Divný angrešt

Od: Datum: 16.05.16 10:32 odpovědí: 6 změna: 18.05.16 00:15
avatar

Zdravím všechny rádce. Předloni jsem si koupila angrešt a roste mi z toho nějaký divný paskvil. Vloni měl asi pět plodů a ostatní opadaly. Přičetla jsem to mládí stromku a také nadměrnému suchu. Letos na jaře jsem ho ale musela ostříhat, protože se strašně rozvětvil. Letos měl hodně květů a malých plůdků. Jenomže ty najednou začaly zase padat houfně a stromek opět silně obrůstá novými a novými výhonky, místo aby sílu dával do plodů, dělá si obrost z listí. nevím co s ním. odrůdu si přesně už nepamatuji, ale bylo v názvu něco jako že má plody sladké a podlouhlé a červené. zatím pošlu foto stromku a budu hledat na internetu to jméno a pak doplním. Ale myslím si, že to je fuk, že je asi stromek zplanělý a že ho budu muset vykopat. jestli tam zase zůstane viset pět plodů, a strom jako hrom, tak to se na to vykašlu. Tak se ptám, čím to může být. Stromek je naroubovaný a koupený ve školce. Děkuji.


doplněno 16.05.16 10:57:

Angrešt je odrůda Karát. Plody jsou červené a protáhlé.


doplněno 16.05.16 11:53:

Nojo, ale já jsem nevěděla co to znamená to "pod roubem". A než jste odpověděli, tak jsem zvala nůžky a šla do té zimy to prošmikat. Všechno co vyrostlo na loňských větvích, tedy myslím tím to co vyrostlo mladého a křehkého na těch už zdřevnatělých větvích jsem ušmikala. Je toho hromada. Mně už je to jedno, ať se to třeba po..re. Mám na něj vztek, pořádně jsem mu vynadala. je tam pár plůdků, ostatní jsou na zemi opadané. Já si koupím jinou odrůdu. Měla jsem tu Šolchovu naději a u toho byly plody nádherné a veliké a hodně, až se mi ulomila korunka. Už jsem o tom tady psala. Tady mi zahradnice pravila, že se už Šolchova naděje nepěstuje, že prý s ní byly špatné zkušenosti. Bestie jedna nepoctivá. prostě její dodavatel tuto odrůdu neměl, tak mi nakukala, že už ji neseženu a já koupila tuto potvoru která dělá listí a shazuje plody. A teď jsem koukala na internet a zjistila, že angrešt Šolchova naděje se vesele pěstuje dál. tak se pokusím ho někde sehnat kontajnerovaný a ještě si ho vysadím a tenhle vykopu jestli bude dál blbnout...Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.05.16 11:22

Pěkná džungle. Z obrázku poznám ... Rostou výhony z roubu nebo je to meruzalka pod roubem? Mrkněte na to. Jinak k řezu. Je li stromek (jakýkoliv) v dobré kondici a má přírůstky, tak řezem podpoříte jeho silnější růst, což se povedlo.


doplněno 16.05.16 12:53:

Kůl musí být delší, aby procházel korunkou. Úvaz uděláte pod a nad roubem, případně přichytíte některou svislou větev a nic se nemůže vylomit.

Dejte ještě fotku okolí roubu.


doplněno 17.05.16 11:02:

Podle fotek to vypadá, že je opravdu vše angrešt a ne meruzalka. Vzal bych nůžky a vystříhnul celé silné větve až u větvení a ponechal tak 3-4. Hlavně žádné zakracování, celé větve. Proředí se tím korunka a bude růst do šířky. Neříkám, že je to dobře, ale takhle bych to udělal. Taky bych nedoporučoval žádné přihnojování, roste to až moc. Jinak jsem našel, že tato odrůda ráda opadává.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.05.16 16:13
avatar

Tak jsem udělala ještě fotky.

