Název bodláku

Od: Datum: 29.05.16 07:26 odpovědí: 8 změna: 29.06.16 08:05

Zdravím. Prosím, můžete mi poradit název bodláku a jestli je i nějak užitečný, nebo jen okrasný? Při vyhledávání na netu se mi nepodařilo najít takové vyobrazení, abych podle listů rostlinu poznala. Děkuji.


doplněno 30.05.16 09:41:

Dobrý den. Doplňuji dnes, včera mě to nepustilo. Pane "Bene" hledat tu rostlinu jako Pcháč by mne nenapadlo, hledala jsem bodláky, kořen Maral, ale ty listy se mi zdají jiné. Děkuji, alespoň jsem si některé prohlédla.

Rada od "pohanka" – ustřihla jsem spodní list a utrhla kousek špice listu, ale mléko z toho neteče. Rostlina porůstla do výšky začíná se tvořit květ. Nechám ji vykvést, po odkvětu dám pozor, aby se nevysemenila. Děkuji.

Napsala jsem dotaz na "poradte.cz" poprvé a jsem ráda, že se mi to po delší době podařilo a dokonce se nahrála i fotka. Nemohu reagovat aktuálně, mějte prosím se mnou strpení. Snad se mi podaří později dodat i fotku květu.

Prozatím děkuji i ostatním, kteří se mým dotazem zabývali.


doplněno 28.06.16 16:57:

Dobrý den.

Jak jsem posledně slíbila, posílám 2. fotografii již kvetoucího bodláku. Na ní je první ten již dotazovaný. Ještě mi slečna řekla, že by to mohl být Ostropestřec mariánský. Všechny jsou si podobné, ale nenašla jsem fotku, kde by byly stejné listy i květy.

3. fotografie – před několika lety jsem měla koupené semena Parchy (maralí kořen), ale asi to není ono. Na netu jsem našla fotky rostlin s jinými listy. Určit přesný název neumím, jen vím, že bodlák nemohu nechat vysemenit. Jestli někdo víte název, prosím poraďte. Děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 29.05.16 07:50
avatar

Dobrý den, řekl bych, že je to nějaký pcháč (je jich více druhů). Každopádně to je na zahrádce nepříjemný, obtížný plevel, který se špatně likviduje, resp. musí se odstranit včas. Zdravím!

doplněno 29.05.16 22:16:

Nenechte to vyrůst a vytáhněte to i s kořeny. Nic zázračného z toho nevyroste - jen plevel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.16 08:52
avatar

Může to být mléč zelinný /jedlé plevele/. Nechte vykvést a podle květů se lépe určuje - hvězdnicovité. Pokud by to byl on, používal se dříve v kuchyni jako salát. A proč by ne. Obsahuje jistě více přírodních látek zdraví prospěšných, než zelenina z marketu.


doplněno 29.05.16 09:16:

Některá rostlina má vykrajované listy, ale některá teké ne. Zadavateli, zkuste rostlinu natrhnout, pokud by to byl mléč, tak roní bílé mléko.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.16 09:09

Tak mléč to není určitě. Je to jeden z bodláků, ale ne Bodlák obecný..nechci se pouštět do spekulací a nemám čas to hledat v botanickém klíči

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.16 09:30

Mléč to není, pcháč taky ne. Užitečné to není, okrasné taky ne. Hlavně to zaneřádí zahradu. Co se objeví samo, je na 99% plevel.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.06.16 19:18
avatar

Je krásný, ten bodlák.

Každá rostlina, která se v přírodě vyskytuje a stejně tak i zvíře - hmyz, má nějakou úlohu, roli. Začíná u těch malých, drobných a končí rozsáhlým pralesem. Zlikvidujme všechno a zahyneme i my.

Ničí se amazonské pralesy - plíce zeměkoule. Hoří prales, květena i zvířena v Indonésii. Příroda se bude bránit, poznáme to možná sami a budeme se divit, proč to tak je.

To jsem ale odbočila. Chtěla jsem napsat, že bodlák je velmi užitečný. I z toho bodláku bude pít nějaký hmyz a hlavně motýli. A motýlů strašně ubývá. Kladou na tyto rostliny vajíčka a z nich se vylíhnou housenky, které se živí bodlákem. Přimlouvám se za to, nechat rostlinu žít a kvést. Jenom ji mít pod kontrolou a odkvetlé květy bodláků zlikvidovat, když se bojíte rozplevení, nebo odnést na louku, do lesa a tam je pohodit. Třeba opět nějaký vzklíčí. Jinak plno ptáků se živí semeny bodláků - hýl, stehlík, pěnkava. Možná na podzim a v zimě na ten Váš odkvetlý, nějaký barevný ptáček přiletí.

Pokud chcete přilákat na svou zahradu život, malé, živé tvory, mělo by se jim ponechat část zahrady v neuklizeném stavu. Ohleduplný zahradník podzimní úklid nepřehání.

Vím, že toto nejde praktikovat v malých satelitních zahrádkách. U starších rodinnách domků bývají zahrady větší. Já vždycky čtvrtinu zahrady nechávám zarostlou, nechávám větve, kameny. Přála bych si přírodní jezírko pro žabky, hady, ještěrky, snad si ho někdy v tom důchodu pořídím /udělám/. Minulý rok jsem neměla sílu na častý pokos, nechala jsem vykvést plno plevelů a pak jsem jenom koukala, kolik motýlů a hmyzu se na zahradě objevilo. Zlepší se mě nálada, když vidím jak včelky a čmelácc bzučí a obíhají tu i onen kvítek a hledají sladký nektar. Právě mě kvete pupalka, krásné žluté květy, doufám, že v noci přiláká nějaké noční motýli a můry.:)


doplněno 28.06.16 19:21:

noční motýly

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.06.16 19:32
avatar

Podle mne je to ostropes trubil (soudím dle fotek); na zahradě se nám také neustále množí

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.06.16 23:34
avatar

Taky se přikláním k tomu, že je to ze zahrádek zplaněný Ostropes trubil -Onopordon acanthium..Je to léčivka s pozitivním účinkem na krev, oběhovou soustavu a vylučovací soustavu; zevně se používá ve formě kaše na záněty kloubů a ekzémy. Roste zejména v obcích a podle cest, občas se pěstuje jako solitérní okrasná rostlina.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.06.16 08:05

Také mi to roste na zahradě je to plevel!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.