vysadila keře proti prachu.Pak je kousek (asi 1,5 m) trávníku a hned pak záhonek jahod (aby mu heře nestínily)

Jediné s čím s Vámi souhlasím, že je barbarství vybrat krásný zdravý a mnoho let starý strom na vánoční šaškárnu. To se mi vždycky chce spíš brečet. Ale proto, že se tak chovají jiní, nebudu si to brát jako alibi pro sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 02.06.16 12:38

5m "vánoční stromeček" a velký smrk u baráku je dost rozdíl. Pokud tak ten smrček chcete, tak dop. vedle toho 5m už teď zasadit další smrček, protože za 10 - 15 let ten pětimetrový bude mít nejmíň 15 metrů a začnete se na něj dívat jinak, obzvlášť pokud zlomí špička a zdemoluje vám střechu ;) Takhle je točit dokola se dá, ale nechat je přerůst není chytré, to patří do lesa a ne k baráku...

Ty dva kůrovce pokácet - hodně to prosvětlí.. Třetí možna sežerou taky a bude vyřešeno..

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.06.16 13:59

Rozhodně nic nemíním měnit. 60 let jsem žila v místě, kde byly u domu vzrostlé stromy (mnohem starší než já) a bylo to krásné. Nevím, proč někteří trpí utkvělou představou, že se při bouři musí stromy nutně zlámat a zdemolovat dům či ohrozit lidi. Ovšem, že se to někdy může stát, ale pokud je strom zdravý, je riziko minimální.

To, když bydlím u silnice, může mi do domu najet třeba náklaďák (to se také stává) a nebo mi střechu vezme vichřice..poničí kroupy.. Tak co s tím vším?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.16 12:21

Je na našem pozemku. Za plotem máme 3 metry trávník a pak příjezdovou cestu.

Datum: 02.06.16 12:52
avatar

promiňte, ale vám zavazí velký smrk, protože místo něj chcete mít záhonek na zeleninu?

Na vašem místě bych byl rád, že ten smrk mám. No a další věc. Za nelegální pokácení stromu není pokuta 5000, jak tu kdosi inteligentně napsal. Bejvávalo. Jako soukromá osoba můžete dostat pokutu 50.000 -100.000 a jestli nelegální pokácení stromu provede nějaká firma nebo nějaká organizace, pak může dostat pokutu půl milionu. Tady už končí legrace. Flastr může být takový, že sednete na zadek a už nevstanete.

Co s třetím smrkem? Zatím nic. Počkejte, až jej napadnou kůrovci. To nemusí zase tak dlouho trvat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 02.06.16 14:55
Budu muset jinak. Nezbude vam nez pockat, az i ten treti napadne kurovec ci neuschne. Jina cesta patrne neni, kdyz vam kaceni nepovolili.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.16 18:01
avatar

No, tak ono je to všechno sporné. Já jsem před 11 lety koupila baráček se zahradou. První co mne uchvátilo byly dva pěkné smrky v rohu zahrady. Bylo to takové malebné. Jenomže za 9 let smrky narostly do takové výšky a šířky, že opravdu stínily užitkovou část zahrady, kde pěstuji zeleninu. Zahrádka není nijak obrovská, ale k mé potřebě bohatě stačí. Jelikož mi bylo smrků líto, tak mi kamarádi uřízli alespoň ty vrchy, nebylo to snadné, ale podařilo se jim oba stromy hodně zkrátit. A zahrádka se hodně prosvětlila. Teď to není vůbec vidět, protože si ty stromy poradily jinak. Ty větve pod bodem uříznutí se vzyčily směrem nahoru a úplně zakryly to místo řezu. Ale rostou do šířky, což nevadí, protože to mohu zkracovat. Nevím jestli jsem to dobře vysvětlila, ale možná byste strom mohla také jenom zkrátit a pak ho usměrňovat v růstu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.