Množství zálivky - hniloba

Od: Datum: 25.05.16 18:57 odpovědí: 5 změna: 25.05.16 20:09

Dobrý den, mám dotaz ke zkušeným pěstitelům a zahrádkářům ohlledně zalévání zeleniny. Na menším kousku pěstuji Brambory, Celer, Květák, Brokolici, Mrkev, Petržel, Salát, Česnek, Jahody, Pór...

Už mi odešlo (shnilo) několik salátů, a u některých květáků žloutnou listy a působí povadle. Nevím, zda to je nějakou nemocí či množstvím vody. Zalévám na večer každý den a několik desetilitrových konví padne.

Kolik zaléváte vy? Protože opravdu nevím, proč třeba ty saláty tak odcházejí.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.05.16 19:00

Ale víte, odpovídáte si sám. Všeho s mírou platí i pro vodu.

Ohodnoceno: 1x

Od: ben®
Datum: 25.05.16 19:06

Dobrý den, zalévám dle potřeby, resp. podle suchosti zeminy - když vidím bláto, tak nezalévám, když se práší, tak ano (a to už raději více). Strčte prst do zeminy a když se bude lepit, tak nezalévejte. Jinak stačí, když prstem ucítíte vlhkost. Zdravím!

doplněno 25.05.16 19:17:

Také se raději trefuji při zalévání ke kořenům, protože tam ta voda patří. V listech se drží a pak je větší šance na plísně apod. Zeptejte se souseda, jestli také zalévá každý den a jak mu prosperuje hospodářství.

doplněno 25.05.16 20:13:

Tak jsem si šel změřit ukazováček na ruce a mám 9,5 cm. Takže, to je vcelku OK.

Kdo má kratší prsty, tak si pomůže jinak - třeba oblou tyčkou, aby nepoškodil kořeny.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.05.16 19:12

Já zalevám každý den, protože u nás neprší a je to tu jak na poušti Už minimáně 14 dní ani kapka...takže pole vypadá suchí, ovšem prsty jsem do hlíny nestrkal. Ještě někdo mi říkal, že je lepší zalévat rostliny dole a ne lít vodu na ně, tak nevím.

Datum: 25.05.16 20:06

Zalévání každý den je špatně. Pořádně zalít (20 l /m2), po oschnutí povrchu okopnout a další zálivka v těchto teplotách za 2-3 týdny. U salátu se všude píše zalévat. Není to pravda, zalít sazenice a když se ujmou, vykašlat se na ně nebo začnou zahnívat od srdíčka. Rýpnutím prstem do země nic nezjistíte, vás zajímá vlhkost v deseti centimetrech. Když už tedy rýpat, tak lopatkou. Jinak zalévám vše hadicí vrchem, konve netahám.

doplněno 25.05.16 20:14:

Neupsal. U nás taky neprší. Brambory a zeleninu jsem zaléval přesně jednou. Záleží jakou máte zem. Na písčité je to častěji než na jílu. U mě je hlinitá, takže střed.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.05.16 20:09

Za 2-3 týdny? Neupsal jste se? Vždyť za tu dobu když vůbec neprší, musí zelenina uschnout.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.