Zmlazená lípa již roky nekvete

Od: Datum: 17.05.16 09:55 odpovědí: 8 změna: 19.05.16 23:39

Máte prosím někdo zkušenost, že jste zmladili podstatným způsobem starou lípu ( velkolistou), a tato sice krásně roste, ale již řadu let nekvete?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.05.16 01:31
avatar

sanyo, bohužel mám tu samou zkušenost,od zmlazení cca 5let, nám lípa taky krásně roste.jak píšete, ale nekvetla ani jeden rok, neumím si to vysvětlit, protože lípa je zrovna velice vhodný strom k ořezu,výborně obráží z kmene, korunu je možné kompletně ořezat a u starých jedinců stromů se pro jistotu ponechávají 20 - 30 cm dlouhé pahýly.Pokud je lípa takto seříznuta, musí se počítat s tím, že znovu pokvete po dvou až tříleté přestávce. Ale nám nekvete stále, letos to bude již 6.rok. Snad se někdo ozve s vysvětlením.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.16 07:41
avatar

Vlky na jabloních taky nekvetou. Po silném ořezu rychle vyhání mladé dřevo, které je jalové. Musí nahradit zelenou hmotu, kterou jste uřezali. Ta totiž zajišťuje stromu většinu živin a vyživuje kořeny. Až se zhruba vyrovná poměr mězi kořenovou a nadzemní částí, začne strom řešit rozmnožování a bude kvést.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.05.16 19:47

Děkuji rádcům, snad budete mít pravdu, řez mi provedla firma asi před cca 8 lety, foto z dneška

Datum: 18.05.16 22:53
avatar

To je jasný, plno vlků - jalového dřeva. Jen je škoda, že jste ji nechal tak zprznit (omlouvám se za výraz). Musel to být krásný strom.

Neměl byste zapomenout na následnou probírku obrostu a zapěstování sekundární koruny - velmi důležité. Větve rostou divoze z vetevních kroužků minulých větví v různém množství. Po zesílení nebudou mít dostatek místa pro další růst a začnou se vylamovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 20:47

Otázka zprznění je na dnešní dobu zcela diskutabilní. Co uděláte a jaké laické rady dáte firmě, kdy je nutné "zprznit" listnatý strom s mohutnými větvemi, které padají nad stromem na městskou vozovku která je bez chodníku, a kde skoro každý pracovní den chodí např. cca 40 dětí z MŠ na procházky?. Necháte větve padat, nebo je zprzníte? Z mého pohledu to bylo vyřešeno jak to nejlépe šlo, že strom bohužel nekvete, je již asi na jinou diskusi.., snad někdy zase začne..

Datum: 19.05.16 21:38
avatar

Ne není diskutabilní, je to jen otázka odbornosti a dobrého uvážení. Bezpečnostní řez není nutné řešit tak radikálně. Stačí strom prořezat, kritické větve odborně odlehčit. Strom by byl bezpečný, při tom také esteticky hodnotný s perspektivou dlouhého zdravého života. Zdravotně-bezpečnostní řez neobsahuje adstranění téměř celé koruny na kmen. Ale jak píšete, je to opravdu na delší diskuzi.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.05.16 22:06

Děkuji za podnětné příspěvky, ovšem ty mi nevyřeší případné mnohonásobně větší problémy, kdyby se něco stalo, strom je na okrají mé zahrady, kmen stromu je cca 60 cm od oplocení, za kterým je městský pozemek a veřejné cesta.. Přece nebudu jen pižlat konce větví , a mít neklidné spaní. Teorie je jedna věc a praktický život s úskalími věc druhá.. Vy ovládate tu teorii.., já musím brát v úvahu všechny aspekty, já jsem majitel, strom byl, resp. ještě je, vysoký a nemluvě o směru a síle větrů, které převážně fučí směrem na veřejný pozemek.. Právě na základě stížností občanů jsem musel jednat.. To se teoretikům špatně vysvětluje, oni před případným soudem stát nebudou. Přesto si vážím vaší teorie..

Datum: 19.05.16 23:39
avatar

Děkuji, že berete výtky klidnou hlavou. Nejsem ale pouze teoretikem, zahradnictví je moje práce, takže mluvím z praxe. Přesně vím o čem mluvíte a co máte na mysli.

Věřte, že oním odlehčením větví není rozumněno pižlání konců větví... Je to bohužel na delší debatu, která se těžko vysvětlí v reálu pod stromem natož pak po internetu. Avšak ještě jednou Vám napíši, ať nezapomenete v dalších letech na zapěstování sekundární koruny, aby jste právě nemusel zanedlouho stát před tím soudem.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.