Jak se semeny?

Od: Datum: 01.06.16 19:59 odpovědí: 11 změna: 22.06.16 08:42

Mám problém- dostala jsem semena růží,narcisů a nevím co s nimi - jak začít...nechci je vyhodit.Poradí někdo naprostému laikovi? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.06.16 20:06

to vás obdivuji - narcisy pěstuji z cibulí a růže si koupím keříky ;), pěstovat ze semen není jen tak

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.16 20:10

Dejte do truhlíku substrát na výsevy, lehce ho přimáčkněte, dejte semena, zasypte půl centimetrem substrátu, nechte venku na světle, zalévejte a těšte se na velice nejistý výsledek. Já bych je vyhodil.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.06.16 20:11
avatar

Zdravím.!

Růže se semen pěstuje jen naprostý profík, šlechtitel. Je to úmorná práce.

Kupte si sazenici a tím nic nezkazíte. Navíc se připravíte o zklamání.

Narcisy se pěstují z cibulek. Se semen asi taky jen ve šlechtitelské stanici.

U těchto kytek na semena zapomeňte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.16 20:35

Děkuji za rady,rozhodně nejsem pěstitel,ani začátečník - jen naprostý neznalec! Děkuju,určitě bych se pokoušela to ,nějak, zvládnout a zklamaná bych určitě byla.Vyhodím.

Datum: 02.06.16 05:37

Na rozdíl od předchozích rádců bych já nic nevyhazovala. Zkusila bych to a byla zvědavá. Počítala bych s tím, že to těžko vyjde..ale co kdyby. O to větší bych měla radost.

Já sázím všechno, co mi přijde pod ruku:-D

Tak mi vyrostlo avokado, palma datlová, naracuja, liči ...vyrostly i tulipány (i když cibulky zatím nabírají sílu a vím, že pokvetou tak za 3 roky) ..nezvládla to chirimoya.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.06.16 13:23

pccop poradil jak zasít,udělám to s tím,že nic nevyroste...bude to pak překvapení - dám vědět,co vyrostlo - jestli vůbec něco...proto jsem se ptala,že je mi líto semena vyhodit. Děkuji rádcové.

Datum: 02.06.16 13:47

Určitě dejte vědět..I já bych to udělala jak radí pccop. Výsev bych nechala venku na světle, ale ne na slunci a přikryla bych ho ještě sklem a nebo fólií. Jednak Vám do toho nic nevleze..a pak se také vytvoří mikroklima pro rostlinky. Zalévám pak jen rozprašovačem 1x za 2-3 dny. Takže přeji úspěch :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.16 19:15

Růže ze semen pouze botanické(plané),které jsou geneticky upevněné. Výsev na podzim do platonku,nádoby,truhlíku a nechat přes zimu venku napospas větru,mrazu,dešti...Když budete mít štěstí,nebudou přeléhat a vyklíčí hned na jaře. Většinou však přelehnou a nebo zčásti přelehnou a vzejdou až další rok. Doporučuji proto stratifikovat. Ušlechtilé růže nelze množit generativně. A pokud Vám někdo nebízí semena ušlechtilých růží,je to jen prachsprostý podvod na neznalosti zákazníků. Pověsil bych tyto prodejce do průvanu za...nevím co. Všude nabízí semena růží,dokonce i modrých (!) ačkoliv je to s fyziologického hlediska nemožné,protože anthokyany se nezbarví do modra vzhledem k nízkému pH ve vakuolách buňek korunních plátků růží. Pokud uvidíte modrou růži,bude vždy řezaná a bude uměle dobarvená. Některé ušlechtilé růže dělají šípky u jiných se jich nedočkáte i kdyby čert na koze jezdil. Výsev můžete zkusit a třeba budete mít štěstí a vykvete Vám nějaký náhodný kříženec (může to trvat třeba pět let).Jinak byste se musela věnovat cíleně šlechtění,což je na roky letoucí,jak já říkám. Je třeba vybrat vhodné rodiče,tedy kdo bude matka,kdo otec.Matku kastrovat,t.j. pinzetou odtrhnout prašníky a na bliznu nanášet pyl z otcovské rostliny.Je nutné zamezit náhodnému opylení větrem či hmyzem. Na matečné květy se proto pak dávají papírové sáčky. Jinak všechny ušlechtilé růže bez rozdílu se množéí vegetativně,t.j. očkování,méně často roubování,miniaturní růže řízkováním. Nic jiného nikdo zatím nevymyslel. Pamatujet,že generativní množení,ze semen, je vždy s velkou spoluúčastí genetiky.Pokud množíte vegetativně matečná rostlina je naprosto shodná s řízkovancem,očkovancem,roubovancem a pod...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.06.16 13:23

Děkuji rádcové,všechny odpovědi jsou pro mě přínosné.

Od: lucky*
Datum: 21.06.16 11:26

Také jsem darem dostala semena růží (15 druhů barev) a i pivoněk (těch dokonce 40). Jediné, co jsem z toho po půl roce v pařníku vypěstovala, byla plíseň. Když mi řekli, kolik ty semena stály, málem to se mnou seklo. Takže teď jedině od pěstitelů, za zlomek ceny a se zárukou, že už to aspoň naklíčilo *slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.16 08:42

Děkuju za radu,raději se do pěstování ze semen pouštět nebudu - navíc jsem naprostý začátečník,zahrádkář.Pěkné léto*slunce*

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.