Datum: 16.05.16 11:28

udržujte pěknou korunku , vše co je pod roubem bude plané a nebude rodit -to odstraňte ..jen to stromek vysiluje

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.16 12:05
avatar

Podnož je meruzalka. Z kořenů pořád vyrůstají nové větvičky, pořád je řežu a pořád vyrůstají i o kus dál. Prostě je to takový dost tenký klacek, nahoře je taková "bolavá noha", asi místo roubování a z toho rostou větve. Už loni hnal jako blázen do nových přírustků, že to byl na tenké kuří nožce takový velký koš. Ze strachu, že se mi korunka pod tíhou plodů zase ulomí jsem to na jaře ošmikala. Chvíli se tvářil rozumně, ale najednou to začalo znova. Větve a větve a plno listí a plody na zemi. nahoře jsem doplnila co jsem před chvílí udělala. Já mohu do otázky odpovědět jen 4x, tak se bojím abych to stačila nějak vysvětlit.


doplněno 16.05.16 16:08:

hahanaj, já nemám keříkový, ale stromkový. Plodů nasadil hodně, ale opadaly. Psala jsem to nahoře. Jak jsem to ráno prostříhala, tak tam ještě nějaké zůstaly, ale nevím jestli nespadnou později. Možná to pěstováním je, ale ten co se jmenoval Šolchova naděje byl krásný a plodil jako divý a jiné pěstování já neumím. Prostě vykopu jámu a zasadím. Tak jsem zasadila i rybízy a jostu dokonce z malého odkopku a dnes je to velký keř. Já mám podezření, jestli třeba se mu nelíbí to místo. Dala jsem ho hezky na slunce a myslela si, jak si bude lebedit. On si sice lebedí, ale ne tak, jak jsem od něho očekávala. Na listy se mu vyprdnu.


doplněno 16.05.16 17:28:

Tak jsem ještě pátrala i jinde a dočetla jsem se, že plody opadávají také proto, že je v květnu až červnu moc chladno. A to bohužel letos opravdu je. Teda u mne, protože bydlím kousíček od Labe a odtud mi sem v noci opravdu jde hodně studený vzduch. Nemám tady žádné baráky, které by mne nějak chránily. Odnesla to také meruňka, která je kousek od toho angreštu, ta omrzla úplně celá. Je mi jí hodně líto, ale také ji budu asi likvidovat. je to maďarská meruňka a má velké, velice dobré a voňavé plody, ale mám ji už osm let a plodila opravdu pouze vloni. Jinak vždycky kvetla nádherně a pak šlus, z velkého stromu jenom malý košíček, to nemá smysl. Nemohu ji ani postříkat proti tomu omrznuznutí, je to velký strom.

Od: stir
Datum: 18.05.16 00:15

Příjemný noční čas.

Díky "bolavé noze" jsem se dnes podruhé od duše zasmála. Pěkné.

Jestli můžete, skuste přes něj přt jarních mrazících přehodit nějakou starou plachtu.

Mám na andreštech americké padlí, krásné keře které se už mnoho let marně snažím různými postřiky očistit.

Asi 150 metrů přes zahradu mám keře zdravé, i ten červený, ale s plody kulatými. Byly taky nemocné, ale blíž ke chlívu

a tak jsem je celou zimu polévala močůvkou a vodou s octem a sodou. přežily. Jsem se až divila. Nemyju jarem.

Angešty mám hlavně na kompot při teplotách, ale přezrálé miluji všichni.

Přeji Vám aby se příští rok zadařilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.16 12:05

Pokud jste měla hodně planých výhoů, tak to vysiluje celý keřík a nenasazuje plody ... to není odrůdou, ale stylem pěstování a na angrešt si udělejte oporu pod korunku . Kůl se neosvědčil protože i když stromeček uvážete, tak váha plodů může korunku ulomit- proto se osvědčila kruhová podpěra -aby celá korunka pěkně byla podepřená.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.